PİYASALAR-Dolar/TL dar bantta seyrine devam ediyor, veri gündemi ve küresel piyasalar izleniyor Yazar ReutersANKARA, 10 Temmuz (Reuters) – kamunun döviz arzının da desteğiyle oldukça dar bantta seyir izlemeye devam ederken; bugün piyasalarda içeride işsizlik, dış veri olarak ise ABD üretici fiyatları takip edilecek.

Merkez Bankası’nın dün gerçekleştirdiği yatırımcı toplantısından rezerv yönetimi ve para politikasına ilişkin ileriye dönük belirgin mesajlar alamayan piyasalar küresel eğilime odaklanacak.

Asya borsaları ve ABD borsası vadeli kontratları, bazı ABD eyaletlerindeki yeni koronavirüs vakalarındaki rekor artışın yeni tecrit önlemlerine neden olarak ekonomik iyileşmeye zarar vereceği endişelerini artırmasıya geriledi.

ABD’de Perşembe günü 60,500’den fazla yeni koronavirüs vakası bildirilirken, bu rakam Çin’de virüsün ortaya çıktığı zamandan bu yana bir ülkede görülen en büyük günlük artış oldu.

Dolar ve diğer güvenli liman para birimleri, ABD’de yeni koronavirüs vakalarındaki artışın hızlı bir ekonomik iyileşme olacağı umutlarını azaltmasıyla destek buldu.

ABD borsalarında ise ayrıca gözler bilanço sonuçlarına da çevrilmiş durumda.

Dolar/TL yaklaşık bir aydır oldukça dar bir bantta işlem görüyor. Dolar/TL saat 0902’de 6.8625/6.8650 seviyesinden işlem görürken; sepet bazında TL 7.2986/7.3018, 7.7354/7.7389 seviyesinde bulunuyor.

TL’deki yatay seyirde kamunun döviz arzı belirleyici konumda. Yatırımcılar dün düzenlenen yatırımcı toplantısında son dönemdeki rezerv kayıpları için TCMB’nin yorumlarını bekliyorlardı. Ancak toplantıya katılan ve Reuters’a bilgi veren altı yatırımcıya göre, “rezervler yeterli” söylemi haricinde son dönemdeki adımlar hakkında yeni bir mesaj verilmedi.

Bankacıların TCMB verilerinden yaptığı hesaplamaya göre, Mayıs sonu itibarıyla kamunun TCMB rezervlerinden yaptığı döviz arzı yaklaşık 55 milyar dolar seviyesinde. Goldman Sachs Haziran da dahil edildiğine bu tutarın 60 milyar dolar olduğunu hesaplıyor.

Geçtiğimiz yıl da 30 milyar doları bulan bu arzın rezervlerdeki negatif etkisinin yavaşlasa da devam ettiği hesaplanıyor. Öte yandan son dönemde bu trende kamu bankalarının açık pozisyonları da ekleniyor. TCMB’nin politika faizini bir yıldan kısa sürede, yıllık enflasyonun 4 puandan fazla altına %8.25’e kadar çekmesini de bir süredir sorguluyorlar.

TCMB %12.62 seviyesindeki yıllık enflasyonda önümüzdeki ay itibarıyla düşüşün başlayacağını ve yılın %7.4 seviyesinde tamamlanmasını bekliyor. Ancak Reuters anketlerine göre yıl sonu enflasyon beklentileri %10 seviyesinde ve son dönemde yapılan yukarı revizyonlar dikkat çekiyor.

Piyasa beklentileriyle TCMB’nin enflayon tahmini arasındaki farkın açılması sonrası ise banka Haziran’da enflasyondaki seyre vurgu yaparak faiz indirimlerine ani bir ara vermişti.

Merkez Bankası yatırımcı toplantısına katılan bankacılar, TCMB’nin enflasyon konusunda “iyimser” görüşlerini tekrar ettiğini belirtiyorlar. Katılımcılara göre banka Haziran’da yaşanan yükselişin tek seferlik olabileceğini, önümüzdeki dönemde enflasyonda düşüşün başlayacağını belirtiyor.

Yatırımcı toplantısında verilen mesajlarda büyümenin bu yıl sınırlı da olsa pozitif olabilaceği, ödemeler dengesinin yılın ikinci yarısında daha iyimser bir tablo çizeceği mesajları da yer aldı.

Bir yatırımcı, “Benim izlenimim TCMB’nin enflasyonda yaşanacak düşüş konusunda piyasadan daha emin olduğu. Yükselişi geçici olarak görüyorlar, Temmuz’dan itibaren düşüşün başlayacağı öngörülüyor. Büyümenin sınırlı da olsa pozitif olabileceğini, yine de umut verici olacuğunu düşünüyor banka” dedi ve ekledi:

“Rezervlerin ise yeterli olduğunu belirtiyorlar. TCMB’den yeni büyük bir mesaj alamadık. PPK özetlerinin detaylandırılmış bir haliydi.”

BELİRGİN DÜŞÜŞÜN ARDINDAN YENİDEN 500 BP ÜZERİNDE

Türkiye’nin beş yıllık kredi iflas takası (CDS) primi ise 650 baz puanı aşarak 2008 finansal krizden bu yana en yüksek seviyeye geldikten sonra 430 puana kadar düşmüştü. Belirgin düşüşün ardından genel olarak yükseliş yönlü seyir izleyen 5 yıllık CDS bu sabah 511/521 seviyesinde güne başladı.

Gösterge 10 yıllık tahvilde bileşik getiri ise dün son işlemde %12.75 oldu.

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir