© Reuters.


© Reuters.

Yazar: Peter Nurse 

Investing.com – Yeni kazanç dönemi başlarken yatırımcıların ek teşvik olasılığına bakmasıyla Avrupa borsaları Pazartesi günü yüksek açılacak.

%1,1 artış yaşadı. {{167|Fransa’nın CA vadeli işlemleri %1,4 artarken %0,6 yükseliş kaydetti.

Hisse senedi piyasaları, beklenenden daha iyi gelen ekonomi verileri ve merkez bankaları ile hükümetlerden gelen büyük mali ve parasal destek yardımıyla Mart ayından beri dünya genelinde güçlü artışlar yaşadı.

Bununla birlikte bu toparlanmanın dayanıklılığı, Covid-19 virüsünün yeniden canlanması ile şüpheli. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Pazar günü son 24 saat içinde 230.370 yeni vaka raporladı. ABD’nin Florida eyaleti, Nisan ayında New York’un gördüğü zirveyi geçerek hiçbir eyaletin kaydetmediği bir rekora ulaştı; 15.000 üzerinde yeni vaka artışı yaşandı.

Öte yandan bu hafta ilgi, Perşembe günkü Avrupa Merkez Bankası (ECB) toplantısında olacak, ardından birçok şeyin yanında Covid-19’dan en çok zarar gören ekonomiler için sunulan 750 milyar Euro değerindeki toparlanma fonunu da tartışmak üzere 17-18 Temmuz’da AB liderleri bir araya gelecek.

Pazartesi günkü pozitif tona diğer katkı, Fitch derecelendirme kuruluşunun Cuma günü İtalya’nın kredisini, stabil bir görünüm ile onaylaması oldu.

Danske Bank analistleri, “Fitch açık bir biçimde ECB’nin Pandemi Acil Durum Harcama Programı’nın (PEPP) düşük finansman maliyetleri için önemli bir etken ve dolayısıyla mali pozisyon için bir destek olduğuna işaret etti” dedi.

ABD’nin kurumsal kazanç dönemi bu hafta başlayacak, Avrupa ise bir sonraki hafta bunu takip edecek. Pandeminin verdiği zarar ve pandemiden toparlanmanın boyutunu değerlendirmek için yeni bir pencere sunabilir.

Pazartesi günü pek fazla ekonomi verisi yok. Kurumsal gelişmelerde; İsviçre gazetesi SonntagsZeitung’un Pazartesi günkü haberine göre Credit Suisse (SIX:) yeni tasarruf programının parçası olarak “yüzlerce” kişiyi işten çıkarabilir.

OPEC’in Salı ve Çarşamba günkü teknik kadro toplantısı öncesinde petrol fiyatları düşük işlem gördü. Toplantıda, talebin düzelmesi ile arzın dünya pazarına yeniden sağlanmasına dair zaman çizelgesine sadık kalınmasının önerilmesi bekleniyor.

OPEC+’nın Mayıs ayından beri üç ay boyunca günlük 9,7 milyon varillik rekor üretim kesintisinin ardından ham petrol fiyatları Nisan ayındaki tarihî düşük seviyelerden epey toparlandı.

Grup Temmuz sonundan itibaren 9,7 milyon varillik kesintiyi 2 milyon azaltacak.

%0,6 düşüşle 40,30, %0,5 kayıpla 43,02 dolara düştü.

Öte yandan %0,5 artışla 1.810,90 dolara yükselirken %0,3 yükselerek 1,1332 seviyesinde seyretti.

Feragat: Fusion Media would like to remind you that the data contained in this website is not necessarily real-time nor accurate. All CFDs (stocks, indexes, futures) and Forex prices are not provided by exchanges but rather by market makers, and so prices may not be accurate and may differ from the actual market price, meaning prices are indicative and not appropriate for trading purposes. Therefore Fusion Media doesn`t bear any responsibility for any trading losses you might incur as a result of using this data.

Fusion Media or anyone involved with Fusion Media will not accept any liability for loss or damage as a result of reliance on the information including data, quotes, charts and buy/sell signals contained within this website. Please be fully informed regarding the risks and costs associated with trading the financial markets, it is one of the riskiest investment forms possible.

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir