© Reuters.


© Reuters.

Yazar: Peter Nurse 

Investing.com – Diğer bölgelerde Covid-19 vakalarında şimdiye kadar görülen en büyük artışlara rağmen bölgenin normalleşmeye başladığına dair işaretler arasında Avrupa borsaları Cuma günü yükseldi.

%0,6 yükselirken 40 %1 ve %1,1 kazandı.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde’ın Cuma günkü açıklamasına göre Euro bölgesi, koronavirüs pandemisinin yol açtığı ekonomik krizin en kötü dönemini “muhtemelen atlattı.” Ancak yetkilileri olası bir ikinci dalgaya hazırlanmaları konusunda uyardı.

Lagarde online bir etkinlikte, “en düşük seviyeyi muhtemelen geçtik ve tabii ki bunu ciddi bir ikinci dalga olabileceğine dair korku ile söylüyorum” dedi. ABD yeni koronavirüs vakalarında rekor bir sayı paylaştı, eyaletin sağlık departmanı Perşembe günü 37.000 üzerinde yeni vaka raporladı. Hatta Texas, Houston’ın yoğun bakım servisinin kapasitesine ulaşması ile yeniden açılışı durdurmak zorunda kaldı.

Britanya Cuma günü yaptığı duyuruda, uluslararası gezginler için yeni koronavirüs hastalığını kapma riskinin düşük olduğu bazı ülkelere olan karantina tedbirlerini esnetme planı üzerinde çalıştığını söyledi.

Bu durum kritik bazı havayolu hisselerine yardım etti. EasyJet (LON:) %2,4, IAG (LON:) 2,8% ve Ryanair (LON:) %1,2 yükseldi.

Air France KLM (PA:) de Fransa ve Hollanda hükümetlerinin havayolu gruplarına yönelik yardım paketi üzerine anlaşmaya varmalarının ardından %5 yükseldi. Hollanda, paket için 3,4 milyar Euro (3,81 milyar dolar) sağlayacağını söyledi.

Öte yandan Marston’s (LON:) %5,8 kaybetti. İngiliz bar işletmecisi, yılın ilk yarısında koronavirüs pandemisi nedeniyle 40 milyon sterlin zarar gördüğünü belirtti.

Aston Martin (LON:) %11 kaybetti. Lüks otomobil üreticisi, koronavirüs krizini atlatmak için mevcut özkaynak sermayesinin %20’si kadar yeni hisse ihraç edeceğini söyledi.

Ayrıca Vonovia (DE:), Hollandalı bir konut yatırımcısı olan Vesteda’da %2,6 hisse aldığını duyurduktan sonra %1,4 yükseldi – Alman emlak şirketinin Hollanda’nın meskun emlak pazarına ilk adımı.

Cuma günü petrol fiyatları, dünya genelinde yakıt talebinin arttığı sinyalleri ile yükseldi. Yatırımcılar, ABD’nin pek çok eyaletinde koronavirüs enfeksiyonlarında görülen artışı ve üretiminde canlanma olduğunu ortaya koyan stok artışlarını görmezden gelme eğiliminde oldu.

vadeli işlemleri %0,8 artışla 39,03 dolar olurken %0,9 artarak 41,42 dolara yükseldi.

Öte yandan %0,3 artarak 1.775,10 dolar ve %0,1 artışla 1,1229 oldu.

Feragat: Fusion Media would like to remind you that the data contained in this website is not necessarily real-time nor accurate. All CFDs (stocks, indexes, futures) and Forex prices are not provided by exchanges but rather by market makers, and so prices may not be accurate and may differ from the actual market price, meaning prices are indicative and not appropriate for trading purposes. Therefore Fusion Media doesn`t bear any responsibility for any trading losses you might incur as a result of using this data.

Fusion Media or anyone involved with Fusion Media will not accept any liability for loss or damage as a result of reliance on the information including data, quotes, charts and buy/sell signals contained within this website. Please be fully informed regarding the risks and costs associated with trading the financial markets, it is one of the riskiest investment forms possible.

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir