Piyasalar – Avrupa, İngiltere Bankası Toplantısı Öncesi Düşüşte Yazar Investing.comYazar: Peter Nurse 

Investing.com – Avrupa borsaları Perşembe günü düşük işlem gördü. Covid-19 enfeksiyonlarında görülen artış, ekonomik aktivitenin iyileşmesine dair iyimserliğe gölge düşürse de önemli merkez bankası etkinlikleri ve ABD işsizlik başvuruları öncesinde ticaret zayıf.

%0,1 ve 40 %0,4 düşerken %0,3 geriledi.

Çin Çarşamba günü Pekin’de 21 yeni vaka raporladı ve hafta sonu görülen salgından kaynaklı toplam vaka sayısı 150’yi aştı.

Aynı şekilde ABD’de de Texas, Florida ve Arizona gibi isimlerin de olduğu bir dizi eyalet enfeksiyonlarda artış bildirdi ve ekonominin yeniden faaliyete geçmesini kısıtlamak için politikacıların buraya hareket edebileceği korkularını çoğalttı.

Bu haftanın başlarında Fed Başkanı Jerome Powell, Amerika’da üretim ve istihdamın uzun bir süre daha pandemi öncesi seviyelere gelemeyeceği konusunda uyardı, özellikle salgın kontrol altına alınmazsa.

İlgi şimdi İngiltere Bankası (BoE) toplantısında ve bankanın, niceliksel genişleme programını en az 150 milyar sterlin (188 milyar dolar) daha bekleniyor.

BoE, önümüzdeki birkaç ay içerisinde mevcut satın alma oranında halihazırdaki programını tüketecek ve yapılan bir artış, politikayı bitirme ya da gevşetme konusunda ön tartışmaları engellemeye yardımcı olacak.

Piyasa ayrıca Avrupa Merkez Bankası’nın, pandemiye verilen önemli bir tedbir olarak görülen TLTRO likidite operasyonunun sonuçlarını da edinecek.

Kurumsal gelişmelerde; Siemens Gamesa Yenilenebilir Enerji (MC:) hisseleri %3,8 düşüş yaşadı. Rüzgar türbini üreticisinin CEO’su, şirketin üçüncü çeyrekte işletme kaybı yaşayacağını söyleyerek istifa etti.

Taylor Wimpey (LON:) %4,8 kaybetti. İngiltere’nin konut yapımcısı, arazi alım fırsatları için 522 milyon sterlin hisse sattı. Sorun yaşayan moda evi Ted Baker (LON:) da büyük indirimli hisse ihracı aracılığı ile 105 milyon sterlin topladıktan sonra %3,9 geriledi.

Enerji Bilgilendirme Dairesi’nin Çarşamba günkü raporuna göre ABD geçen hafta 1,2 milyon varil artış yaşanarak küresel stok fazlasını azaltmanın biraz daha zaman alacağına dair işaretlere yenisi eklendi ve rapor sonrasında petrol fiyatları Perşembe günü stabil kaldı.

Amerikan Petrol Enstitüsü Salı günkü açıklamasında, 12 Haziran ile biten haftada 3,9 milyon varil olduğunu raporladı.

%0,1 düşüşle 37,92 olurken %0,3 artarak 40,84 dolara yükseldi.

Öte yandan %0,1 artarak 1.736,95 dolara yükselirken %0,1 düşüşle 1,1236 seviyesinde seyretti.

Feragat: Fusion Media would like to remind you that the data contained in this website is not necessarily real-time nor accurate. All CFDs (stocks, indexes, futures) and Forex prices are not provided by exchanges but rather by market makers, and so prices may not be accurate and may differ from the actual market price, meaning prices are indicative and not appropriate for trading purposes. Therefore Fusion Media doesn`t bear any responsibility for any trading losses you might incur as a result of using this data.

Fusion Media or anyone involved with Fusion Media will not accept any liability for loss or damage as a result of reliance on the information including data, quotes, charts and buy/sell signals contained within this website. Please be fully informed regarding the risks and costs associated with trading the financial markets, it is one of the riskiest investment forms possible.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir