© Reuters.


© Reuters.

Yazar: Peter Nurse 

Investing.com – İş anketlerinin beklenenden daha iyi gelmesi ile Avrupa hisseleri yükseldi.

Son iş hissiyatı verileri öncesinde ABD-Çin ticaret anlaşmasında bir sorun olmadığına dair güvence ile yatırımcılar rahat bir nefes aldı.

%1,7 ve 40 %1,4 ve %0,8 yükseldi.

Bu hareketlerin en büyük etkeni, Fransa ve Almanya’nın Haziran ayına ait satın alma müdürleri endekslerindeki sürpriz artış oldu. Euro bölgesi bileşik PMI rakamı Mayıs ayındaki 31,9’dan 47,5’e yükselerek 42,4 beklentilerinin epey üzerine çıktı. En büyük toparlanma, karantina tedbirlerinden dolaya imalata göre daha yavaş açılan hizmet sektöründe yaşandı.

Öncesinde küresel hisse senedi piyasaları, ABD Başkanı Donald Trump’ın ABD-Çin ticaret anlaşmasına dair bir sorun olmadığını tasdik etmesi ile rahat bir nefes aldı. Ticaret danışmanı Peter Navarro, Fox News’a yaptığı açıklamada Çin ile yapılan anlaşmanın “bittiğini” söylemişti.

Navarro’nun ifadeleri de finans piyasalarını karıştıran ve Ocak ayındaki anlaşma öncesinde küresel büyümeye zarar veren iki ülke arasındaki ticaret savaşı anılarını canlandırdı.

Kurumsal gelişmelerde; Intu Properties (LON:) %1,3 yükseldi. İngiltere ve İspanya’da alışveriş merkezleri sahibi, kredi sağlayıcıları ile görüşmeleri sürdürdüğünü söyledi ancak ayrıca finansal destek alamadığı takdirde yönetimin acil durum planı için KPMG’yi görevlendirdi.

Kloeckner & Co (DE:) de %15 yükseldi. Şirket ikinci çeyrek için pozitif kazanç görünümü sunarken ödemeler şirketi Wirecard, finansal kapasitesine ilişkin devam eden spekülasyonlar arasında epey düşük seviyelerden %17 yükseldi. Alman medyası, şirketin kendi hesaplarında 1,9 milyar Euroluk bir kayıp olduğunu kabul etmesinin ardından geçen hafta CEO’luktan çekilen Markus Braun tutuklandı.

Rightmove (LON:) %1,1 geriledi. Online emlak portalı, koronavirüs pandemisi sonrasında maaşları düşürdüğünü söyledi. St. James’s Place (LON:) ise varlık akışları ve Haziran performansına dair iyimser bir değerlendirmenin ardından %1,9 kazandı.

ABD-Çin gerilimlerinin küresel ekonomik toparlanmayı tehdit ettiğine dair endişelerin azalması ile  petrol, Salı günü yeniden yükseldi. Çin en büyük petrol ithalatçılarından biri ve ABD ile olan bir ticaret savaşı, ekonomik büyümesini önleyecektir.

Salı günü Amerikan Petrol Enstitüsü ham petrol ve petrol ürünleri stok verilerini paylaşacak. Çarşamba günü ise hükümet rakamları açıklanacak.

%0,4 artışla 40,88, %0,5 yükselişle 43,30 dolara yükseldi.

Öte yandan %0,1 artarak 1.768,65 dolara yükselirken %0,3 artarak 1,1294 seviyesinde seyretti.

Feragat: Fusion Media would like to remind you that the data contained in this website is not necessarily real-time nor accurate. All CFDs (stocks, indexes, futures) and Forex prices are not provided by exchanges but rather by market makers, and so prices may not be accurate and may differ from the actual market price, meaning prices are indicative and not appropriate for trading purposes. Therefore Fusion Media doesn`t bear any responsibility for any trading losses you might incur as a result of using this data.

Fusion Media or anyone involved with Fusion Media will not accept any liability for loss or damage as a result of reliance on the information including data, quotes, charts and buy/sell signals contained within this website. Please be fully informed regarding the risks and costs associated with trading the financial markets, it is one of the riskiest investment forms possible.

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir