© Reuters.


© Reuters.

Yazar: Peter Nurse 

Investing.com – Kurumsal kazanç dönemi devam ederken Çin’deki toparlanma işaretlerinin yardımıyla Avrupa hisse senetlerinin Pazartesi günü yüksek açılması bekleniyor. Bununla birlikte getiriler, İspanya’nın turist sezonuna ciddi bir tehdit de dahil olmak üzere pandemiyle ve devam eden ABD-Çin gerilimleri ilgili negatif manşetler ile sınırlı kalacak.

%0,3, %0,4 ve %0,1 yükseldi.

Ulusal İstatistik Bürosu’nun Pazartesi günkü açıklamasına göre Çin’in büyük endüstriyel şirketlerinin Haziran ayındaki kazancı, bir yıl önceki aynı aya göre %11,5 yükselip Mayıs ayındaki %0,6’lık artışı ikiye katlayarak geçen yılın Mart ayından beri gördükleri en güçlü tempoda yükseldi.

Çin çoğu Avrupa şirketi için hayati bir ihracat pazarı ve buradaki iyileşme işaretleri, bölgenin kurumsal sektörü için ilerleme olacağına dair iyimserliği artıracaktır. Sektör, Cuma günkü ön PMI verilerine göre, Temmuz ayında büyümeye döndü.

Danske Bank analistleri bir araştırma yazısında, “talihin dönmesiyle Avrupa ekonomisi, ABD’ye kıyasla koronavirüs krizinden toparlanma konusunda daha iyi bir gidişatta gözüküyor” dedi.

Bunun dışında endeksi, geçen haftanın iyimser PMI mesajını tamamlayıp tamamlamayacağı ve Temmuz ayında Almanya’nın iyi bir toparlanma yaşadığını onaylayıp onaylamayacağını görmek için irdeleniyor olacak.

Yine de ufukta kara bulutlar var. İspanya ve Hong Kong’daki ikinci dalga Covid-19, kontrol altına alınmak için hafta sonu yeni kısıtlamalara yol açarken John Hopkins verilerine göre ABD Cumartesi günü 64.500 yeni vaka raporladı.

Kurumsal gelişmelerde; SAP (DE:) ilgi odağında olacak. Alman yazılım şirketi ikinci çeyrekte faaliyet kârını ve gelirini artırarak eş-CEO’luk modelini bıraktığı geçen yıldan beri gösterdiği gelişmiş performansını sürdürdü.

İndirimli havayolu şirketi Ryanair (LON:), pandemi nedeniyle ilk çeyrekte net kayıp paylaştı ve mali 2021 için herhangi bir rehberlik sunamadı. İngiltere’nin İspanya’dan dönen gezginler için uyguladığı karantinadan etkilenen şirketlerden biri olabilir.

Petrol fiyatları Pazartesi günü düşüş yaşadı. %0,3 düşüşle 41,17 dolar olurken %0,3 kayıpla 43,63 dolara geriledi.

ING analistleri “piyasa katılımcıları, birçok belirsizliğim talep konusunda görünümü karartması ile piyasadaki her iki yöne ilişkin güçlü bir görüş konusunda gergin görünüyor” dedi.

Öte yandan %1,8 artarak 1.930,75 dolar oldu ve 2011 Eylül zirvesini geçerek Pazartesi günü gördüğü rekor yükseklik olan 1.937,60 dolardan pek uzaklaşmadı. %0,4 artışla 1,1705 oldu.

Feragat: Fusion Media would like to remind you that the data contained in this website is not necessarily real-time nor accurate. All CFDs (stocks, indexes, futures) and Forex prices are not provided by exchanges but rather by market makers, and so prices may not be accurate and may differ from the actual market price, meaning prices are indicative and not appropriate for trading purposes. Therefore Fusion Media doesn`t bear any responsibility for any trading losses you might incur as a result of using this data.

Fusion Media or anyone involved with Fusion Media will not accept any liability for loss or damage as a result of reliance on the information including data, quotes, charts and buy/sell signals contained within this website. Please be fully informed regarding the risks and costs associated with trading the financial markets, it is one of the riskiest investment forms possible.

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir