© Reuters.


© Reuters.

Yazar: Peter Nurse 

Investing.com – Fed’in ABD ekonomisini desteklemek için attığı yeni adımların ve Covid-19 vakalarındaki artışın kontrol altına alınma umudunun da desteğiyle Salı günü Avrupa borsaları güçlü artışlar yaşayacak.

%1,1 yükseldi. %1,9 ve %1,6 kazandı.

Pazartesi günü ABD merkez bankası, koronavirüs pandemisi sonrası başlattığı acil durum olanaklarının bir parçası olarak kredi piyasasını destekleme amacıyla münferit kurumsal borç alımına başlayacağını söyledi.

ABD ekonomisine dair endişeler ve Çin’deki yeni koronavirüs vaka grubunun teyit edilmesi ile küresel piyasalar büyük düşüşler yaşamıştı.

Bununla birlikte Fed’in hamlesi ve Pekin’deki salgının ehlileştiğini gösteren veriler – Pazartesi günkü rapora göre yeni vaka sayısı bir önceki gün görülen 36’dan 27’ye düştü – hisse senetlerinin yükselmesini sağladı.

Yeni koronavirüs grupları “her zaman endişe kaynağıdır”, dedi WHO’nun acil durum programı müdürü Mike Ryan. “Ancak görmek istediğimiz şey buna acil bir karşılık vermek ve kapsamlı bir tedbir seti.”

Pozitif hissiyatı destekleyen bir diğer gelişme, Japonya Bankası’nın, kredi paketini 700 milyar dolardan 1 trilyon dolara çıkarması oldu.

Avrupa’da ise yayınlanacak bir dizi ekonomi verisi var.

İngiltere’nin , beklentilerden daha iyi bir sonuç vererek Nisan ayında %3,9 seviyesinde kaldı. Ancak Mayıs ayı başvuru sayısı, 529.000 ile beklenenin üzerinde geldi.

Almanya’nın tüketici fiyat enflasyonu Mayıs ayında negatif bölgede kaldı ve bu, enflasyona dayalı yetkisi olan Avrupa Merkez Bankası’nı endişelendirecek. Gözler şimdi anketinde olacak.

Hisse senedi piyasalarındaki canlanan coşku ile petrol fiyatları yükseldi ancak getiriler geçici.

%0,1 artışla 37,13 dolar olurken %0,1 yükselişle 39,76 dolara ulaştı.

Öte yandan %0,1 artarak 1.729,25 dolara yükselirken %0,1 artışla 1,1335’ten işlem gördü.

Feragat: Fusion Media would like to remind you that the data contained in this website is not necessarily real-time nor accurate. All CFDs (stocks, indexes, futures) and Forex prices are not provided by exchanges but rather by market makers, and so prices may not be accurate and may differ from the actual market price, meaning prices are indicative and not appropriate for trading purposes. Therefore Fusion Media doesn`t bear any responsibility for any trading losses you might incur as a result of using this data.

Fusion Media or anyone involved with Fusion Media will not accept any liability for loss or damage as a result of reliance on the information including data, quotes, charts and buy/sell signals contained within this website. Please be fully informed regarding the risks and costs associated with trading the financial markets, it is one of the riskiest investment forms possible.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir