© Reuters.


© Reuters.

Yazar: Peter Nurse 

Investing.com – Yeni kazanç dönemi başlarken yatırımcıların ek teşvik olasılığına bakması ile Avrupa hisse senedi piyasaları yükseldi.

%1,1 yükseldi, %1 ve %1,2 kazandı. 

Maliye Bakanı Bruno Le Maire’in Pazartesi günkü açıklamasına göre Fransa bu hafta genç istihdamı için “büyük” bir destek ve Ağustos sonunda şirketler için vergi indirimi de dahil yeni ve kapsamlı bir teşvik planı açıklayacak.

Bu, Perşembe günkü Avrupa Merkez Bankası (ECB) toplantısından ve yedi yıllık AB bütçesi ile 750 milyar Euro değerindeki teşvik finansmanını konuşmak üzere 27 AB liderinin bir araya gelmesinden önce ortaya çıktı.

İkinci çeyrek kazanç dönemi bu hafta başlıyor. ABD’de Citigroup (NYSE:), JPMorgan Chase (NYSE:) ve Wells Fargo (NYSE:) gibi majör bankalar Cuma gününe kadar rapor sunacakken Avrupa’da mikroçip ekipmanı üreticisi ASML (AS:), madenci Rio Tinto (NYSE:) ve telekomünikasyon ekipman firması Ericsson’ın (BS:) kazançları paylaşılacak.

Öte yandan güvenlik firması G4S (CSE:), ilk yarı kazançlarının piyasa beklentilerinden “çok büyük oranda” yüksek olacağını söyledikten sonra %8,5 kazandı.

Novacyt (LON:) Covid-19 testi satışlarında patlama olduğunu bildirdikten sonra %2,4 kazandı.

Credit Suisse’nin (SIX:) yeni tasarruf programının bir parçası olarak “yüzlerce” kişiyi işten çıkarabileceği bildirildikten sonra hisseleri %1,1 yükseldi.

Bununla birlikte Ubisoft Entertainment (PA:) %8,1 düşüş yaşadı. Video oyun üreticisi şirket, görevi kötüye kullanma ve uygunsuz davranış suçlamaları nedeniyle yeniden organizasyon duyurusu yaptı. Standard Life Aberdeen, sömürüye dayalı işgücü kullandığına dair iddialara ‘yetersiz’ karşılık verdiği gerekçesiyle Boohoo’daki (LON:) varlıklarının üçte ikisini sattıktan sonra hızlı moda perakendecisinin hisseleri %13 geriledi.

Pazartesi günkü pozitif tona bir katkı da Fitch derecelendirme kuruluşunun Cuma günü İtalya’nın kredisini, stabil bir görünüm ile onaylaması oldu.

Bununla birlikte bu toparlanmanın dayanıklılığı, Covid-19 virüsünün yeniden canlanması ile şüpheli. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Pazar günü son 24 saat içinde 230.370 yeni vaka raporladı. ABD’nin Florida eyaleti, Nisan ayında New York’un gördüğü zirveyi geçerek hiçbir eyaletin kaydetmediği bir rekora ulaştı; 15.000 üzerinde yeni vaka artışı yaşandı.

OPEC’in Salı ve Çarşamba günkü teknik kadro toplantısı öncesinde petrol fiyatları düşük işlem gördü. Toplantıda, talebin düzelmesi ile arzın dünya pazarına yeniden sağlanmasına dair zaman çizelgesine sadık kalınmasının önerilmesi bekleniyor.

Grup Temmuz sonundan itibaren 9,7 milyon varillik kesintiyi 2 milyon azaltacak.

%1,2 düşüşle 40,05, %1,1 kayıpla 42,77 dolara düştü.

Öte yandan %0,4 artışla 1.808,65 dolara yükselirken %0,2 yükselerek 1,1322 seviyesinde seyretti.

Feragat: Fusion Media would like to remind you that the data contained in this website is not necessarily real-time nor accurate. All CFDs (stocks, indexes, futures) and Forex prices are not provided by exchanges but rather by market makers, and so prices may not be accurate and may differ from the actual market price, meaning prices are indicative and not appropriate for trading purposes. Therefore Fusion Media doesn`t bear any responsibility for any trading losses you might incur as a result of using this data.

Fusion Media or anyone involved with Fusion Media will not accept any liability for loss or damage as a result of reliance on the information including data, quotes, charts and buy/sell signals contained within this website. Please be fully informed regarding the risks and costs associated with trading the financial markets, it is one of the riskiest investment forms possible.

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir