© Reuters.


© Reuters.

ANKARA, 20 Temmuz (Reuters) – kamunun döviz arzının da desteğiyle oldukça dar bantta bir seyir izlemeye devam ederken; dış piyasalarda dünyada artan koronavirüs vakalarının ekonomilere yansımaları, iç piyasada ise Hazine ihaleleri ve veri gündemi izleniyor.

İç gündemde bugün TCMB tarafından açıklancak Mayıs ayı kısa vadeli borç istatistikleri, Hazine’nin 3 yıl vadeli sabit kuponlu tahvili yeniden ihracı ve Hazine Haziran ayı merkezi yönetim borç stoku verileri izlenecek. göre haftanın kalanında ise piyasalarda Merkez Bankası’nın faiz kararı ve kredi derecelendirme kuruluşu S&P’nin Cuma günü yıllık derecelendirme takvimine yönelik olası not güncellemesi izlenecek.

Dünya genelinde ise koronavirüs vakalarındaki artışla beraber piyasalarda euro bölgesinin ve ABD’nin salgınla mücadele için yeni canlandırma paketi açıklayacağı beklentileri ön plana çıkıyor.

Euro, Avrupalı liderlerin üç gündür devam eden müzakerelerde ekonomik kurtarma paketi üzerinde uzlaşıya varacağı beklentisiyle dolar karşısında yaklaşık dört ayın zirvesine yakın. Yatırımcılar, liderlerin ekonomiyi canlandırma planını görüşeceği Avrupa Birliği (AB) zirvesini takip ediyorlar. yaklaşık bir aydır 6.85 etrafında oldukça dar bantta neredeyse hareketsiz bir seyir izliyor https://tmsnrt.rs/3gV0K5o. Dolar/TL saat 0900’da 6.8565/6.8575 seviyesinden işlem görürken; sepet bazında TL 7.3536/7.3552, 7.8507/7.8525 seviyesinde bulunuyor.

TL’deki yatay seyirde kamunun döviz arzı belirleyici konumda.

Reuters’ta geçen hafta yayımlanan bir haberde de dikkat çekildiği üzere, TL’nin istikrarlı ve rekabetçi bir seyir izlemesi Türkiye’nin yeni ekonomi politikasının temel hedeflerinden biri haline gelirken, Merkez Bankası rezervlerinden yapılan döviz satışlarına son dönemde kamu bankalarının kendi bilançolarından yaptıkları satışlar da eklendi. bankalarının geçen yıl Aralık ortasında neredeyse sıfır olan net döviz açık pozisyonları Haziran’dan itibaren belirgin artış göstererek 3 Temmuz itibarıyla 8 milyar doların üzerine çıktı https://tmsnrt.rs/3fjWThT. BDDK verilerine 10 Temmuz itibarıyla ise kamu bankalarının yabancı para açık pozisyonu 9.7 milyar dolara yükseldi. TCMB ile birlikte bakıldığında Türkiye’nin 2019 başından bu yana piyasalara müdahaleyi de içeren toplam döviz arzı da 100 milyar doları çoktan aşmış durumda. döviz arzının ardından TCMB bu haftasonu bankaların yabancı para zorunlu karşılık oranlarını tüm vadelerde 300 baz puan yükselterek piyasadan 9.2 milyar dolar karşılığı likidite çekileceğini açıkladı. TCMB ilgili kararı “normalleşme sürecinin bir parçası olarak, finansal istikrarın desteklenmesi amacıyla” aldığını belirtti. son dönem ekonomi, para ve döviz politikaları açısından TCMB’nin bu haftaki faiz kararını ve ay sonundaki enflasyon raporunu bekliyor. Reuters anketine göre TCMB’nin faizleri sabit tutması bekleniyor. BELİRGİN DÜŞÜŞÜN ARDINDAN YENİDEN 500 BP ÜZERİNDE

Türkiye’nin beş yıllık kredi iflas takası () primi ise koronavirüsle birlikte 650 baz puanı aşarak 2008 finansal krizden bu yana en yüksek seviyeye geldikten sonra 430 puana kadar düşmüştü. Belirgin düşüşün ardından genel olarak yükseliş yönlü seyir izleyen 5 yıllık CDS geçen hafta itibarıyla 500 puanı aşmıştı. CDS bu sabah 525/535 seviyesinde güne başladı.

Gösterge 10 yıllık tahvilde ise Cuma günü son işlem %12.51 oldu.

Feragat: Fusion Media would like to remind you that the data contained in this website is not necessarily real-time nor accurate. All CFDs (stocks, indexes, futures) and Forex prices are not provided by exchanges but rather by market makers, and so prices may not be accurate and may differ from the actual market price, meaning prices are indicative and not appropriate for trading purposes. Therefore Fusion Media doesn`t bear any responsibility for any trading losses you might incur as a result of using this data.

Fusion Media or anyone involved with Fusion Media will not accept any liability for loss or damage as a result of reliance on the information including data, quotes, charts and buy/sell signals contained within this website. Please be fully informed regarding the risks and costs associated with trading the financial markets, it is one of the riskiest investment forms possible.

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir