© Reuters.


© Reuters.

(Görüş eklendi, veriler güncellendi)

ANKARA, 8 Temmuz (Reuters) – Koronavirüste küresel ikinci dalga endişelerine rağmen aşırı ucuz likidite ve mali politikalardan destek bulan piyasalarda risk iştahı da canlılığını kısmen koruyor. Dolar/TL dar bantta seyrine devam ederken devam eden Hazine borçlanmaları takip ediliyor.

ABD’nin S&P 500 endeksi beklentilerden güçlü ekonomik verilerin desteğiyle geçen beş günde aralıksız yükseldikten sonra dün %1 geriledi. ABD borsalarında gelecek haftadan itibaren başlayacak olan ikinci çeyrek bilançoları izlenecek.

İç piyasada bankacılar Merkez Bankası’nın yarın düzenleyeceği yatırımcı toplantısını beklerken bugün iç piyasada veri gündemi bulunmuyor.

Hazine bu hafta düzenlediği dört borçlanma ile yaklaşık 15 milyar TL borçlanmaya gitti. Bugün de altın ve altına dayalı kira sertifikası ihraçları izleniyor.

Hazine Temmuz ayında 20.7 milyar TL’lik iç borç servisine karşılık 24.5 milyar TL’si piyasadan toplam 27 milyar TL iç borçlanma öngördü.

Öte yandan tarihinin en büyük ve en hızlı tahvil alımına devam eden Merkez Bankası’nın elindeki Hazine tahvili milyarı 2019 yıl sonundaki 19 milyar TL’den Cuma günü itibarıyla 88 milyar TL’yi aşmış durumda.

Dolar/TL yaklaşık bir aydır dar bir bantta işlem görüyor. Son iki haftada ise kur Cuma günü yaşanan sınırlı yükseliş haricinde 6.85 seviyesinde yatay seyrediyor.

Yatay seyirde kamunun döviz arzı belirleyici durumda. Bankacıların TCMB verilerinden yaptığı hesapmaya göre Mayıs sonu itibarıyla kamunun TCMB rezervlerinden yaptığı döviz arzı yaklaşık 55 milyar dolar seviyesinde. Öte yandan son dönemde bu trende kamu bankalarının açık pozisyonları da ekleniyor. saat 0952 itibarıyla 6.8580/6.8620 seviyesinden işlem görürken; sepet bazında TL 7.2952/7.3000, 7.7324/7.7379 seviyesinde bulunuyor. Kur Cuma günü 6.88’i test etmesine karşın bir süredir işlem gördüğü 6.85’in hemen üzerinde dar bantta seyrediyor.

TD Securities’den Cristian Maggio, “TL’nin istikrarı kafa karıştırıcı, ama kötü olduğu için değil. Basitçe, düşük volatilite hiçbir zaman TL’nin yapısal özelliklerinden biri olmamıştır. Yerel otoriteler tarafından uygulanan yumuşak sermaye kontrolleri de dahil olmak üzere (örneğin, yabancılarla çok sıkı swap limitleri, açığa satış yasağı) TL istikrarını açıklayan pek çok neden olsa da, ben daha basit bir açıklama olduğuna inanıyorum. TCMB, doğrudan veya dolaylı olarak devlet bankaları aracılığıyla seviyelerini müdahalelerle yapay olarak sabit tutuyor” dedi ve ekledi:

“Ancak bu taktik riskli. Kendi hesaplamalarıma göre, TCMB, net rezervleri zaten negatifte, yani ödünç alınmış para döviz rezervlerinin boyutunu aşıyor. Bu seviye, ödünç alınmış para dahil brüt döviz rezervlerinin tamamına yaklaştıkça TCMB kendini zor bir durumda bulacak, tabii ki TL’nin müdahalesiz istikrar kazanması ve durumun kendi kendine düzelmesi haricinde.”

Küresel piyasalarda dolar, ABD’de artan koronavirüs vakaları ve dünyanın çeşitli ülkelerinde yeniden yürürlüğe konan yasakların güvenli liman dolara olan talebi artırmasıyla kazanımlarını korudu.

ABD Merkez Bankası (Fed) yetkililerinin destek paketlerinin sonuna yaklaşılmışken artan vakaların ekonomik büyümeyi etkileyeceğine yönelik endişelerini dile getirmesi de risk iştahını düşürüyor.

‘TE BELİRGİN DÜŞÜŞÜN ARDINDAN YÜKSELİŞ

Türkiye’nin beş yıllık kredi iflas takası (CDS) primi ise 650 baz puanı aşarak 2008 finansal krizden bu yana en yüksek seviyeye geldikten sonra 430 puana kadar düşmüştü. Belirgin düşüş ardından genel olarak yükseliş yönlü seyir izleyen 5 yıllık CDS bu sabah 484/494 seviyesinde güne başladı.

Gösterge 10 yıllık tahvilde bileşik getiri ise dün son işlemde %12.38 oldu.

Feragat: Fusion Media would like to remind you that the data contained in this website is not necessarily real-time nor accurate. All CFDs (stocks, indexes, futures) and Forex prices are not provided by exchanges but rather by market makers, and so prices may not be accurate and may differ from the actual market price, meaning prices are indicative and not appropriate for trading purposes. Therefore Fusion Media doesn`t bear any responsibility for any trading losses you might incur as a result of using this data.

Fusion Media or anyone involved with Fusion Media will not accept any liability for loss or damage as a result of reliance on the information including data, quotes, charts and buy/sell signals contained within this website. Please be fully informed regarding the risks and costs associated with trading the financial markets, it is one of the riskiest investment forms possible.

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir