© Reuters.


© Reuters.

Yazar: Peter Nurse 

Investing.com – Avrupa hisse senedi piyasaları, yeni koronavirüs vakalarının artmaya devam etmesiyle bölge için ek teşvik umutları arasında Cuma günü yükseldi.

%0,3 artarken %0,2 ve %0,1 yükseldi.

AB liderleri, koronavirüs salgınının en çok etkilediği ülkelerin toparlanmasına yardım etmek için önerilen toparlanma fonu üzerine anlaşmaya varmak için Cuma günü toplanıyor.

750 milyar Euro (850 milyar dolar) olan mevcut teklif, 500 milyarı hibe ve 250 milyarı kredi olarak ayırıyor, bu da Avrupa’nın mali entegrasyonuna doğru büyük bir adım olacak. Ancak bazı zengin, özellikle kuzey Avrupa ülkelerinden muhalefetle karşılaşma ihtimali olsa da Almanya ve Fransa destekliyor.

Danske Bank, “bu hafta sonu bir anlaşmaya varılacağından emin olmasak da Avrupa Komisyonu’nun Ağustos ayında yaz tatillerine başlamadan anlaşma yapılmasını bekliyoruz” dedi.

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde Perşembe günü yaptığı uyarıda, “virüsle mücadele ve ekonomik etkisini yatıştırma girişimleri etrafındaki yüksek belirsizliği karşılayacak ek “yoğun teşviklere” gerek olduğunu söyledi.

ABD’de güney ve batısındaki çoğu eyalet virüsü kontrol altına almak için yeni kısıtlamalar uygularken işyerlerini destekleyen bazı programların birkaç hafta içinde bitecek olması nedeniyle siyasi liderler, gelecek hafta ek bir toparlanma paketini tartışmaya başlayacak.

Reuters’e göre ABD 77.000 üzerinde yeni bir günlük artış rekoru kırdı ancak Brezilya ve Hindistan gibi diğer majör ülkelerde de artışlar görülüyor.

Kurumsal gelişmelerde; Ericsson (ST:) tüm yıl rehberliğini sürdürdükten sonra ilgiyi çekecek. Şirket, ana rakibi Huawei karşısında Batı’daki güçlü tepkiden faydalanıyor.

Saab (ST:) da ikinci çeyrek net kârının %20 yükseldiğini, satışların beklentileri aştığını ve siparişlerin oldukça büyük artışlar yaşadığını ifade etti.

ABD Perşembe günü yeni koronavirüs vaka sayısında tüm zamanların rekorunu kırarken petrol fiyatları Cuma günü düşüş yaşadı. Vakalar 41 eyalette artarken 25 eyalet Covid-19 kaynaklı günlük ölüm sayısında artış kaydetti.

Hafta başında OPEC+, Mayıs ayından beri uygulanan günlük 9,7 milyon varil üretim kesintisini, Ağustos ayından itibaren 7,7 milyon varile düşürme kararı aldı.

%0,2 düşüşle 40,67 dolar olurken %0,3 kayıpla 43,27 dolara geriledi.

Öte yandan 1.800 dolarda sakin seyrederken 1,1382’de pek hareket etmedi.

Feragat: Fusion Media would like to remind you that the data contained in this website is not necessarily real-time nor accurate. All CFDs (stocks, indexes, futures) and Forex prices are not provided by exchanges but rather by market makers, and so prices may not be accurate and may differ from the actual market price, meaning prices are indicative and not appropriate for trading purposes. Therefore Fusion Media doesn`t bear any responsibility for any trading losses you might incur as a result of using this data.

Fusion Media or anyone involved with Fusion Media will not accept any liability for loss or damage as a result of reliance on the information including data, quotes, charts and buy/sell signals contained within this website. Please be fully informed regarding the risks and costs associated with trading the financial markets, it is one of the riskiest investment forms possible.

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir