© Reuters.


© Reuters.

ANKARA, 13 Temmuz (Reuters) – Dolar/TL kamunun döviz arzının da desteğiyle oldukça dar bantta bir seyir izlemeye devam ederken; bugün piyasalarda yoğun veri gündemi, küresel piyasalar ve iç siyasi gündem takip edilecek.

İçeride Mayıs ayına ilişkin sanayi üretimi ve ödenemeler dengesi verileri ile Merkez Bankası beklenti anketi; siyasi gündemde ise AKP MKYK ve MYK toplantıları izlenecek. piyasalarda ise koronavirüs sonrası hızlı toparlanma öngörüleriyle sert yükselen küresel borsalardaki risk iştahı geçen hafta itibarıyla gücünü koruyamadı. Dış piyasalarda risk iştahının canlı kalıp kalmayacağı ve ABD bilançoları yakından izlenecek.

Bu hafta başlayacak olan ABD bilanço dönemi, salgının zararının ve ekonomik iyileşmenin ne kadar olduğunun anlaşılması için bir gösterge olacak. Yatırımcılar bu hafta Çin’in açıklayacağı ticaret verisinin yanı sıra Perşembe günü açıklanacak Çin’in ikinci çeyrek büyüme verisini takip edecekler. yaklaşık bir aydır oldukça dar bir bantta işlem görüyor. Cuma günü Ayasofya kararı ardından 6.8850’ye kadar yükselse de ‘deki bu yükseliş de kalıcı olmadı. Dolar/TL saat 0844’te 6.8605/6.8650 seviyesinden işlem görürken; sepet bazında TL 7.2174/7.3229, 7.7743/7.7804 seviyesinde bulunuyor.

TL’deki yatay seyirde kamunun döviz arzı belirleyici konumda. Yatırımcılar geçen hafta düzenlenen TCMB yatırımcı toplantısında son dönemdeki rezerv kayıpları için TCMB’nin yorumlarını bekliyorlardı. Ancak toplantıya katılan ve Reuters’a bilgi veren altı yatırımcıya göre, “rezervler yeterli” söylemi haricinde son dönemdeki adımlar hakkında yeni bir mesaj verilmedi. Katılımcılar para politikasının önümüzdeki dönem seyrine dair de yeni bir mesaj alamadı. TCMB verilerinden yaptığı hesaplamaya göre, Mayıs sonu itibarıyla kamunun TCMB rezervlerinden yaptığı döviz arzı yaklaşık 55 milyar dolar seviyesinde. Goldman Sachs Haziran da dahil edildiğine bu tutarın 60 milyar dolar olduğunu hesaplıyor.

Geçtiğimiz yıl da 30-32 milyar doları bulan bu arzın rezervlerdeki negatif etkisinin yavaşlasa da devam ettiği hesaplanıyor. Öte yandan son dönemde bu trende kamu bankalarının açık pozisyonları da ekleniyor. takip edilecek verilerde ödemeler dengesinde bozulmanın devam edeceği öngörülüyor. Cari dengenin Mayıs ayında 4 milyar dolar açık vermesi bekleniyor. Reuters’ın 12 kurumun katılımı ile gerçekleştirdiği ankette yıl sonu beklentileri geçen ay yapılan ankette 7.8 milyar dolar açık seviyesindeyken son ankette belirgin bir yukarı yönlü revizyonla açık beklentisi 18 milyar dolara yükseldi. etkisinden arındırılmış sanayi üretiminin ise Mayıs ayında koronavirüs salgınına karşı alınan önlemlerin ekonomik etkileriyle birlikte %22.5 ile sert daralması bekleniyor.

BELİRGİN DÜŞÜŞÜN ARDINDAN YENİDEN 500 BP ÜZERİNDE

Türkiye’nin beş yıllık kredi iflas takası () primi ise koronavirüsle birlikte 650 baz puanı aşarak 2008 finansal krizden bu yana en yüksek seviyeye geldikten sonra 430 puana kadar düşmüştü. Belirgin düşüşün ardından genel olarak yükseliş yönlü seyir izleyen 5 yıllık CDS Cuma günü 500 puanı aşmıştı. CDS bu sabah 525/535 seviyesinde güne başladı.

Gösterge 10 yıllık tahvilde ise Cuma günü işlem gerçekleşmedi.

Feragat: Fusion Media would like to remind you that the data contained in this website is not necessarily real-time nor accurate. All CFDs (stocks, indexes, futures) and Forex prices are not provided by exchanges but rather by market makers, and so prices may not be accurate and may differ from the actual market price, meaning prices are indicative and not appropriate for trading purposes. Therefore Fusion Media doesn`t bear any responsibility for any trading losses you might incur as a result of using this data.

Fusion Media or anyone involved with Fusion Media will not accept any liability for loss or damage as a result of reliance on the information including data, quotes, charts and buy/sell signals contained within this website. Please be fully informed regarding the risks and costs associated with trading the financial markets, it is one of the riskiest investment forms possible.

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir