© Reuters.


© Reuters.

By Peter Nurse 

Investing.com – Yatırımcıların artan koronavirüs vaka sayısına ve bunun ekonomik toparlanmaya zarar verebileceğine dair endişeleri ile Avrupa borsaları Pazartesi günü zayıfladı.

%0,3, 40 %0,2 ve FTSE %0,2 geriledi.

Dünya Sağlık Örgütü Pazar günü küresel koronavirüs vakalarında, en büyük artış Kuzey ve Güney Amerika’da olmak üzere rekor bir artış olduğunu bildirdi.

Johns Hopkins Üniversitesi 22 Haziran itibarıyla dünya çapında 8,9 milyon vaka ve 468.000 ölüm olduğunu raporladı.

CMC Markets’da kıdemli piyasa stratejisti Michael McCarthy Reuters’e yaptığı açıklamada “yeni Covid-19 tedbirlerinin olası ekonomik zararı, her türlü yatırımcı coşkusunu sınırlayacak gibi görünüyor” dedi.

Bu yılın başlarındaki vahşi satışların ardından büyük teşvik paketlerinin ve pandeminin en kötü döneminin bittiğine dair umutların desteği ile hisse senedi fiyatları geçtiğimiz üç ay boyunca küresel olarak yükseldi.

AB liderleri geçtiğimiz hafta 750 milyar Euro değerindeki koronavirüs toparlanma fonu üzerinde anlaşamasa da ek teşvikler muhtemel. Kuzey Avrupa ülkelerinin, teşvikteki büyük kısmın kredi yerine hibe olarak ödenmesine yönelik muhalefetine bakılırsa bu sonuç bekleniyordu. Pazartesi günü ekonomi takvimi zayıf ancak Euro bölgesi tüketici güveni, ekonomiler kademeli olarak yeniden açılırken hissiyatın ne kadar sürede toparlandığına dair bir resim sunacak.

Kurumsal gelişmelerde; Wirecard (DE:) %45 geriledi. Ödeme firması Pazartesi günkü açıklamasında, hesaplarında eksik olan 1,9 milyar euronun bulunamayabileceğini söyledi.

Alman şirket ayrıca 2019 ve 2020 ilk çeyrek mali sonuçlarını geri çekti. Mevcut borç imkanlarını artırma konusunda bankalarla “yapıcı konuşmaları” sürdürdüğünü de ekledi.

Capita (LON:) %8,2 yükseldi. Şirket Irish Water ile beş yıllığına 50 milyon Euro değerinde bir anlaşma imzaladı.

Diğer yandan majör Avrupa endekslerinde yeniden düzenleme gerçekleşiyor.

EasyJet (LON:) hisseleri endeksinden çıktıktan sonra %1 düşerken Kingfisher (LON:) İngiltere ana endeksine girdikten sonra %2,8 yükseldi. Fransa’da Sodexo (PA:), CAC 40 endeksinden çıktıktan sonra %1,8 gerilerken onun yerine giren Teleperformance (PA:) %1,9 yükseldi. Almanya’da Deutsche Wohnen (DE:), Deutsche Lufthansa (DE:) yerine geldikten sonra %1,2 yükselirken Lufthansa %4,6 kaybetti.

Petrol fiyatları Pazartesi günü, Kanada ve ABD’deki petrol ve kulelerinin geçen hafta rekor seviyelere düştüğü haberinin desteğiyle yükseldi. Küresel koronavirüs vakalarındaki rekor artışın, yakıt talebindeki toparlanmaya engel olabileceğine dair endişeler sebebiyle vadeli işlemlerdeki artışlar sınırlı.

%0,4 artarak 39,98, %0,6 yükselişle 42,42 dolardan işlem gördü.

Öte yandan %0,3 artarak 1.757,55 dolara yükselirken %0,3 yükselerek 1,1204 seviyesinde seyretti.

Feragat: Fusion Media would like to remind you that the data contained in this website is not necessarily real-time nor accurate. All CFDs (stocks, indexes, futures) and Forex prices are not provided by exchanges but rather by market makers, and so prices may not be accurate and may differ from the actual market price, meaning prices are indicative and not appropriate for trading purposes. Therefore Fusion Media doesn`t bear any responsibility for any trading losses you might incur as a result of using this data.

Fusion Media or anyone involved with Fusion Media will not accept any liability for loss or damage as a result of reliance on the information including data, quotes, charts and buy/sell signals contained within this website. Please be fully informed regarding the risks and costs associated with trading the financial markets, it is one of the riskiest investment forms possible.

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir