© Reuters.


© Reuters.

By Geoffrey Smith 

Investing.com – Wirecard AG’de (DE:) değerli bir şey var mı?

Pazartesi günü Frankfurt’ta piyasanın cevabı gittikçe daha güçlü bir “hayır” oldu. Alman finans teknoloji evreninin sönen yıldızı, geçen hafta bulamadığını söylediği 1,9 milyar Euro nakdin muhtemelen hiç olmadığını kabul ettikten sonra yeni bir baskı yaşadı ve son mali tablolarını geri çekerek önceki yıllar için de aynı şeyi yapmak zorunda kalabileceğini söyledi.

Ödeme grubu ayrıca maliyetleri hızla azaltmak için yollar aradığını da ekledi. Ancak bunun tek bir anlamı var: büyük çaplı işten çıkarmalar ve neredeyse tüm birincil operasyonları durdurmak.

Hisse senedi Cuma günkü kapanışa göre %33, geçen haftaki ifşa öncesine göre %80 ve endeksindeki çürüyen dev Commerzbank’ın (DE:) yerini aldığı 2018 zirvesine göre %90 geriledi ve 17,25 euro oldu. Commerzbank şirketin en büyük kredi verenlerinden biri.

Şirketin 2024 tahvilleri de yaklaşan bir iflasa işaret eden seviyelerde, Euroda 24-28,5 sent aralığında işlem görüyordu.

Tüm bu kasvetin ortasında bir rahatlık kırıntısı vardı: şirketin borç verenleri hala onunla konuşuyor ve henüz kredilerini istemeye karar vermediler – ki bu, şirketi iflasa itebilecek bir nakit krizini tetikleyebilir. Ancak kredilerin takipteki kredi olarak kaydedilmesini önleme çaresizliğinin, gerçek değerin geri kazanılması beklentileri kadar önemli bir rol oynadığı varsayılabilir.

Bloomberg’e göre şirket, 1,75 milyar euroluk bir döner kredi tesisinin %90’ından fazlasını çekmiştir. Olağanüstü 2024 tahvil ihracı 500 milyon euro daha ekliyor. Diğer yükümlülükleri, kıyaslandığında ihmal edilebilir düzeyde.

Bilançonun aktif tarafında, raporlanan son açıklamaları 3,8 milyar nakit ve kısa vadeli yatırım gösterdi, bunun 1,9 milyarı neredeyse hiç yok. Ayrıca alacaklarda 1,2 milyar euro gösterdi ancak buradaki skandalın yanlış faturalama iddiaları etrafında döndüğü göz önüne alındığında, alacak sayısının da keskin bir şekilde indirilmesi gerekiyor.

Wirecard bir ödeme şirketi, bu yüzden bilançosuna göre kalan varlıklarının çoğu – yaklaşık 1,5 milyar Euro – somut değil. Bu sayının yaklaşık yarısı, kaypaklığıyla dillere düşen muhasebe terimi şerefiyedir.

Nakit parasını bile düzgün bir şekilde sayamayan bir şirketin maddi olmayan değerlerini az göstermiş olması şaşırtıcı olurdu ancak adil bir biçimde, Visa ve Mastercard gibi mevcut ortaklar mevcut ortakları onunla çalışmaya devam etmeye hazır ise (büyük bir ‘ise’) muhtemelen Wirecard’ın fikri mülkiyetinde ve ortaklıklarında bir miktar değer kalmıştır.

Wirecard’ın sahip olduğu borcu telafi etmek için yeterli olup olmadıkları bariz bir şekilde başka bir konu.

Feragat: Fusion Media would like to remind you that the data contained in this website is not necessarily real-time nor accurate. All CFDs (stocks, indexes, futures) and Forex prices are not provided by exchanges but rather by market makers, and so prices may not be accurate and may differ from the actual market price, meaning prices are indicative and not appropriate for trading purposes. Therefore Fusion Media doesn`t bear any responsibility for any trading losses you might incur as a result of using this data.

Fusion Media or anyone involved with Fusion Media will not accept any liability for loss or damage as a result of reliance on the information including data, quotes, charts and buy/sell signals contained within this website. Please be fully informed regarding the risks and costs associated with trading the financial markets, it is one of the riskiest investment forms possible.

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir