© Reuters.


© Reuters.

Yazar: Peter Nurse 

Investing.com – Alman endüstriyel üretiminde beklenenden daha az yaşanan artış, yavaş ve uzun süreli bir toparlanmaya işaret etti ve Avrupa hisse senedi piyasaları Salı günü düşüş yaşadı.

%1 düşerken 40 %1 ve %1,1 kaybetti.

Almanya’nın verileri hissiyata zarar verdi. Mayıs ayında %7,8 yükselen endüstriyel üretim, Nisan ayında yaşadığı %17,5’lik düşüşe göre büyük bir toparlanma yaşasa da beklentilerin altında kaldı. Pazartesi günü yayınlanan fabrika sipariş verileri de benzer bir model göstermişti.

İki gösterge de Avrupa’nın endüstriyel motoru olan Almanya’nın, koronavirüs kısıtlamalarının en kötüsünü arkasında bıraktığını gösteriyor. Ancak toparlanmaya karşın üretim hala koronavirüs krizinin başındaki seviyelerin altında, bu da toparlanmanın zaman alacağına işaret ediyor.

Kurumsal resim hala çok zayıf görünüyor.

İtalyan petrol devi Eni (MI:) hisseleri, düşük enerji fiyatları görünümü nedeniyle 3,5 milyar euroluk (3,96 milyar dolar) aktif değer düşüklüğü göstererek daha büyük rakipleri Shell (LON:) ve BP’ye (NYSE:) katıldı ve koronavirüs pandemisinin etkisinin devam edeceğini gösterdi.

Fransız Sodexo (PA:) 2020 yılı mali üçüncü çeyrek gelirinin pandemiden dolayı %30 düştüğünü söyledikten sonra hisseleri %2,2 kayıp yaşadı.

Ayrıca Premier Inn sahibi Whitbread (LON:), karantinaların olduğu çeyrek dönemde satışlarında %80 düşüş raporladıktan sonra hisseleri %3,8 geriledi.

Güzel haberlerde ise JD Sports (LON:) %2,3 yükseldi. Spor gıda perakendecisi 2020 mali yılı için vergi öncesi kârında artış raporladı ancak yine de mali 2021 yılının pandemiden dolayı ciddi zarar görmesini bekliyor.

Başta ABD olmak üzere gittikçe artan Covid-19 enfeksiyonları, Amerika’nın dünya ekonomisindeki yerini düşününce endişelere yol açıyor. Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Texas, California ve Florida’nın tatil döneminde rekor vaka seviyelerine ulaşarak bazı işyerlerini tekrar kapatmak zorunda kaldıktan sonra ABD ekonomisinin durma tehlikesi içinde olduğu uyarısını yaptı.

Salı günü petrol fiyatları düşüş yaşadı ve ilgi Amerikan Petrol Enstitüsü’nün (API) verilerine çevrildi. Bir önceki haftanın raporu, stoklarda 8,1 milyon varil düşüş yaşadığını gösterdi. Yatırımcılar, yeni koronavirüs vaka dalgasının petrol tüketimini etkileyip etkilemediğini görmek için raporu inceleyecek.

%1,1 düşüşle 40,20’ye gerilerken %0,8 azalarak 42,74 dolara düştü.

Öte yandan %0,2 kayıpla 1.790,25 dolara düşerken %0,2 düşüşle 1,1288 seviyesinde seyretti.

Feragat: Fusion Media would like to remind you that the data contained in this website is not necessarily real-time nor accurate. All CFDs (stocks, indexes, futures) and Forex prices are not provided by exchanges but rather by market makers, and so prices may not be accurate and may differ from the actual market price, meaning prices are indicative and not appropriate for trading purposes. Therefore Fusion Media doesn`t bear any responsibility for any trading losses you might incur as a result of using this data.

Fusion Media or anyone involved with Fusion Media will not accept any liability for loss or damage as a result of reliance on the information including data, quotes, charts and buy/sell signals contained within this website. Please be fully informed regarding the risks and costs associated with trading the financial markets, it is one of the riskiest investment forms possible.

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir