© Reuters.


© Reuters.

Yazar: Peter Nurse 

Investing.com – Merkez bankalarının, pandemiden zarar gören küresel ekonomiyi destekleme için destek sunmaya devam edeceğine dair işaretler arasında Avrupa borsaları yükseldi.

%2,1, 40 %1,8 ve %2,3 yükseldi.

Pazartesi günü ABD merkez bankası, koronavirüs pandemisi sonrası başlattığı acil durum olanaklarının bir parçası olarak kredi piyasasını destekleme amacıyla önceleri tahvil borsa yatırım fonu alımı ile sınırlı olan programını genişleterek münferit kurumsal borç alımına başlayacağını söyledi.

Japonya Bankası da kurumsal kredi paketini 1 trilyon dolar civarına yükseltti. İlgi şimdi İngiltere Bankası’nın Perşembe günkü para politikası toplantısında olacak. Özellikle, ülkenin zor ekonomik koşullar içinde olduğunu vurgulayan Salı günkü sonrasında.

Ayrıca Avrupa Merkez Bankası yönetim kurulu üyesi Fabio Panetta, AB’ye, pandemiden kaynaklı ekonomik krizle baş etme konusunda bloka yardımcı olmak için mali tedbir paketi üzerinde acil bir karar vermesi için ısrar etti.

AB geçen ay 500 milyarı hibe olan 750 milyar Euro değerinde bir paket sundu ancak mali olarak korumacı olan bir grup ulusun gösterdiği direnç, anlaşmanın ertelenmesi riskini ortaya çıkardı ve şimdi Haziran ayında bir anlaşma olması beklenmiyor.

ABD ekonomisine dair endişeler ve Çin’deki yeni koronavirüs vaka grubunun teyit edilmesi ile küresel piyasalar büyük düşüşler yaşamıştı.

Bununla birlikte Fed’in hamlesi ve Pekin’deki salgının ehlileştiğini gösteren veriler – Pazartesi günkü rapora göre yeni vaka sayısı bir önceki gün görülen 36’dan 27’ye düştü – hisse senetlerinin yükselmesini sağladı.

Almanya’nın tüketici fiyat enflasyonu Mayıs ayında negatif bölgede kaldı ve bu, enflasyona dayalı yetkisi olan Avrupa Merkez Bankası’nı endişelendirecek.

Kurumsal gelişmelerde; Carnival (LON:) ve International Consolidated Airlines Group’un (LON:) da içinde olduğu seyahat hisseleri güçlü artışlar paylaştı.

Öne çıkan tek isim, Almanya’nın online moda evi Zalando oldu. Stratejik hissedarı Kinnevik’in, hızlandırılmış bir ön talep toplama süreci aracılığı ile %4,2’lik hissesini satacağını söylemesinin ardından %5,1 geriledi.

Hisse senedi piyasalarındaki canlanan coşku ile petrol fiyatları yükseldi ancak getiriler geçici.

%0,1 artışla 37,14 dolar olurken %0,4 yükselişle 39,88 dolara ulaştı.

Öte yandan %0,4 artarak 1.735,90 dolara yükselirken %0,1 artışla 1,1325’ten işlem gördü.

Feragat: Fusion Media would like to remind you that the data contained in this website is not necessarily real-time nor accurate. All CFDs (stocks, indexes, futures) and Forex prices are not provided by exchanges but rather by market makers, and so prices may not be accurate and may differ from the actual market price, meaning prices are indicative and not appropriate for trading purposes. Therefore Fusion Media doesn`t bear any responsibility for any trading losses you might incur as a result of using this data.

Fusion Media or anyone involved with Fusion Media will not accept any liability for loss or damage as a result of reliance on the information including data, quotes, charts and buy/sell signals contained within this website. Please be fully informed regarding the risks and costs associated with trading the financial markets, it is one of the riskiest investment forms possible.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir