© Reuters.


© Reuters.

Yazar: Peter Nurse 

Investing.com – ABD’de yeni teşvik paketinin zamanlamasına ilişkin şüphe ortaya çıkarken Avrupa hisse senedi piyasaları düşük açılacak. Deutsche Bank , Barclays ve Santander bankacılık sektörünü ilgi odağına taşıyor.

%0,1 düşerken %0,3 ve %0,1 geriledi.

Salı günü Başkan Donald Trump, Cumhuriyetçilerle birlikte verilen 1 trilyon dolarlık teşvik paketinin bazı yönlerinden duyduğu memnuniyetsizliği dile getirdi.

Bu, Cumhuriyetçi Parti’de birlik eksikliğini gösteriyor ve bu da Hazine Bakanı Steven Mnuchin’in, haftada 600 dolarlık artırılmış koronavirüs işsizlik yardımının süresinin sona ereceği Cuma gününe kadar Kongre’de Demokrat liderlerle anlaşma yapmasını zorlaştırıyor.

Öte yandan pandemi, Avrupa’nın sıcak noktalarında, ABD’nin eyaletlerinde ve Hindistan ve Brezilya gibi gelişmekte olan büyük piyasalarda hızla devam ediyor. Hükümetler kriz başladığından beri büyük teşvik paketleri sundu ve merkez bankalarından daha önce görülmemiş destek sağlandı.

Johns Hopkins Üniversitesi verilerine göre 29 Temmuz itibarıyla dünya genelinde Covid-19 ölümleri 659.000’i geçerken vaka sayısı 16,7 milyonu aştı.

Bugünün hakimiyeti ABD Fed’in politika kararı ile basın toplantısında olacak. Fed’in faiz oranlarını veya tahvil alım politikasını değiştirmesi beklenmiyor ancak Salı günü acil durum kredi imkânlarının çoğunu üç ay daha uzattı. Kimileri Başkan Jerome Powell’ın bu basın toplantısında daha genişlemeci bir politikaya işaret edebileceği konusunda spekülasyon yapıyor.

Avrupa’da ilgi, kredi kayıpları için ayrılan karşılıkların büyük miktarlarda olduğu banka kazançlarında olacak.

Deutsche Bank (DE:), yatırım bankasındaki güçlü performansa rağmen ikinci çeyrekte kayıp raporladı. Kredi kayıplarını karşılamak için kenara 761 milyon Euro (891,5 milyon dolar) ayırdı.

Santander (MC:) da beklenmedik büyük kayıplar sonucu 12,6 milyar Euro değerinde zarar raporlarken Barclays (LON:) 1,6 milyar sterlin karşılık ayırdı.

Belçikalı kimyasal şirketi Solvay (BR:), pandeminin talebe zarar vermesi nedeniyle ikinci çeyrek net kârında düşüş raporladı. Zorlu bir üçüncü çeyrek bekliyor.

Öte yandan Sanofi (PA:) ve GlaxoSmithKline (LON:), geliştirmekte oldukları bir Covid-19 aşı adayından 60 milyon dozunu İngiltere’ye tedarik etmek için anlaşma yaptı.

ABD stoklarındaki sürpriz düşüşün, pandeminin yakıt talebine yönelik olası darbesine dair hala endişelenmekte olan bir piyasa üzerinde pek etkisi olmadığından, petrol fiyatları büyük oranda değişmedi.

Amerikan Petrol Enstitüsü (API) Salı günkü raporunda geçen hafta 6,8 milyon varil düşüş olduğunu söyledi. ABD hükümetinin daha sonra paylaşılacak.

%0,2 artışla 41,12 olurken %0,3 düşüşle 43,74 dolara geriledi.

Öte yandan %0,1 artışla 1.947,30 dolara yükselirken %0,1 artarak 1,1737 seviyesinde seyretti.

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir