Kanal Finans

Sanayi Üretimi Yüzde Mayısta Yıllık Yüzde 20 Azalırken Aylık Yüzde 17 Arttı

TÜİK ve İstanbul Sanayi Odası tarafından aylık olarak açıklanan güncel sanayi üretimi verilerine ait uzmanların rapor, analiz ve yorumlarını burada bulabilirsiniz. Bir hatırlatma yapmak gerekirse sanayi üretim verileri 2 ay geriden gelmektedir. Yıllık değişimler, takvim etkisinden arındırılmış endeks değerlerinin bir önceki yılın aynı ayına göre değişimini ifade etmektedir. Aylık değişimler, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış endeks değerlerinin bir önceki aya göre değişimini ifade etmektedir.

100.000 TL Paranız Olsa Nasıl Yatırım Yapardınız? Sanal Para ile Deneyin!

Sanayi Üretim Endeksi, Mayıs 2020

Türkiye İstatistik Kurumu 2020 yılı Mayıs ayı Sanayi Üretim Endeksini yayımladı. Bu kapsamda TÜİK İstanbul Bölge Müdürü Ali İhsan YÜCEDAĞ tarafından verilen bilgiye göre;Sanayi Üretimi Yüzde Mayısta Yıllık Yüzde 20 Azalırken Aylık Yüzde 17 Arttı  

Sanayi üretimi yıllık %19,9 azaldı. Sanayinin alt sektörleri (2015=100 referans yıllı) incelendiğinde, 2020 yılı Mayıs ayında madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre %14,2, imalat sanayi sektörü endeksi %20,6 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi %13,3 azaldı.

Sanayi Üretimi Yüzde Mayısta Yıllık Yüzde 20 Azalırken Aylık Yüzde 17 ArttıSanayi üretimi aylık %17,4 arttı. Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde, 2020 yılı Mayıs ayında madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi bir önceki aya göre %4,5, imalat sanayi sektörü endeksi %19,3 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi %4,9 arttı.

Sanayi Üretimi Yüzde Mayısta Yıllık Yüzde 20 Azalırken Aylık Yüzde 17 Arttı

 

 

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir