© Reuters.


© Reuters.

Yazar: Geoffrey Smith

 

Investing.com – ABD hisse piyasaları bugüne yeni bir patlamayla başladı; Capitol Hill’deki siyasiler beşinci teşvik paketi için önerilerini hazırlarken yeni bir tarihi rekor kırdı.

 

Türkiye saatiyle 16:35 itibariyle NASDAQ 48 puan, ya da %0,5’lik artışla 10.813’e yükselirken, 208 puan, ya da %0,8’lik artışla 26.889 puana yükseldi, ise %0,6’lık artış kaydetti.

 

Wall Street’in Amazon (NASDAQ:) gibi büyük isimlerin fiyat hedeflerine yönelik yaptığı yukarı yönlü revizyonlar dün NASDAQ’ı yeni rekorlara taşımıştı. Ekonomist Charles Barraud Apple (NASDAQ:), Amazon, Alphabet (NASDAQ:) ve Microsoft’un (NASDAQ:) toplam piyasa değerinin artık Tokyo Stock Exchange’in tamamından büyük olduğuna dikkat çekti.

 

Barraud aynı zamanda teknoloji sektöründe fiyatların giderek gereğinin üzerinde alınmış seviyede göründüğüne işaret etti: son 100 günlük ortalamasının %21 üzerinde işlem görüyor. Bu seviye en son Mart 2000’de, teknoloji balonunun zirvesinde görülmüştü.

 

Pazartesi’nin en çok kazananları erken işlemlerde biraz yavaşladı. Amazon (NASDAQ:) %1,8 gerilerken, hâla S&P 500’e katılım ihtimaline dair spekülasyonların yapıldığı Tesla (NASDAQ:) %0,6 değer kaybetti. Ancak BioNTech (NASDAQ:) hissesi, Pfizer Inc (NYSE:) şirketiyle beraber geliştirdiği COVID-19 tedavisinin test sonuçlarıyla birlikte %8,4 daha değer kazandı. Deneysel ilacı karşılaştırmalı testlerde yeterli ikna ediciliği sağlamayan Moderna ise %1,9 değer kaybetti.

 

Açlışı öncesinde, hiçbiri tam yıllık detaylı bir görünüm sunacak güveni sağlamasa da, IBM (NYSE:), Coca-Cola (NYSE:) ve Lockheed Martin (NYSE:) gibi şirketlerin gelir raporlarının beklentilerin üzerinde gelmesi piyasaları sevindirdi.

 

İki şirketin de gelirlerde keskin bir düşüş açıklamasına ve tam yıllık görünüme dair bir şey sunmamasına rağmen IBM ve Coca-Cola hisseleri sırasıyla %2,3 ve %3,2 değer kazandı. FactSet analisti John Butters blog yazısında, Haziran’a kadar olan çeyrek için gelir raporlarını yayınlayan S&P 500 şirketlerinin karışık kâr marjlarının, 2009’dan beri en düşük seviye olan %7,1’de olduğuna dikkat çekti.

 

IBM’de, şirketin geçen yıl bünyesine kattığı Red Hat’in yaptığı ilk katkıların hala yıllık figürlere katkıda bulunduğu bulut bilişimi satış gelirinde elde edilen %30’luk artış iyimserleri cesaretlendirdi.

 

Diğer piyasalarda, ve vadeli işlemleri reel faiz oranlarının yakın gelecekte düşük ya da negatif seviyede kalacağına dair görüşlerle birlikte yeni çok yıllık zirvelere ulaştı.
Feragat: Fusion Media would like to remind you that the data contained in this website is not necessarily real-time nor accurate. All CFDs (stocks, indexes, futures) and Forex prices are not provided by exchanges but rather by market makers, and so prices may not be accurate and may differ from the actual market price, meaning prices are indicative and not appropriate for trading purposes. Therefore Fusion Media doesn`t bear any responsibility for any trading losses you might incur as a result of using this data.

Fusion Media or anyone involved with Fusion Media will not accept any liability for loss or damage as a result of reliance on the information including data, quotes, charts and buy/sell signals contained within this website. Please be fully informed regarding the risks and costs associated with trading the financial markets, it is one of the riskiest investment forms possible.

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir