© Reuters.


© Reuters.

Yazar: Peter Nurse 

Investing.com – Avrupa hisse senedi piyasaları, Başkan Donald Trump’ın işsizlik yardımlarını uzatmasının yanında Çin ve ABD’den gelen pozitif ekonomi haberleri sayesinde Pazartesi günü çoğunlukla yüksek işlem gördü.

%0,1 düşerken %0,4 yükseldi ve %0,7 artış yaşadı.

Pazartesi günü paylaşılan verilere göre Çin’in üretici fiyat deflasyonu ile olan sorunu Temmuz ayında azaldı ve ekonomik toparlanma umutlarını artırdı.

Temmuz ayında tüketici fiyat endeksi yıllık bazda %2,7 ve aylık bazda %0,6 artışla beklenenin üzerinde gerçekleşti. Temmuz ayı de önceki ayın rakamlarını aştı ancak yıllık %2,4 geriledi. ÜFE şimdi tüm yıl için düşüş kaydediyor.

Sonrasında ise analistlerin beklediğinden daha iyi gelen Cuma günkü ABD ve Cumartesi günü yayınlanan, ABD Başkanı Donald Trump’ın bir dizi kararname imzaladığı haberleri geldi. Kararnamelerde haftalık 600 dolar olan önceki işsizlik ödeneğine kıyasla daha az olan 400 dolarlık ödenek de var.

Avrupa’da Pazartesi günü önemli ekonomi verisi pek olmazken kurumsal kazanç dönemi son düzlüğe girdi.

Pazartesi günü yaptığı açıklamada Londra’nın trafik yoğunluğu ücretinin idaresini sürdürmek için Transport for London (Londra Ulaşım) ile olan sözleşmesinde 355 milyon sterlinlik (463,3 milyon dolar) uzatmayı garanti altına aldığını söyleyen Capita’nın (LON:) hisseleri, %3 yükseldi.

Alstom (PA:) %1,4 kaybetti. Şirket, “beklenmedik ve negatif gelişmeler” olarak nitelemesine rağmen Bombardier’in demiryolu birimini hala almayı düşündüğünü söyledi. Bombardier (OTC:), demiryolu işindeki sorunların da etkisiyle ikinci çeyrekte 319 milyon dolarlık kayıp raporladı.

Petrol fiyatları, dünyanın en büyük petrol üreticisi olan ve devlet kontrolündeki Suudi Aramco’nun (SE:) boğa görünümlü talep resmi sayesinde Pazartesi günü yükseldi.

Şirketin İcra Kurulu Başkanı Amin Nasser Pazar günkü açıklamasında, Aramco’nun en büyük bölgesel piyasası olan Asya’daki petrol tüketiminin, neredeyse koronavirüs öncesi seviyelere döndüğünü ve koronavirüs kısıtlamalarının gevşetilmesinin ardından ekonomilerin kademeli olarak yeniden açılması ile petrol talebinin arttığını düşündüğünü söyledi.

%1,6 artarak 41,89 dolar olurken %1,2 artışla 44,92 dolara yükseldi.

Öte yandan , Temmuz iş raporlarının beklenenden daha iyi sonuçlanması ile Cuma günü büyük satış gördükten sonra %0,7 artışla 2.031,30 dolara yükseldi ve %0,2 düşüşle 1,1765 oldu.

Feragat: Fusion Media would like to remind you that the data contained in this website is not necessarily real-time nor accurate. All CFDs (stocks, indexes, futures) and Forex prices are not provided by exchanges but rather by market makers, and so prices may not be accurate and may differ from the actual market price, meaning prices are indicative and not appropriate for trading purposes. Therefore Fusion Media doesn`t bear any responsibility for any trading losses you might incur as a result of using this data.

Fusion Media or anyone involved with Fusion Media will not accept any liability for loss or damage as a result of reliance on the information including data, quotes, charts and buy/sell signals contained within this website. Please be fully informed regarding the risks and costs associated with trading the financial markets, it is one of the riskiest investment forms possible.

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir