© Shutterstock


© Shutterstock

Yazar: Peter Nurse 

Investing.com – Avrupa borsaları Perşembe günü düşük açılacak. Covid-19 enfeksiyonlarının yeniden yükselmesi, küresel ekonomik toparlanmanın hızına dair endişeleri artırıyor.

%0,4 düşüş yaşadı. ve %1,5 geriledi.

Çin Çarşamba günü Pekin’de 21 yeni vaka raporladı ve hafta sonu görülen salgından kaynaklı toplam vaka sayısı 150’yi aştı. Yetkililer, okulların kapatılması ve başkente uçuşların iptal edilmesi gibi tedbirler aldı.

Aynı şekilde ABD’de de Texas, Florida ve Arizona gibi isimlerin de olduğu bir dizi eyalet enfeksiyonlarda artış bildirdi ve ekonominin yeniden faaliyete geçmesini kısıtlamak için politikacıların buraya hareket edebileceği korkularını çoğalttı.

Mitsubishi UFJ (NYSE:) Morgan Stanley (NYSE:) Securities’de kıdemli yatırım stratejisti Norihiro Fujito, “hastalığı başarılı bir şekilde yok etmiş görünen Çin’de ikinci dalga görülmesi piyasaları şok etti. Ve ABD’de pek çok eyalette de rekor vakalar görüyoruz” dedi.

“Tüm bunlar, ekonomiyi ne kadar açarsanız o kadar enfeksiyonunuz olacağını gösteriyor. İnsanlar, Nisan-Haziran kasvetinden sonra ekonominin Temmuz-Eylül döneminde hızla toparlanacağını düşünüyordu. Ancak şimdi belirsizlik baş gösteriyor.”

Bu haftanın başlarında Fed Başkanı Jerome Powell, Amerika’da üretim ve istihdamın uzun bir süre daha pandemi öncesi seviyelere gelemeyeceği konusunda uyardı, özellikle salgın kontrol altına alınmazsa.

İlgi şimdi İngiltere Bankası (BoE) toplantısında ve bankanın, niceliksel genişleme programını en az 150 milyar sterlin (188 milyar dolar) daha artırması bekleniyor.

BoE, önümüzdeki birkaç ay içerisinde mevcut satın alma oranında halihazırdaki programını tüketecek ve yapılan bir artış, politikayı bitirme ya da gevşetme konusunda ön tartışmaları engellemeye yardımcı olacak.

Kurumsal gelişmelerde; bankacılık sektörü ilgi odağında olabilir. İsviçre Ulusal Bankası, Covid-19 pandemisi nedeniyle ekonomik ve finansal koşulların büyük oranda bozulduğunu ifade etti ancak büyük bankalar, UBS Group AG (SIX:) ve Credit Suisse (SIX:), zorluklarla baş etmeye uygun bir konumdalar.

Enerji Bilgilendirme Dairesi’nin Çarşamba günkü raporuna göre ABD geçen hafta 1,2 milyon varil artış yaşanarak küresel stok fazlasını azaltmanın biraz daha zaman alacağına dair işaretlere yenisi eklendi ve bu rapor sonrasında petrol fiyatları Perşembe günü zayıfladı.

Amerikan Petrol Enstitüsü Salı günkü açıklamasında, 12 Haziran ile biten haftada 3,9 milyon varil olduğunu raporladı.

%0,7 düşüşle 37,68, %0,4 kayıpla 40,53 dolara geriledi.

Öte yandan %0,1 artarak 1.736,60 dolara yükselirken %0,1 yükselerek 1,1247 seviyesinde seyretti.

Feragat: Fusion Media would like to remind you that the data contained in this website is not necessarily real-time nor accurate. All CFDs (stocks, indexes, futures) and Forex prices are not provided by exchanges but rather by market makers, and so prices may not be accurate and may differ from the actual market price, meaning prices are indicative and not appropriate for trading purposes. Therefore Fusion Media doesn`t bear any responsibility for any trading losses you might incur as a result of using this data.

Fusion Media or anyone involved with Fusion Media will not accept any liability for loss or damage as a result of reliance on the information including data, quotes, charts and buy/sell signals contained within this website. Please be fully informed regarding the risks and costs associated with trading the financial markets, it is one of the riskiest investment forms possible.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir