© Reuters.


© Reuters.

Yazar: Geoffrey Smith 

Investing.com – Çanlar Salı günü yine Dev Petrol şirketleri için çalıyor. Royal Dutch Shell (LON:), pandemiden dolayı petrol ve gaz fiyatlarına vurulan darbenin devam edeceği beklentilerini yansıtan bir gelişme olarak varlıklarının değerini ikinci çeyrekte 22 milyar dolar azaltacağını söyledi.

Haberler, İngiliz-Hollandalı devin 2. Dünya Savaşı’ndan bu yana ilk kez temettüsünü kesmesinin birkaç ay ardından geliyor. Bu, birçok hükümetin pandemiden sonra ‘daha iyi inşa etmek’, yani krizi düşük karbonlu yakıtlara geçişi hızlandırmak için kullanma kararlılığı göz önüne alındığında, varlık portföyünün çoğunun bir daha asla ekonomik olarak yaşayamayacağı riskinin altını tekrar çiziyor.

Öyleyse, Shell’in gaz portföyünün 8-9 milyar dolar arasında en büyük darbeyi aldığı meselesinde bir ironi var. Şirket sadece dört yıl önce BG Group’un satın alınmasıyla gazdaki konumunu güçlendirmek için ödediği en yüksek miktarı ödemiş ve küresel enerji karışımında hem kömürü hem de likitleri çıkarmaya mahkûm olduğuna inanmıştı.

Gaz bozulmaları çoğunlukla gelecekteki Asya talebi üzerinde önemli rol oynayan Avustralya’daki varlıklarını etkileyecek.

Buna karşılık üretim portföyünün değeri ‘sadece’ 4 ila 6 milyar dolar arasında düşecek. Bu, esas olarak Brezilya’daki operasyonlarını ve ABD’deki kayaç petrol varlıklarını etkileyecektir. Satışa dönük varlıklar 3 ila 7 milyar dolar arasında düşürülecek.

Şirket, varil başına 60 dolarlık uzun vadeli petrol fiyat tahminine bağlı kalırken ortalama fiyatların 2023 yılına kadar bu seviyeye geri dönmeyeceğine inanıyor. Cari yıl için ortalama 35, gelecek yıl 40 ve 2022 yılında 50 dolara yükselen fiyatlar bekliyor. Shell ayrıca rafineri marjlarının uzun vadede pandemi öncesi beklenenden ortalama %30 daha düşük olmasını bekliyor.

Kıymetli temettüsünü düşüren, bilançosunu korumak için hisse geri alımlarını askıya alan Shell Salı günü yaptığı açıklamada, halen vitesin (net borcun toplam özkaynağa oranı) üç puan kadar yükselmesini beklediğini söyledi.

Piyasanın bu yıl bu tür hamlelerin beklentisiyle şirketin bu yılki değerinin en az 100 milyar dolarını götürmesine rağmen haberler üzerine Royal Dutch Shell A hisseleri %2,9 düştü. Bu yıl bugüne kadar %41 kaybetti, sadece ölçütünde değil, aynı zamanda sadece %31 düşüş gösteren Stoxx Petrol ve Gaz endeksinde de düşük performansa yol açtı.

Pandemi ve karbondan arındırma ile ilgili zorluklar sektördeki tüm şirketleri etkilemekle birlikte bu düşük performans, pazarın Shell’in en azından sınıfın en iyi getirilerini sunma yeteneğine olan güvenini kaybettiğini gösteriyor.

Rakip BP, Pazartesi günü petrokimya işi Ineos’u 5 milyar dolara satma anlaşmasının ardından böbürlenmeyi başardı. Shell, aksine, hala ölçeğe bağlı görünüyor: Salı günkü yayınında daha fazla zayıflama niyetinde bir şey söylemedi. Varlıkları başarısız olma tehlikesi içinde bırakana kadar, eğrinin gerisindeymiş gibi algılanma riski artacaktır.

Feragat: Fusion Media would like to remind you that the data contained in this website is not necessarily real-time nor accurate. All CFDs (stocks, indexes, futures) and Forex prices are not provided by exchanges but rather by market makers, and so prices may not be accurate and may differ from the actual market price, meaning prices are indicative and not appropriate for trading purposes. Therefore Fusion Media doesn`t bear any responsibility for any trading losses you might incur as a result of using this data.

Fusion Media or anyone involved with Fusion Media will not accept any liability for loss or damage as a result of reliance on the information including data, quotes, charts and buy/sell signals contained within this website. Please be fully informed regarding the risks and costs associated with trading the financial markets, it is one of the riskiest investment forms possible.

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir