© Reuters.


© Reuters.

Yazar: Peter Nurse 

Investing.com – Yatırımcılar ikinci çeyrek kazanç dönemi öncesi son artışları kovalamaktan çekinirken Avrupa hisse senedi piyasaları Çarşamba günü düşüş yaşadı. Avrupa Merkez Bankası (ECB) bir süre daha beklemede olabileceğinin sinyalini verdi.

%0,3 düşerken 40 %0,5 ve %0,2 geriledi.

Çarşamba günü yayınlanan bir Financial Times röportajında ECB Başkanı Christine Lagarde, merkez bankasının geçen ay pandemi harcama programının boyutunu neredeyse ikiye katlayarak 1,35 trilyon Euroya (1,52 trilyon dolar) çıkardıktan sonra bir süre politika değiştirmeyebileceğine işaret etti.

Olumlu ekonomik gelişmeler de oldu. INSEE istatistik ajansının Çarşamba günkü tahminlerine göre Fransız ekonomisi üçüncü çeyrekte %19 ve dördüncü çeyrekte %3 daha toparlanacak.

Bununla birlikte yılın geri kalanı için INSEE, ekonominin %9 küçüleceğini öngördü – Fransa’nın modern kayıtlarının başladığı 1948 yılından beri en kötü resesyonu.

Diğer yandan koronavirüs vaka sayıları dünya genelinde artmaya devam ediyor. John Hopkins Üniversitesi verilerine göre 8 Temmuz itibarıyla dünya genelinde neredeyse 11,8 milyon vaka var ve Salı gününden itibaren Brezilya Cumhurbaşkanı Jair Bolsonaro da dahil.

Bu durum küresel hisse senedi piyasalarına temkinlilik olarak döndü. Birkaç gündür süren rallinin ardından Wall Street Salı günü düşüşe geçti. Asya piyasaları ve şimdi de Avrupa, karamsar bir kazanç dönemi beklentisi ile trendi takip etti.

Aviva (LON:) Investors portföy yöneticisi Susan Schmidt Bloomberg’e yaptığı açıklamada “bu noktada hisse senetlerinin rahat bir nefes alması mümkün değil” dedi.

“Önümüzdeki haftalarda kendimizi ufak bir işlem aralığında görebiliriz.”

Kurumsal gelişmelerde HSBC (LON:) %3,4 geriledi. ABD, Hong Kong’daki yeni milli güvenlik yasasının kabulü sonrasında şehirdeki bankalara yaptırım tedbirlerini değerlendiriyor.

Boohoo (LON:) popüler markanın tedarikçisi olan bir İngiliz fabrikasındaki korkunç çalışma koşullarına dair bir raporu takiben perakendecilerin ters tepkisiyle karşılaşırken %6,8 geriledi.

Öte yandan Electrolux (ST:) %5,4 yükseldi. Haziran ayında %3’lük organik satış büyümesi ve başarılı maliyet kesintileri sayesinde ikinci çeyrekte beklenenden daha az kayıp raporladı.

üretiminde 2020 yılında beklenenden daha ufak bir düşüş ve artan ABD ham petrol stok endişeleri arasında Çarşamba günü petrol fiyatları zayıfladı. Hükümet verileri Çarşamba günü yayınlanacak.

%1 düşüşle 40,58 ve %0,1 düşüşle 43,05 dolara geriledi.

Öte yandan %0,2 düşüşle 1.806,65 dolara gerilerken %0,2 artışla 1,1286 seviyesinde seyretti.

Feragat: Fusion Media would like to remind you that the data contained in this website is not necessarily real-time nor accurate. All CFDs (stocks, indexes, futures) and Forex prices are not provided by exchanges but rather by market makers, and so prices may not be accurate and may differ from the actual market price, meaning prices are indicative and not appropriate for trading purposes. Therefore Fusion Media doesn`t bear any responsibility for any trading losses you might incur as a result of using this data.

Fusion Media or anyone involved with Fusion Media will not accept any liability for loss or damage as a result of reliance on the information including data, quotes, charts and buy/sell signals contained within this website. Please be fully informed regarding the risks and costs associated with trading the financial markets, it is one of the riskiest investment forms possible.

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir