Piyasalar – Avrupa, Yeni Koronavirüs Endişeleri Ortasında Düşüş Yaşıyor Yazar Investing.comYazar: Peter Nurse 

Investing.com – Yatırımcıların küresel çapta artan koronavirüs vakalarına ve bunun genel karantina tedbirlerinin yeniden başlamasına yol açacağına dair endişeleri ile Avrupa borsaları Çarşamba günü zayıfladı.

%0,8 düşüş yaşarken 40 %0,6 ve %0,7 kaybetti.

Avrupa hisseleri düşük seviyeler gördüğü Mart ayından beri yükseliyor ve artışlar, dünya genelindeki mali ve merkez bankası teşvik planları ve kısıtlamaların kademeli olarak gevşemesi ile gerçekleşti. İngiltere Salı günü hayati hizmet sektörü üzerindeki kısıtlamalarda büyük gevşeme olacağını duyurdu.

Bununla birlikte kısıtlamaların çok erken kalktığına ve ikinci dalga Covid-19 virüsünün yolda olduğuna ilişkin korkular artıyor.

Alman Sağlık Bakanı Jens Spahn Çarşamba günkü açıklamasında, batı Alman eyaleti Kuzey Ren-Vestfalya’da, Salı günü bir et paketleme tesisinde görülen salgının ardından iki belediyenin tekrar karantinaya alınmasından sonra koronavirüsün bir risk olarak devam ettiğini vurguladı.

Yine de özellikle Salı günkü iyimser iş anketlerinin ardından ve ılımlı bir büyümeye dönen Fransa’nın göze çarpması ile ekonomik toparlanmaya dair bir miktar iyimserlik devam ediyor.

ING analistleri, “bir dereceye kadar bunun teknik bir toparlanma olduğu aşikâr. PMI’ların hala daralma bölgesinde olması iki mesaj veriyor: keskin bir toparlanmanın mümkün olduğu ancak aynı zamanda çok fazla iyimserliğe karşı temkinlilik anlayışı” dedi.

Çarşamba günü yayınlanacak olan önemli ekonomik gösterge, toparlanma beklenen Haziran ayı anketi olacak.

Çarşamba günü Fransa’nın iş güveni endeksi 18 puan artışla 78 oldu – istatistik ajansı Insee’ye göre şimdiye kadarki en büyük artış.

Kurumsal gelişmelerde; Dufry (SIX:) hisseleri %1,5 yükseldi. İsviçre merkezli seyahat ajansı, koronavirüs pandemisi sonrası satışlarda olası büyük bir düşüş tahminini yansıtacak şekilde personel maliyetlerini azaltacağını söyledi.

Atos (PA:) %0,8 yükseldi. Fransız bilgi teknoloji şirketi, temettüsünü korurken 2020 hedeflerini onayladı.

Nokia (NYSE:) %0,5 kazandı. Telekom ekipman üreticisi, yeni CEO Pekka Lundmark’ın şirket bünyesine 1 Ağustos’ta, planlanandan erken bir tarihte katılacağını duyurdu.

Petrol Çarşamba günü yükseldi.

Amerikan Petrol Enstitüsü 19 Haziran ile biten haftada stoklarda 1,749 milyon varil artış olduğunu öngördü – 300.000 varillik artış beklentisinden daha yüksek. İlgi şimdi daha küçük bir artış göstermesi beklenen hükümet rakamlarında.

vadeli işlemleri %0,1 artışla 40,42 dolar olurken %0,84 yükselerek 42,80 dolara ulaştı.

Öte yandan %0,2 artarak 1.785,55 dolar ve %0,1 düşüşle 1,1300 oldu.

Feragat: Fusion Media would like to remind you that the data contained in this website is not necessarily real-time nor accurate. All CFDs (stocks, indexes, futures) and Forex prices are not provided by exchanges but rather by market makers, and so prices may not be accurate and may differ from the actual market price, meaning prices are indicative and not appropriate for trading purposes. Therefore Fusion Media doesn`t bear any responsibility for any trading losses you might incur as a result of using this data.

Fusion Media or anyone involved with Fusion Media will not accept any liability for loss or damage as a result of reliance on the information including data, quotes, charts and buy/sell signals contained within this website. Please be fully informed regarding the risks and costs associated with trading the financial markets, it is one of the riskiest investment forms possible.

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir