© Shutterstock


© Shutterstock

Yazar: Peter Nurse 

Investing.com – ABD yetkililerinin yeni olası bir Covid-19 tedavisini onaylamasının ardından oluşan iyimserlik ortamında Avrupa hisse senedi piyasaları Pazartesi günü yükselecek.

%0,6 yükselirken %0,5 ve %0,3 yükseldi.

ABD Gıda ve İlaç İdaresi Pazar günü yaptığı açıklamada, Covid-19 virüsünün etkilerinden mustarip olan belirli hastalar için bir tedavi opsiyonu olarak iyileşen hastaların kan plazmasını kullanmak için ‘acil kullanım onayı’ çıkardığını söyledi.

ABD yönetiminin, başkanlık seçimleri öncesinde, Amerika’da kullanmak üzere İngiltere’nin deneysel bir koronavirüs aşamasını hızlandırmak amacıyla ABD’nin normal düzenleme standartlarını atlamayı düşündüğünü gösteren bir Financial Times raporu da hissiyatı destekledi.

Koronavirüsten ölen kişi sayısı 800.000’i geçerken ABD, Brezilya, Meksika ve Hindistan ölüm sayısındaki artışların başını çekiyor.

Koronavirüsle ilgili haberleri bir kenara bırakırsak bu haftanın esas ilgisi, Fed Başkanı Jerome Powell’ın Perşembe günkü Jackson Hole sempozyumunda olacak. Yatırımcılar, ABD’nin para politikası görünümü üzerine daha çok detay bekliyor.

Avrupa’da ise Pazartesi gününün ekonomi takvimi sakin olurken kurumsal gelişmelerde Novartis (SIX:) ilgiyi toplayabilir. İlaç devi, gelişmiş melanoma için potansiyel tedavisinin bir denemede hayal kırıklığına uğrattığını söyledi.

Fırtınalar Meksika Körfezi’ndeki petrol üretiminin yarısından fazlasının kapanmasına yol açarken Pazartesi günü petrol fiyatları yükseldi.

Marco Kasırgası ve tropik fırtına Laura, Karayipler ve Meksika Körfezi’ni vurdu ve bölgede açık denizdeki petrol üretiminin %58’inin kapanmasına yol açtı.

Bununla birlikte Covid-19’a ve küresel büyümeye olan etkisine ilişkin belirsizlik, ham petrol talep görünümüne baskı yapmaya devam ediyor.

ABD ham petrol vadeli işlemleri %0,1 artışla 42,38 dolar olurken %0,2 artarak 45,00 dolara yükseldi.

Öte yandan %0,2 düşüşle 1.942,30 dolardan işlem görürken %0,1 artışla 1,1803 oldu.

Feragat: Fusion Media would like to remind you that the data contained in this website is not necessarily real-time nor accurate. All CFDs (stocks, indexes, futures) and Forex prices are not provided by exchanges but rather by market makers, and so prices may not be accurate and may differ from the actual market price, meaning prices are indicative and not appropriate for trading purposes. Therefore Fusion Media doesn`t bear any responsibility for any trading losses you might incur as a result of using this data.

Fusion Media or anyone involved with Fusion Media will not accept any liability for loss or damage as a result of reliance on the information including data, quotes, charts and buy/sell signals contained within this website. Please be fully informed regarding the risks and costs associated with trading the financial markets, it is one of the riskiest investment forms possible.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir