© Reuters.

© Reuters. © Reuters.

Yazar: Peter Nurse 

Investing.com – Avrupa hisse senedi piyasaları, geleceğe pek ışık tutmadan Covid-19 pandemisinin şokunu gösteren kurumsal kazanç raporları arasında Salı günü karışık açıldı.

%0,2 yükseldi, %0,3 düştü ve %0,3 artış yaşadı.

Kurumsal gelişmelerde; Peugeot (PA:) hisseleri %3,3 yükseldi. Fransız otomobil üreticisi, yılın ikinci yarısında “güçlü bir toparlanma” amaçladığını söyledi.

Delivery Hero (DE:) koronavirüs karantinasından fayda sağlayarak %2,5 yükseldi. Çoğunlukla gelişmekte olan piyasalarda iş yapan Alman gıda teslimat şirketi, ikinci çeyrekte gelir ve siparişlerinde yaşanan artışı takiben tüm yıl rehberliğini yükseltti.

Reckitt Benckiser, Mart ayından beri yaklaşık %50’lik bir rallinin ardından temizlik ürünleri gelirinde artış beklentisinin, yeni alımları teşvik edememesinin ardından %0,9 düşüş yaşadı.

Öte yandan lüks tüketim sektörü düşüş yaşadı. LVMH (PA:), mağazalarının kapanması nedeni ile ikinci çeyrek satışlarının büyük zarar gördüğünü söyledi ve hisseleri %4,8 düşüş yaşadı. Moncler (MI:) de ilk yarıda tarihinde ilk kez faaliyet kaybı raporladıktan sonra %3,6 düşüş gösterdi.

Bunlara ek olarak Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) Euro bölgesindeki bankalara, temettü ödememeleri yönündeki tavsiyesini Ocak 2021’e uzattıktan sonra Avrupa’nın bankacılık sektörü de ilgiyi topladı.

ABD’li Cumhuriyetçiler Pazartesi günü 1 trilyon dolarlık son teşvik paketlerini açıkladı. Şimdi ise bu haftanın sonunda eski tedbirler sona ermeden önce bu plan ile Demokratların 3,5 trilyon dolar değerindeki teklifi arasında bir uzlaşmaya varması gerek.

Aynı zamanda ABD’nin Covid-19 virüsü ile savaşında gelişme işaretleri görülüyor. Hafta sonu kaydedilen yeni enfeksiyon rakamları, yaklaşık üç haftanın en düşük seviyesine gerileyerek normal seviyeden daha fazla düşüş olduğunu ortaya koydu. Bununla birlikte Hong Kong, Avustralya, İspanya ve Almanya, vakalarda tekrar görülen artış ile mücadele eden bölgelerden bazıları.

Virüsün yayılımına ilişkin korkular, altın fiyatlarının Salı günü Asya’da rekor seviyelere yükselerek 2.000 dolar etrafında dolaşmasına yol açarken ikilisi %0,1 düşüşle 1,1739 oldu.

fiyatının hisse senetleriyle aynı şeyi yaşaması olağandışı ancak Covid sonrası dünyada basit ve ikna edici bir boğa durumunun görülebileceği birkaç varlıktan biri olmaya devam ediyor.

Petrol fiyatları Salı günü pek değişmedi; %0,4 düşüşle 41,44 dolar olurken 43,90 dolarda sakin kaldı.

Yatırımcılar Salı günü ve Çarşamba günü de yayınlayacağı ABD stok verilerini bekliyor olacak.

Feragat: Fusion Media would like to remind you that the data contained in this website is not necessarily real-time nor accurate. All CFDs (stocks, indexes, futures) and Forex prices are not provided by exchanges but rather by market makers, and so prices may not be accurate and may differ from the actual market price, meaning prices are indicative and not appropriate for trading purposes. Therefore Fusion Media doesn`t bear any responsibility for any trading losses you might incur as a result of using this data.

Fusion Media or anyone involved with Fusion Media will not accept any liability for loss or damage as a result of reliance on the information including data, quotes, charts and buy/sell signals contained within this website. Please be fully informed regarding the risks and costs associated with trading the financial markets, it is one of the riskiest investment forms possible.

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir