Piyasalar – Avrupa, Virüs Vakalarındaki Canlanma Endişeleri Arasında Düşüşte Yazar Investing.comYazar: Peter Nurse 

Investing.com – Covid-19 vakalarında şimdiye kadar görülmemiş artışın küresel ekonomik toparlanmayı tehdit etmesiyle yatırımcılar temkinli iken Pazartesi günü Avrupa borsaları düşük açılacak.

%0,8 düşerken %0,8 ve %0,5 geriledi.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Pazar günü 24 saatlik periyodda yaklaşık 19.000 yeni vaka ile yeni yüksek seviyeler raporladı. Bu, küresel Covid-19 vakalarının toplamda 10 milyonu ve ölüm sayılarının küresel olarak 500.000’i aştığı anlamına geliyor. Enfeksiyon rakamlarındaki rahatsız edici artışa rağmen ölüm oranları pandeminin ilk dalgasına göre çok daha düşük çünkü yeni enfeksiyonlar büyük oranda genç insanlarla sınırlı.

ABD küresel çapta 10 milyon olan vaka sayısının en az dörtte birine sahip. ABD’nin en yoğun nüfuslu ikinci eyaleti Texas, hızla ülkedeki yeni pandemi merkezi oldu. Öte yandan Arizona ve Florida gibi diğer eyaletler de aynı durumda ve bu ikinci dalga, dünyanın ekonomi motorundaki toparlanmayı tehdit edebilir.

Reuters’e göre JPMorgan (NYSE:) analistleri, “ABD’deki Covid-19 vakalarında görülen artış, küresel ekonomideki gelişmelere rağmen piyasalardaki ivmeye zarar verdi” diye yazdı.

Pazartesi günü Avrupa’da Almanya Başbakanı Angela Merkel, bölge için toparlanma fonu anlaşmasında kullanılmak üzere strateji tartışmak için Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’u konuk edecek.

AB-İngiltere serbest ticaret müzakereleri, gelecekteki ilişkilere dair müzakerelerde birkaç iyileşme işareti ile birlikte bu hafta Brüksel’de yeniden başlayacak.

Ekonomi verileri Avrupa’nın Haziran ayı göstergelerinde olacak.

Kurumsal gelişmelerde Airbus (PA:) ilgi odağında olacak. CEO Guillaume Faury, pandemiden dolayı uçak üreticisinin önümüzdeki iki yıl boyunca üretimde %40 düşüş beklediğini ifade etti.

Küresel Covid-19 vaka sayılarındaki artışa yönelik endişeler arasında Pazartesi günü petrol fiyatları düşüş yaşadı.

Petrol fiyatlarındaki çöküşün ABD kayaç petrol sanayisine verdiği zarar, Chesapeake Energy’nin (NYSE:) son yıllarda iflas koruması arayan en büyük ABD petrol ve gaz üreticisi haline geldiği Pazar günü ortaya çıktı.

%2,3 düşüşle 37,62 dolar olurken %2 kayıpla 40,11 dolara geriledi.

Öte yandan %0,4 artarak 1.787,30 dolara yükselirken %0,3 yükselişle 1,1256 oldu.

Feragat: Fusion Media would like to remind you that the data contained in this website is not necessarily real-time nor accurate. All CFDs (stocks, indexes, futures) and Forex prices are not provided by exchanges but rather by market makers, and so prices may not be accurate and may differ from the actual market price, meaning prices are indicative and not appropriate for trading purposes. Therefore Fusion Media doesn`t bear any responsibility for any trading losses you might incur as a result of using this data.

Fusion Media or anyone involved with Fusion Media will not accept any liability for loss or damage as a result of reliance on the information including data, quotes, charts and buy/sell signals contained within this website. Please be fully informed regarding the risks and costs associated with trading the financial markets, it is one of the riskiest investment forms possible.

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir