© Reuters.


© Reuters.

Yazar: Peter Nurse 

Investing.com – Yeni koronavirüs vaka sayıları küresel olarak artmaya devam ederken ek teşvik ihtimaline dair temkinlilik arasında Avrupa hisse senedi piyasaları Cuma günü karışık seyretti.

%0,1 yükselirken %0,5 ve %0,2 düştü.

AB liderleri, koronavirüs salgınının en çok etkilediği ülkelerin toparlanmasına yardım etmek için önerilen toparlanma fonu üzerine anlaşmaya varmak için Cuma günü toplanıyor.

750 milyar Euro (850 milyar dolar) olan mevcut teklif, 500 milyarı hibe ve 250 milyarı kredi olarak ayırıyor, bu da Avrupa’nın mali entegrasyonuna doğru büyük bir adım olacak. Ancak bazı zengin, özellikle kuzey Avrupa ülkelerinden muhalefetle karşılaşma ihtimali olsa da Almanya ve Fransa destekliyor.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron Cuma günkü açıklamasında, AB’nin bu toparlanma planı üzerine anlaşmaya varacağında inandığını ama temkinli olduğunu söylerken Hollanda Başbakanı Mark Rutte bu hafta sonu anlaşma olma ihtimalini %50’nin altında olarak görüyor.

Danske Bank, “bu hafta sonu bir anlaşmaya varılacağından emin olmasak da Avrupa Komisyonu’nun Ağustos ayında yaz tatillerine başlamadan anlaşma yapılmasını bekliyoruz” dedi.

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde Perşembe günü yaptığı uyarıda, “virüsle mücadele ve ekonomik etkisini yatıştırma girişimleri etrafındaki yüksek belirsizliği karşılayacak ek “yoğun teşviklere” gerek olduğunu söyledi.

Kurumsal gelişmelerde; Daimler (DE:) hisseleri %4 yükseldi. Alman otomobil üreticisi Cuma günkü açıklamasında, ikinci çeyreğin son dönemindeki siparişlerde kademeli bir toparlanma gördüğünü söyledi.

Ericsson (ST:) tüm yıl rehberliğini sürdürdükten sonra %8,1 yükseldi. Şirket, ana rakibi Huawei karşısında Batı’daki güçlü tepkiden faydalanıyor.

Saab (ST:) da ikinci çeyrek net kârının %20 yükseldiğini, satışların beklentileri aştığını ve siparişlerin oldukça büyük artışlar yaşadığını ifade ettikten sonra hisseleri %2,6 yükseldi.

Reuters’e göre ABD 77.000 üzerinde yeni bir günlük artış rekoru kırdı ancak Brezilya ve Hindistan gibi diğer majör ülkelerde de artışlar görülüyor.

ABD’deki artan koronavirüs vakalarının ham petrol talebine etkisine ilişkin endişeler arasında petrol fiyatları Cuma günü düşüş yaşadı.

%0,7 düşüşle 40,45 dolar olurken %0,8 kayıpla 43,01 dolara geriledi.

Öte yandan %0,1 artarak 1.801,20 dolara yükselirken %0,1 artışla 1,1387’den işlem gördü.

Feragat: Fusion Media would like to remind you that the data contained in this website is not necessarily real-time nor accurate. All CFDs (stocks, indexes, futures) and Forex prices are not provided by exchanges but rather by market makers, and so prices may not be accurate and may differ from the actual market price, meaning prices are indicative and not appropriate for trading purposes. Therefore Fusion Media doesn`t bear any responsibility for any trading losses you might incur as a result of using this data.

Fusion Media or anyone involved with Fusion Media will not accept any liability for loss or damage as a result of reliance on the information including data, quotes, charts and buy/sell signals contained within this website. Please be fully informed regarding the risks and costs associated with trading the financial markets, it is one of the riskiest investment forms possible.

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir