© Reuters.


© Reuters.

Yazar: Peter Nurse 

Investing.com – Avrupa borsaları, ABD-Çin arasında ticari yanlış anlaşılmalarla görülen volatil ticarete rağmen pozitif hissiyatı sürdürerek Salı günü yüksek açılmaya hazırlanıyor.

%0,1 artışla yükseldi. %0,6 artarken %0,4 yükseldi.

ABD Başkanı Donald Trump’ın ABD-Çin ticaret anlaşmasına dair bir sorun olmadığını tasdik etmesi ile Asya piyasaları rahat bir nefes aldı. Ticaret danışmanı Peter Navarro, Çin ile yapılan anlaşmanın “bittiğini” söylemişti.

Navarro’nun ifadeleri de finans piyasalarını karıştıran ve Ocak ayındaki anlaşma öncesinde küresel büyümeye zarar veren iki ülke arasındaki ticaret savaşı anılarını canlandırdı.

Avrupa’daki hisse senetleri, ekonomilerin koronavirüsle savaşmak için kapatıldığı Mart ayında düşük bir seviyeye ulaştığından bu yana iyi toparlandı. Kazanımlar, dünya çapında merkez bankalarının büyük teşvikleri ve kısıtlamaların kademeli olarak hafifletilmesinden kaynaklandı ancak ikinci bir dalga endişeleri gerginliği muhafaza etti.

Ekonomik göstergelerin merkezinde Avrupa verileri olacak. Mayıs ayı PMI verileri Nisan’a göre daha iyi olsa da imalat ve hizmet sektörlerinin hala derin bir küçülme bölgesinde olduğunu göstermişti. Bölgenin hizmet sektörleri, imalatla arayı bir miktar kapatırken Haziran PMI’larında bir nebze toparlanma bekleniyor.

Kurumsal gelişmelerde; Intu Properties (LON:) ilgiyi toplayabilir. İngiltere ve İspanya’da alışveriş merkezleri sahibi, finansal destek alamadığı takdirde yönetimin acil durum planı için KPMG’yi görevlendirdi.

ABD-Çin gerilimlerinin küresel ekonomik toparlanmayı tehdit ettiğine dair endişeler arasında petrol, Salı günü düşüş yaşadı. Çin en büyük petrol ithalatçılarından biri ve ABD ile olan bir ticaret savaşı, ekonomik büyümesini önleyecektir.

Salı günü Amerikan Petrol Enstitüsü ham petrol ve petrol ürünleri stok verilerini paylaşacak. Çarşamba günü ise hükümet rakamları açıklanacak.

%0,7 düşüşle 40,46, %0,5 kayıpla 42,86 dolara geriledi.

Öte yandan %0,2 düşüşle 1.763,20 dolara gerilerken %0,1 artarak 1,1263 seviyesinde seyretti.

Feragat: Fusion Media would like to remind you that the data contained in this website is not necessarily real-time nor accurate. All CFDs (stocks, indexes, futures) and Forex prices are not provided by exchanges but rather by market makers, and so prices may not be accurate and may differ from the actual market price, meaning prices are indicative and not appropriate for trading purposes. Therefore Fusion Media doesn`t bear any responsibility for any trading losses you might incur as a result of using this data.

Fusion Media or anyone involved with Fusion Media will not accept any liability for loss or damage as a result of reliance on the information including data, quotes, charts and buy/sell signals contained within this website. Please be fully informed regarding the risks and costs associated with trading the financial markets, it is one of the riskiest investment forms possible.

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir