© Reuters.


© Reuters.

Yazar: Peter Nurse 

Investing.com – Artan koronavirüs vakaları nedeniyle küresel ekonomik toparlanmanın bozulacağı endişeleri arasında yatırımcılar yeni teşvikler beklerken Avrupa hisse senedi piyasaları Cuma günü düşük açılacak.

%0,8, %0,3 ve %0,4 geriledi.

Perşembe günü Euro bölgesi maliye bakanları sanal bir toplantı yaptı ve sonunda İrlanda Maliye Bakanı Paschal Donohoe, Eurogroup’un yeni başkanı olarak seçildi. Bununla birlikte Covid-19’dan en çok zarar gören ekonomiler için teklif edilen 750 milyar Euro değerindeki toparlanma fonuna dair ilerleme kaydedilmedi.

Piyasa şimdi ortak borç finansmanı ile ezber bozma ihtimali olan fonla ilgili bilgi almak için 17-18 Temmuz’da yapılacak AB liderler zirvesini beklemek zorunda kalacak.

Önemli açılar üzerinde temel anlaşmazlıklar sürüyor, yani plan azaltılabilir ya da uygulanmayabilir.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) da gelecek hafta toplanacak ancak Haziran toplantısında Pandemi Acil Durum harcama Programı’nın boyutu artırıldıktan sonra pek bir beklenti yok.

ING analistleri bir araştırma yazısında “bunu hak ettiler. Mart ayından beri görülen tüm o galeyanın ardından gelecek haftaki toplantı, durum değerlendirmesi için ECB’ye biraz zaman vermeli. Yeni bir aksiyon alma zamanı olmayacak” dedi.

Diğer yandan özellikle ABD’de koronavirüs vakalarındaki canlanmanın ekonomik toparlanmayı bozabileceğine dair endişeler büyüyor.

Perşembe günü ABD’de 60.500 üzerinde yeni Covid-19 vakası kaydedildi – bu, 60.000’in geçildiği art arda ikinci gün.

Hafta başında Avrupa Komisyonu, Euro bölgesi ekonomisinin bu yıl %8,7 küçülme ile şimdiye kadarki en büyük daralma yolunda olduğunu yineledi – bu tahmin, yeni karantina tedbirlerine yol açacak ikinci bir enfeksiyon dalgasının olmaması haline yönelik.

Petrol Cuma günü zayıflayarak haftalık kayba doğru ilerliyor. ABD’de ve diğer bölgelerde kırılgan olan ekonomik toparlanmanın, artan Covid-19 vakaları ve şehirlerin kapatılması ile bozulacağına dair endişeler arasında bir önceki oturum boyunca petrolde büyük kayıplar yaşandı.

stoklarında geçen hafta yaşanan yaklaşık 6 milyon varillik artış ile birlikte petrol stokları dolu olmaya devam ediyor.

%1,6 düşüşle 39 dolar olup haftalık %3 kayba hazırlanırken %1,3 kayıpla 41,81 dolara düştü ve haftalık %2 kayıp yaşaması bekleniyor.

Öte yandan %0,2 düşüşle 1.801,15 dolar olurken %0,1 düşüşle 1,1269 seviyesinde seyretti.

Feragat: Fusion Media would like to remind you that the data contained in this website is not necessarily real-time nor accurate. All CFDs (stocks, indexes, futures) and Forex prices are not provided by exchanges but rather by market makers, and so prices may not be accurate and may differ from the actual market price, meaning prices are indicative and not appropriate for trading purposes. Therefore Fusion Media doesn`t bear any responsibility for any trading losses you might incur as a result of using this data.

Fusion Media or anyone involved with Fusion Media will not accept any liability for loss or damage as a result of reliance on the information including data, quotes, charts and buy/sell signals contained within this website. Please be fully informed regarding the risks and costs associated with trading the financial markets, it is one of the riskiest investment forms possible.

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir