© Reuters.


© Reuters.

Yazar: Peter Nurse 

Investing.com – Covid-19 vaka sayısında şimdiye kadarki en büyük artışa rağmen küresel ekonomik toparlanmaya dair güven arasında Avrupa hisse senedi piyasaları büyük oranda yükseldi.

%0,5 yükselirken 40 %0,1 kazandı ve sakin kaldı.

Çinli endüstriyel şirketlerin kârı Mayıs ayında 2019 Kasım ayından beri ilk kez toparlandı ve dünyanın en büyük ikinci ekonomisinin koronavirüs kapatılmalarından toparlanmaya devam ettiğine işaret etti.

Çin’in Avrupa malları için en büyük ihracat piyasalarından biri olmasından dolayı bu, Avrupa, özellikle de Almanya için önemli bir haber.

Pazartesi günü Avrupa’da Almanya Başbakanı Angela Merkel, bölge için toparlanma fonu anlaşması üzerine strateji tartışmak için Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’u konuk edecek. Baş Ekonomist Gita Gopinath Der Spiegel’de yaptığı açıklamada Avrupa Birliği’nin tedbir paketinin önemli bir kısmının hibelerden oluşması gerektiğini söyleyerek Uluslararası Para Fonu (IMF) da tartışmaya girdi.

Yine de koronavirüsün yayıldığına dair endişeler devam ediyor. Dünya Sağlık Örgütü Pazar günü 24 saatlik dönem için yaklaşık 19.000 yeni vaka raporladı. Bu, küresel Covid-19 vakalarının toplamda 10 milyonu ve ölüm sayılarının küresel olarak 500.000’i aştığı anlamına geliyor. Enfeksiyon rakamlarındaki rahatsız edici artışa rağmen ölüm oranları pandeminin ilk dalgasına göre çok daha düşük çünkü yeni enfeksiyonlar büyük oranda genç insanlarla sınırlı.

AB-İngiltere serbest ticaret müzakereleri, gelecekteki ilişkilere dair müzakerelerde birkaç iyileşme işareti ile birlikte bu hafta Brüksel’de yeniden başlayacak.

Ekonomi verileri, Almanya ve İspanya’nın Haziran ayı ön enflasyon ve İngiltere’nin mortgage kredisi verilerinin yanında Avrupa’nın Haziran ayı göstergelerinde olacak.

Kurumsal gelişmelerde Airbus (PA:) %1,3 yükseldi. CEO Guillaume Faury, pandemiden dolayı uçak üreticisinin önümüzdeki iki yıl boyunca üretimde %40 düşüş beklediğini ifade etti. Şirketin Temmuz sonundan önce olası işten çıkarmaları duyurabileceğini, böylece maliyetleri düşüreceğini ekledi.

%1,6 düşüşle 37,87 dolar olurken %1,4 kayıpla 40,34 dolara geriledi.

Öte yandan %0,1 artarak 1.782,05 dolara yükselirken %0,3 yükselişle 1,1248 oldu.

Feragat: Fusion Media would like to remind you that the data contained in this website is not necessarily real-time nor accurate. All CFDs (stocks, indexes, futures) and Forex prices are not provided by exchanges but rather by market makers, and so prices may not be accurate and may differ from the actual market price, meaning prices are indicative and not appropriate for trading purposes. Therefore Fusion Media doesn`t bear any responsibility for any trading losses you might incur as a result of using this data.

Fusion Media or anyone involved with Fusion Media will not accept any liability for loss or damage as a result of reliance on the information including data, quotes, charts and buy/sell signals contained within this website. Please be fully informed regarding the risks and costs associated with trading the financial markets, it is one of the riskiest investment forms possible.

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir