Fortune 500 listesi açıklandı

Ak Yatırım, Tüpraş hedef fiyatını 177 TL’den 102 TL’ye indirirken, ‘Endekse Paralel Getiri’ tavsiyesini korudu. Raporda, virüs sonrası petrol talebinde yaşanan düşüşün hisse performansını negatif etkilediğinin altı çizildi.

Değerlendirmede şöyle denildi:

“Talep ve marjlardaki zayıflığı yansıtmak amacıyla kar tahminlerimizde aşağı yönlü revizyonlar yaptık.

Bu yılın başında, IMO 2020 kuralları dolayısıyla oluşan olumlu beklentiler korona virüsün rafineri ürünlerine olan talebi olumsuz etkilemesi sebebiyle tersine döndü. Benzin, jet yakıtı motorin gibi rafineri ürünlerine olan talep ciddi anlamda düşerken, jet yakıtı havacılık sektörünün ikinci çeyrekte durmasıyla koronavirüsten en kötü etkilenen ürün grubu oldu.

Sene başındaki olumlu beklentilere karşılık jet yakıtı ve motorin gibi orta distilat ürün marjları zayıfladı, benzin marjları eksiye dönerken yüksek sülfürlü fuel oil marjlarında ise dipten toparlanma görüldü. Söz konusu etkiler Tüpraş’ın ortalama ürün marjlarını baskıladı. 

Diğer yandan, ilk çeyrekte petrol fiyatlarındaki sert düşüş 2 milyar TL civarında stok zararına yol açtı. Şirket zayıf talep ortamını göz önünde bulundurarak İzmirRafinerisi’nde Mayıs-Temmuz arasında üretimi durdurdu ve yeni durumda 2020 yılında kapasite kullanımının %80-85 aralığında gerçekleşmesini beklediğini açıkladı.

Tüpraş’ın faaliyet karının (FAVÖK) bu yıl 671mn dolardan 339mn dolara düşmesini, 2019 seviyesine ancak 2021 yılında yaklaşılmasını bekliyoruz. Tüpraş için hedef fiyatımızı 102 TL seviyesine indirirken Endekse Paralel Getiri tavsiyemizi koruyoruz.

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir