© Reuters.


© Reuters.

Yazar: Peter Nurse   

Investing.com – Pek çok eyaletteki Covid-19 vakalarındaki canlanmaya rağmen ekonomik toparlanmaya dair artan güven ile ABD hisse senedi piyasaları, üç günlük tatil öncesinde ralli yaparak Perşembe günü yüksek açılacak.

21 puan yükselirken 45, 259 puan artış yaşadı.

ABD’li yetkililerin büyük parasal ve mali teşvikleri ile ekonomik toparlanmayı desteklediği sonucuna dair işaretler arasında üç nakit endeksi de on yıllar içindeki en iyi çeyrek dönemini takiben pozitif bir hafta yolunda daha ilerliyor.

ABD’nin Haziran ayında beklenenden daha büyük bir iyileşme yaşadı, güçlü bir toparlanma gösterdi ve Mayıs ayında rekor bir artış sergiledi.

Bununla birlikte ilgi ABD’nin istihdam rakamlarında olacak. Ekonomistler,bir önceki ay görülen 2,5 milyonluk şok edici artışın üzerine Haziran ayında 3 milyon imkânı yaratılmış olduğunu öngörüyor. Yine de Mart ve Nisan aylarında yaşanan 22 milyon iş kaybının telafi edilmesi zaman alacak.

En güncel bilgi haftalık rakamlardan gelecek. İlk işsizlik başvurusu yapan kişi sayısında 1,48 milyondan 1,355 milyona düşüş bekleniyor. Bir hafta gecikmeli olarak yayınlanan devam eden işsizlik başvurularının 19,0 milyona düşmesi bekleniyor.

İyimserliğe bir katkı da Pfizer (NYSE:) ve Biontech (NASDAQ:) tarafından geliştirilen olası bir Covid-19 aşısının, insan deneylerinin ön aşamalarında pozitif sonuçlar yarattığı haberi oldu.

Dünya genelinde, özellikle de ABD’de yaşanan olaylar, ülkelerin virüs salgınını kontrol altına almak için etkili karantinalar uygulama yetisine ve isteğine şüphe düşürürken aşı konusundaki ilerlemeler gittikçe daha da önemli oldu.

Johns Hopkins Üniversitesi tarafından toplanan verilere göre ABD’de raporlanan yeni vaka sayısı Çarşamba günü 50.000’i aşarak tek günlük rekor kırdı. Bu, pek çok eyaletin yeniden açılış planlarından vazgeçmesine yol açtı.

Kurumsal cephede; McDonald’s (NYSE:) ilgi odağında olacak. Wall Street Journal’in gördüğü bir iç yazışmaya göre McDonald’s yeniden açılış programına ara veriyor.

ABD hükümetinin , geçen haftaki stoklarda 7,2 milyon varil ile beklenenden daha büyük bir düşüş gösterdikten sonra Perşembe günü petrol fiyatları yükseldi.

Bu rakamlar, ham petrol talebinde artış olduğunu söylediği bir gün önceki verilerini destekledi.

%0,7 artışla 40,11, %0,8 yükselerek 42,36 dolara ulaştı.

Öte yandan %0,3 artışla 1.784,70 dolara yükselirken %0,2 artarak 1,1276 seviyesinde seyretti.

Feragat: Fusion Media would like to remind you that the data contained in this website is not necessarily real-time nor accurate. All CFDs (stocks, indexes, futures) and Forex prices are not provided by exchanges but rather by market makers, and so prices may not be accurate and may differ from the actual market price, meaning prices are indicative and not appropriate for trading purposes. Therefore Fusion Media doesn`t bear any responsibility for any trading losses you might incur as a result of using this data.

Fusion Media or anyone involved with Fusion Media will not accept any liability for loss or damage as a result of reliance on the information including data, quotes, charts and buy/sell signals contained within this website. Please be fully informed regarding the risks and costs associated with trading the financial markets, it is one of the riskiest investment forms possible.

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir