© Reuters.


© Reuters.

Yazar: Peter Nurse 

Investing.com – epey zayıf olan GSYH rakamları koronavitüs salgınının yol açtığı durgunluğun boyutunu gözler önüne serdikten sonra İngiltere piyasalarının düşük performans göstermesi ile Avrupa piyasaları Cuma günü düşüş yaşadı.

%0,3, 40 %0,1 ve %0,6 kaybetti.

Cuma günkü resmi veriler, İngiltere ekonomisinin Nisan ayında aylık bazda %20,4 küçüldüğünü gösterdi.

Nisan ayına kadar olan üç ayda çeyrek bazda %10,4 daraldı.

Fed, ABD ekonomisi için Covid-19’dan yavaş bir toparlanma uyarısı yaptıktan sonra hisse senetleri Perşembe günü agresif satışlar gördü. Ekonomiler kademeli olarak yeniden açıldıkça ikinci dalga korkuları canlandı.

Bloomberg’in raporladığı bir açıklamada State Street (NYSE:) Global Advisors’ın küresel CIO yardımcısı Lori Heinel, “bazı ikinci dalga endişeleri muhakkak olacak, yani şu an piyasanın endişelenmesi normal … dipten yukarı doğru inanılmaz bir ralli gördük, bu nedenle yatırımcıların bir nebze kâr realizasyonu isteyebileceği fikri, kesinlikle satışı yönlendiriyor” dedi.

Kurumsal gelişmeler Cuma günü zayıf seyretti ancak İngiltere bazlı yayın ve eğitim şirketi Pearson (LON:), aktivist yatırımcı Cevian Capital’ın şirkette %5’in biraz üzerinde bir hisse sahibi olduğu bildirildikten sonra yaklaşık %7 yükseldi.

Petrol fiyatları, artan stokların aşırı arz endişelerini artırmasının yanında, ikinci bir Covid-19 dalgasının da kırılgan iyileşme sürecini baltalayabileceğine dair korkular ile Cuma günü de düşmeye devam ederek Nisan ayından beri ilk haftalık kaybına doğru ilerliyor.

%3,7 düşüşle 34,99 dolar olurken %3,3 kayıpla 37,28 dolara geriledi.

Öte yandan %0,1 düşerek 1.738,50 dolar olurken %0,1 artışla 1,1308’den işlem gördü.

Feragat: Fusion Media would like to remind you that the data contained in this website is not necessarily real-time nor accurate. All CFDs (stocks, indexes, futures) and Forex prices are not provided by exchanges but rather by market makers, and so prices may not be accurate and may differ from the actual market price, meaning prices are indicative and not appropriate for trading purposes. Therefore Fusion Media doesn`t bear any responsibility for any trading losses you might incur as a result of using this data.

Fusion Media or anyone involved with Fusion Media will not accept any liability for loss or damage as a result of reliance on the information including data, quotes, charts and buy/sell signals contained within this website. Please be fully informed regarding the risks and costs associated with trading the financial markets, it is one of the riskiest investment forms possible.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir