© Reuters.


© Reuters.

Yazar: Christiana Sciaudone

Investing.com – ve üçüncü çeyreğin başında bir nebze yüksekti. Gelişme gösteren iş ve imalat verileri, pandemi kaynaklı kapatılmalara ve artan enfeksiyonlara rağmen ekonomik toparlanmanın devam ettiği umutlarını artırdı.

Netflix (NASDAQ:), Facebook (NASDAQ:) ve Tesla (NASDAQ:) yükseldi ve bir Covid-19 aşısının pozitif ön sonuçlar verdiği haberlerinin üzerine Pfizer (NYSE:) da değer kazandı.

ABD’deki yeni araç satışları, zayıf filo siparişleri sonrasında zayıfladı ancak otomobil üreticileri, satışların Nisan ayından beri geliştiğini söyledi.

Macy’s Inc (NYSE:) çeyrek dönemde 3,58 milyar dolarlık bir kayıp raporladı, çalışanları işten çıkardı ve temettü ve geri satın alımları askıya aldı. Mali ilk çeyrek satışları neredeyse yarısı kadar düşerek 3 milyar dolar oldu.

Diğer tüketici haberlerinde; ABD’de Pizza Hut’ın en büyük franchiserı NPC International Inc., iflas başvurusunda bulundu ve kreditörlerle bir anlaşmaya varmaya çalıştığından Wendy’s restoranlarını satmaya başlayacak.

ABD’nin en büyük emeklilik fonlarından birinin müdürü CNBC’ye yaptığı açıklamada, 2020 yılında şimdiye kadar piyasalarda görülen büyük gelgitler nedeniyle yılın kalanı için hisse senetlerinin sıfır ağırlık olmasını istediğini söyledi. CalSTRS’nin CIO’su Christopher Ailman, 2020’nin ilk yarısındaki hisse senedi hareketlerinin “tamamen absürt” olduğunu belirtti.

Çarşamba günü yayınlanan Fed tutanaklarına göre Fed politikacıları geçtiğimiz ayki toplantıda gelecek kılavuzunu destekleme ihtiyacını tartıştı ve jürinin verim eğrisi kontrolün kullanımı ile ilgilenmediğini ortaya koydu.

ABD piyasaları Bağımsızlık Günü tatili nedeniyle Cuma günü kapalı olacak.

Bugün piyasaları hareketlendirebilecek üç gelişme:

1. Amerikalılar bu hafta yollara dökülecek mi?

stoklarındaki büyük azalmanın ardından petrol fiyatları Çarşamba günü yükseldi ancak koronavirüs vakaları artmaya devam edip Amerikalılar önlerindeki uzun tatil için evde kalmayı düşündükçe getiriler sınırlı kaldı.

Havai fişek satıyorsanız bu iyi bir haber gibi görünüyor. Amerika Piroteknik Birliği başkanı Julie Heckman’ın NBC’ye yaptığı açıklamaya göre satışlar %300’e varan oranlarda hızla artıyor.

2. İstihdam ve işsizlik verileri

Haziran ayı ve haftalık ilerleme gösterebilir.

Ekonomistler, bir önceki ay 2,5 milyon artış ile şok eden ABD ekonomisinin Haziran ayında 3 milyon iş imkânı yarattığını tahmin ediyor. Ancak iki aylık artış, Mart ve Nisan ayında yaşanan 22 milyonluk iş kaybının yanında yine de devede kulak.

İlk işsizlik başvurusu yapan Amerikalı sayısının, 20 Haziran ile biten haftadaki 1,4 milyona kıyasla 1,355 milyon olduğu tahmin ediliyor. Başvurular Mart sonundaki 6,86 milyonluk rekordan düşüş yaşadı.

3. Koronavirüs enfeksiyonları artıyor ve eyaletler tekrar kapatıyor

Covid-19 vakaları ABD’de yine 43.000’den fazla artış gösterdi ve toplamda ülke genelinde 2,6 milyonu aştı.

Bunun sonucu olarak Apple Inc (NASDAQ:) California’dan Oklahoma’ya kadar 270 mağazasının 30’unu kapattı. Piyasa bunu pek umursamadı ve hisseleri Çarşamba günü kapanışta pek değişmedi.

California Valisi Gavin Newsom, Los Angeles’ın da dahil olduğu eyaletin güney bölgesindeki ilçelere, en az üç hafta boyunca kapalı alanda yemek yenilen mekanları kapatma emri verdi. New York belediye başkanı da kapalı mekan yemek yeme alanlarının 6 Temmuz olarak planlanan yeniden açılışını erteledi.

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir