© Reuters.


© Reuters.

Joseph Menn / Raphael Satter / Katie Paul

SAN FRANCISCO, 16 Temmuz (Reuters) – Twitter TWTR.N , bilgisayar korsanlarının ABD başkanlık adayı Joe Biden, televizyon yıldızı Kim Kardashian, eski ABD Başkanı Barack Obama ve milyarder Elon Musk gibi ünlü isimlerin hesaplarını dijital para talep etmek için ele geçirdiğini açıkladı.

Twitter, şirketin iç bilgisayar sistemlerine erişimi olan çalışanlarının “bu erişimi doğrulanmış hesaplar da dahil olmak üzere çok sayıda görünürlüğü olan hesabı ele geçirmek ve onların adlarına paylaşım yapmak için kullanan” bilgisayar korsanları tarafından başarıyla hedeflendiğini söyledi.

Şirket, “Başka hangi kötü amaçlı etkinlikleri gerçekleştirmiş olabileceklerini veya hangi bilgilere erişmiş olabileceklerini inceliyoruz ve bilgi edindikçe daha fazlasını burada paylaşacağız” dedi.

Twitter, emsali görülmemiş bir adım atarak geçici bir süre için bazı doğrulanmış hesapların birkaç saat mesaj göndermesini engelledi. Sadece, güvenli olduğundan emin olduğunda erişimi açacağını ifade etti.

Dijital paraların halka açık defter kayıtları, korsanların 100,000 dolardan fazla kripto para elde ettiğini gösterdi.

Twitter’ın hisseleri kapanış sonrası işlemlerde %5’e yakın geriledikten sonra kayıplarını telafi etti.

GÜVENLİK İHLALİ

İhlalin ardından Twitter’in en büyük kullanıcılarından bazılarının hesaplarının kontrolünü yeniden almakta zorlandığı görüldü.

Örneğin, Tesla’nın CEO’su milyarder Elon Musk’ın hesabından kripto para talep eden bir paylaşım kaldırıldı. Ancak bir süre sonra bir yenisi ortaya çıkarken sonrasında bir yenisi daha paylaşıldı.

Ele geçirilen diğer büyük hesaplar arasında: rap müzik yapan Kanye West, Amazon’un kurucusu Jeff Bezos, yatırımcı Warren Buffett, Microsoft kurucu ortağı Bill Gates, Uber UBER.N ve Apple gibi şirketlerin resmi hesapları var. Kripto para borsası birkaç kuruluşun hesabı da hacklenenler arasında yer alıyor.

Pek çok uzmana göre bu olay Twitter’in siber güvenliğine dair soru işaretleri doğuruyor.

(Haberi çeviren Zeynep Berkem; Redaksiyon Berna Suleymanoglu)

Feragat: Fusion Media would like to remind you that the data contained in this website is not necessarily real-time nor accurate. All CFDs (stocks, indexes, futures) and Forex prices are not provided by exchanges but rather by market makers, and so prices may not be accurate and may differ from the actual market price, meaning prices are indicative and not appropriate for trading purposes. Therefore Fusion Media doesn`t bear any responsibility for any trading losses you might incur as a result of using this data.

Fusion Media or anyone involved with Fusion Media will not accept any liability for loss or damage as a result of reliance on the information including data, quotes, charts and buy/sell signals contained within this website. Please be fully informed regarding the risks and costs associated with trading the financial markets, it is one of the riskiest investment forms possible.

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir