© Reuters.


© Reuters.

Yazar: Peter Nurse
Investing.com – Küresel ekonomik toparlanmanın zayıflayabileceğine dair endişeler arasında Avrupa hisse piyasaları Cuma günü geriledi.
%0,2 düşerken %0,3 ve %0,3 kaybetti.
Fransa’nın Mayıs ayında güçlü bir toparlanma göstererek karantina tedbirlerinin gevşemesi ve fabrikaların tekrar açılması ile bir önceki aya göre %19,6 yükseldi.
Haftanın başlarında da Almanya ve İspanya’nın Mayıs ayı endüstriyel üretimi %7,8 ile %14,7 yükselmişti.
Ancak bunlar Mayıs rakamları ve o zamandan beri dünya genelinde ve özellikle ABD’de artan koronavirüs vakalarının, yeni başlayan toparlanmayı riske atacağından endişe duyuluyor.
Piyasa şimdi Covid-19’dan en çok zarar gören ekonomiler için teklif edilen 750 milyar Euro değerindeki toparlanma fonuna dair bilgi almak için 17-18 Temmuz’da yapılacak AB liderler zirvesini bekliyor.
Önemli açılar üzerinde temel anlaşmazlıklar sürüyor, yani plan azaltılabilir ya da uygulanmayabilir.
Avrupa Merkez Bankası (ECB) da gelecek hafta toplanacak ancak Haziran toplantısında Pandemi Acil Durum harcama Programı’nın boyutu artırıldıktan sonra pek bir beklenti yok.
ING analistleri bir araştırma yazısında “bunu hak ettiler. Mart ayından beri görülen tüm o galeyanın ardından gelecek haftaki toplantı, durum değerlendirmesi için ECB’ye biraz zaman vermeli. Yeni bir aksiyon alma zamanı olmayacak” dedi.
Kurumsal gelişmelerde Dufry AG (SIX:) hisseleri %5,8 düşüş yaşadı. Gümrüksüz mal operatörü, pandeminin satışlara verdiği zararla mücadele etmek için bu yıl personel harcamalarını %20-30 oranında düşüreceğini söyledi. Daha iyi haber cephesinde ise Carlsberg A/S A (CSE:) ikinci çeyrek sonunda yeniden stoklama sebebiyle talepte keskin bir toparlanma işareti gördüğünü söyledi ve hisselerinde %4,7 artış görüldü.
Hızlı moda grubu Boohoo .com (LON:) hisseleri, geçen hafta tedarik zinciri ile ilgili ortaya çıkan ifşaların yarattığı şokun azalması ile %6,5’luk bir artış daha yaşadı.
Petrol Cuma günü zayıflayarak haftalık kayba doğru ilerliyor. Uluslararası Enerji Ajansı’nın artan Covid-19 vakalarının ekonomik toparlanmaya zarar verebileceğine dair uyarıları ile petrol, bir önceki oturum boyunca büyük kayıplar yaşadı.
stoklarında geçen hafta yaşanan yaklaşık 6 milyon varillik artış ile birlikte petrol stokları dolu olmaya devam ediyor.
%1,3 düşüşle 39,09 dolar olup haftalık %3 kayba hazırlanırken %1,1 kayıpla 41,88 dolara düştü ve haftalık %2 kayıp yaşaması bekleniyor.
Öte yandan %0,1 artarak 1.804,95 dolar olurken 1,1279 seviyesinde sakin seyretti.

Feragat: Fusion Media would like to remind you that the data contained in this website is not necessarily real-time nor accurate. All CFDs (stocks, indexes, futures) and Forex prices are not provided by exchanges but rather by market makers, and so prices may not be accurate and may differ from the actual market price, meaning prices are indicative and not appropriate for trading purposes. Therefore Fusion Media doesn`t bear any responsibility for any trading losses you might incur as a result of using this data.

Fusion Media or anyone involved with Fusion Media will not accept any liability for loss or damage as a result of reliance on the information including data, quotes, charts and buy/sell signals contained within this website. Please be fully informed regarding the risks and costs associated with trading the financial markets, it is one of the riskiest investment forms possible.

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir