© Reuters.


© Reuters.

Yazar: Peter Nurse 

Investing.com – Yayınlanan veriler küresel ekonomik toparlanma umudu verse de yılın ikinci yarısına girerken covid-19 salgınına dair endişeler sürüyor. Avrupa piyasaları Çarşamba günü düşük açılmaya hazırlanıyor.

%0,4 düşüş yaşadı. {{167|Fransa’nın CA vadeli işlemleri %0,1 düşerken %0,4 azalış kaydetti.

Caixin/Markit imalat satın alma müdürleri endeksinin Aralık 2019’dan beri görülen en yüksek okuma ile Mayıs ayında 50,7 puandan 51,2 puana yükselmesinin yanında Çin’in fabrika aktivitesi Haziran ayında büyüdü. Benzer iyimserlik Çin hükümetinin kendi PMI okumasında da vardı.

ABD’nin verileri güçlü, Avrupa’da tüketici güveninde toparlanma var ve koronavirüsten kaynaklı düşüşlerden iyileşme süreci devam ediyor. Çarşamba günü ABD’nin yayınlanacak ve Nisan ayındaki düşük seviyelerden toparlanma bekleniyor. Perşembe günkü ise ABD ekonomisinin Haziran ayında 3 milyon iş imkânı yaratmış olduğunu göstermesi tahmin ediliyor.

Ancak dünyadaki, özellikle ABD’deki Covid-19 vakalarındaki yeniden artış, yeni yeni başlayan toparlanmayı bozma riski taşıyor.

ABD Salı günü 47.000 vaka ile pandemi başladığından beri gördüğü en büyük tek günlük artışı yaşadı ve bu artış California, Texas ve Florida gibi en nüfuslu eyaletlerin, ekonomik faaliyeti bir kez daha kısıtlamasına yol açtı.

Ülkenin üst düzey bulaşıcı hastalık uzmanı Anthony Fauci Salı günü Senato komitesine yaptığı konuşmada “tam bir kontrol altında olmadığımız açık” dedi ve salgın kontrol altına alınmadığı takdirde günlük artışın 100.000’i bulabileceğini ekledi.

Avrupa’da Almanya’nın perakende satışları Nisan ayındaki %5,3’lük düşüşten toparlanarak yükseldi. Bölgedeki toparlanmaya ilişkin yeni göstergeler ve verileri olacak.

Kurumsal gelişmelerde; Ryanair (LON:) Çarşamba günü destek görebilir. Avrupa’nın en büyük indirimli havayolu şirketi, Temmuz ayında 4,5 milyonun üzerinde yolcu uçurmayı beklediğini söyledi. Bu rakam, sadece 110.000 yolcu ile uçtuğu Nisan ve Mayıs aylarına göre büyük bir artış olacak.

Madalyonun öbür yüzünde ise İngiltere merkezli indirimli havayolu easyJet (LON:) var. Firma, seyahat talebindeki büyük düşüş nedeniyle havaalanındaki merkezlerinden üçünü kapatmayı düşündüğünü söyledi.

(API) geçen hafta ABD ham petrol stoklarında beklenenden daha büyük bir düşüş olduğunu gösteren raporunun desteğiyle Çarşamba günü petrol fiyatları yükseldi. Bu düşüş, çoğu eyalette koronavirüs yeniden canlansa da talepte bir artış olduğunu ortaya koyuyor.

ABD hükümetinin Enerji Bilgilendirme Dairesi (EIA), Çarşamba günü resmî paylaşacak.

%1 artışla 39,67, %0,9 yükselerek 41,64 dolara ulaştı.

Öte yandan %0,1 artışla 1.802,45 dolara yükselirken %0,1 düşüşle 1,1223 seviyesinde seyretti.

Feragat: Fusion Media would like to remind you that the data contained in this website is not necessarily real-time nor accurate. All CFDs (stocks, indexes, futures) and Forex prices are not provided by exchanges but rather by market makers, and so prices may not be accurate and may differ from the actual market price, meaning prices are indicative and not appropriate for trading purposes. Therefore Fusion Media doesn`t bear any responsibility for any trading losses you might incur as a result of using this data.

Fusion Media or anyone involved with Fusion Media will not accept any liability for loss or damage as a result of reliance on the information including data, quotes, charts and buy/sell signals contained within this website. Please be fully informed regarding the risks and costs associated with trading the financial markets, it is one of the riskiest investment forms possible.

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir