© Reuters.


© Reuters.

ANKARA, 14 Temmuz (Reuters) – Dolar/TL kamunun döviz arzının da desteğiyle oldukça dar bantta bir seyir izlemeye devam ederken; dünyada artan koronavirüs vakalarının küresel riskten kaçışı ne kadar etkileyeceği piyasalarda yakından takip ediliyor.

Asya borsaları, ABD ve Çin arasındaki gerilimin artması ve ABD’nin Kaliforniya eyaletinde koronavirüse karşı yeni tedbirler alınmasıyla yatırımcı iştahının azalması sonrası düşüş gösterdi. Valisi Gavin Newsom’un eyaletteki barları kapatma ve restoran ile sinemaların kapalı alanlardaki faaliyetlerini durdurma kararı sonrası Wall Street’te satışlar gerçekleşti. Vali eyaletin Los Angeles ve San Diego’daki en büyük iki okul bölgesinde çocukların Ağustos’ta evde kalacağını açıkladı. Petrol fiyatları geriledi, güvenli liman olarak görülen doların değeri arttı. piyasalarda koronavirüs sonrası hızlı toparlanma öngörüleriyle son 1 ayda sert yükselen küresel borsalar geçen hafta itibarıyla virüs yayılımının beklendiği hızda yavaşlamaması sonrası satışla karşılaşmaya başladı. Dış piyasalarda riskten kaçışın kuvvetlenip kuvvetlenmeyeceği ve ABD bilançoları piyasada yakından izleniyor.

ABD’de bilanço dönemi, salgının zararının ve ekonomik iyileşmenin ne kadar olduğunun anlaşılması için bir gösterge olacak. İçeride Haziran ayına ilişkin konut satış verileri takip edilirken kamu bankalarının ilgili dönemde %0.64 faiz oranı ile kredi vermesiyle ipotekli konut satışlarında rekor artış bekleniyor. Verinin piyasalara etkisi olması beklenmiyor.

İç gündemde ise muhalefet partilerinin TBMM grup toplantıları ile Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan başkanlığındaki kabine toplantısı izleniyor. yaklaşık bir aydır oldukça dar bir bantta işlem görüyor. Cuma günü Ayasofya kararı ardından 6.8850’ye kadar yükselse de ‘deki bu yükseliş de kalıcı olmadı. Dolar/TL saat 0853’te 6.8630/6.8650 seviyesinden işlem görürken; sepet bazında TL 7.3220/7.3248, 7.7809/7.7846 seviyesinde bulunuyor.

TL’deki yatay seyirde kamunun döviz arzı belirleyici konumda. Yatırımcılar geçen hafta düzenlenen TCMB yatırımcı toplantısında son dönemdeki rezerv kayıpları için TCMB’nin yorumlarını bekliyorlardı. Ancak toplantıya katılan ve Reuters’a bilgi veren altı yatırımcıya göre, “rezervler yeterli” söylemi haricinde son dönemdeki adımlar hakkında yeni bir mesaj verilmedi. Katılımcılar para politikasının önümüzdeki dönem seyrine dair de yeni bir mesaj alamadı. TCMB verilerinden yaptığı hesaplamaya göre, Mayıs sonu itibarıyla kamunun TCMB rezervlerinden yaptığı döviz arzı yaklaşık 55 milyar dolar seviyesinde. Goldman Sachs Haziran da dahil edildiğine bu tutarın 60 milyar dolar olduğunu hesaplıyor. Öte yandan son dönemde bu trende kamu bankalarının açık pozisyonları da ekleniyor. açıklanan verilerden ödemeler dengesi ise cari açığın turizm gelirlerindeki zayıf seyrin de etkisiyle 2020’yi ilk tahminlerden (5-10 milyar dolar) daha kötü sonlandırabileceğini gösteriyor. Ekonomistler veri öncesi ve sonrası yılsonu beklentilerini 20 milyar dolara doğru yukarı revize ediyorlar.

Yine dün açıklanan verilerden sanayi üretimi ise Nisan’daki sert daralmanın Mayıs ayında yavaşlayarak devam ettiğini, virüsün en büyük makro etkisinin ikinci çeyrekte görüleceğini teyit ediyor. Öte yandan Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak veri sonrası yaptığı açıklamada sanayi üretiminin V şeklinde bir toparlanmanın sinyali olduğunu belirtiyor.

BELİRGİN DÜŞÜŞÜN ARDINDAN YENİDEN 500 BP ÜZERİNDE

Türkiye’nin beş yıllık kredi iflas takası (CDS) primi ise koronavirüsle birlikte 650 baz puanı aşarak 2008 finansal krizden bu yana en yüksek seviyeye geldikten sonra 430 puana kadar düşmüştü. Belirgin düşüşün ardından genel olarak yükseliş yönlü seyir izleyen 5 yıllık CDS Cuma günü 500 puanı aşmıştı. CDS bu sabah 516/526 seviyesinde güne başladı.

Gösterge 10 yıllık tahvilde ise Cuma günü son işlem %12.71 oldu.

Feragat: Fusion Media would like to remind you that the data contained in this website is not necessarily real-time nor accurate. All CFDs (stocks, indexes, futures) and Forex prices are not provided by exchanges but rather by market makers, and so prices may not be accurate and may differ from the actual market price, meaning prices are indicative and not appropriate for trading purposes. Therefore Fusion Media doesn`t bear any responsibility for any trading losses you might incur as a result of using this data.

Fusion Media or anyone involved with Fusion Media will not accept any liability for loss or damage as a result of reliance on the information including data, quotes, charts and buy/sell signals contained within this website. Please be fully informed regarding the risks and costs associated with trading the financial markets, it is one of the riskiest investment forms possible.

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir