© Reuters.


© Reuters.

Yazar: Liz Moyer

Investing.com – Pazartesi öğleden sonraya kadar iyimserler pesimistleri yenmiş gibi görünüyordu. Sonra her şey değişti.

Hisse senetleri günün çoğunu Covid-19 için olası bir aşıyla ilgili iyi haberler sayesinde yükselişle geçirdikten sonra alt üst oldu. California valisi Golden State’teki artan virüs salgını sebebiyle bar, restoran, sinema salonu ve müze gibi kapalı mekan aktivitelerini yasaklama emri verdikten sonra bu hareketlilik yaşandı.

Daha öncesinde California’nın en büyük iki devlet okulu bölgesi, gelecek aydan itibaren yalnızca online eğitim planladığını duyurmuştu.

Ekonominin Covid-19’un yol açtığı kapanışlardan ne hızda toparlanabileceğine ilişkin belirsizlik, hisse senetlerini takip eden bir kara buluta dönüşse de geçtiğimiz birkaç hafta içinde yatırımcılar, iyi her haberi özellikle de teknoloji şirketlerinin hisse senetlerini yükseltmek için bir şans olarak kullandı. Ancak Apple Inc’in (NASDAQ:) %3 üzerinde artış yaşadıktan sonra getirilerini kaybetmesiyle Pazartesi günü FAANG hisseleri baskı altına girdi.

Bununla birlikte teknoloji, son birkaç yılın modelini tekrarlayarak bu yılın tartışmasız lider sektörü oldu. Salı günü büyük banka kazançları başlıyor ve yatırımcılar tüketici fiyatlarına dair verileri elde edecek.

Bugün piyasaları hareketlendirebilecek üç gelişme:

1. Teknoloji, pandemi döneminde bile hala tartışmasız muzaffer

Fidelity verilerine göre Cuma günü kapanışından itibaren bilgi teknolojileri %18 artışla endeksinde en iyi performans sergileyen sektör olurken diğer sektörlerin çoğu kırmızı bölgedeydi. Yalnızca tüketicinin isteğine bağlı sektör (+%14) ve iletişim hizmetleri (+%5,9) olumluydu.

Negatif bölgede bu yıl %40,7 kayıp yaşayan enerji sektörü, pandeminin yol açtığı kapanışların petrol ve benzin ürünlerine olan talebin yok olmasından dolayı en çok zarar gören oldu. Finans hisseleri de %23 kayıpla bu yıl büyük darbe aldı ve endüstriyeller de %16 kayıp yaşadı.

Yatırımcılar, ekonominin başarılı bir şekilde yeniden faaliyete başlamasıyla yakından ilişkilin olan şirketlere karşı temkinli yaklaşırken teknoloji hisselerine güvenmeye devam ediyor. Genel olarak S&P %1,4 düşük.

2. Salı günü büyük banka kazançları başlıyor

Salı günü büyük bankalar ikinci çeyrek sonuçlarını raporlamaya başlıyor ve beklentiler, çeyrek dönemin çoğuna hakim olan Covid-19 kapanışlarından dolay genel piyasa ile birlikte zayıflık göstereceği yönünde.

JPMorgan Chase & Co (NYSE:) açılış zili öncesinde rapor sunacak. Investing.com tarafından izlenen analistler, geçen yılın ikinci çeyreğine göre %5 artış yaşamış olacak olan 30 milyar dolar gelir üzerine hisse başına 1,19 dolar kazanç (EPS) ile %50 üzerinde düşüş yaşamış bir EPS bekliyor.

Citigroup Inc (NYSE:) için 18,7 milyar dolar gelire karşılık 89 sent EPS ve Wells Fargo & Company (NYSE:)  için 18,3 milyar dolar gelir üzerine 10 sent hisse başına kayıp bekleniyor.

Bankalar, kredi kalitesinin zayıflayacağı ve nihai kayıplar ile sonuçlanacağı endişeleri üzerine hisse senedi geri alımlarını durdurmak zorunda kaldı.

3. Tüketici fiyat verisinin artış göstermesi bekleniyor

Tüketici fiyat verileri Salı günü TSİ 15.30’da açıklanacak. Investing.com tarafından takip edilen analistler, Haziran ayında %0,5 ve Haziran ayına göre %0,6 artış yaşamasını bekliyor. geçen yılın aynı dönemine göre %1,1 artmış olduğu tahmin ediliyor.

Benzinin pompa fiyatı karantina döneminde düşüş yaşarken ham petrol kayıplarının çoğunu geri kazandı ve şimdi yaklaşık 40 dolar civarında. Talep, stoklarında son haftalarda raporlanan artışlara bakarak inişli çıkışlı bir şekilde devam ediyor.

İlginç bir şekilde tüketiciler, düşük gaz fiyatları ve karantina esnasında evde kaldıklarından dolayı tasarruf yapmış olsa bile gıda ürünlerinin fiyatlarında artış olduğunu görüyor.

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir