Vakıfbank hisse yorumu ve teknik analizi

Ak Yatırım, Petkim için 4,30 TL hedef fiyatla ‘Endekse Paralel Getiri’ tavsiyesini korudu. Raporda hissenin kısıtlı bir yükseliş potansiyeli taşıdığına vurgu yapıldı.

İkinci çeyrek içerisinde petrol fiyatlarındaki sert düşüşle birlikte PE ve PP ürün marjlarındaki hızlı toparlanma diğer segmentlerdeki zayıflığı bir ölçüde telafi etti. Petkim 2020 yılında tam kapasite kullanımının devam ettirmeyi hedeflemektedir. Bu noktada bizim iki kaygımız bulunmaktadır. İlk olarak, petrol fiyatlarının ikinci çeyreğin başından itibaren yükselmeye başlaması ile petrokimya ürün marjlarındaki genişleme son buldu. 2019 yılının sonunda ton başına
300 dolar seviyelerine inen marj, ikinci çeyrekte 500 doların üzerine çıktı. Petrol fiyatının tekrar yükselmesiyle söz konusu marj yeniden 400 dolara geriledi. 

Borçluluk 2020 yılında zirve yapıyor

2019 ve 2020 yılları karından temettü dağıtılmaması ve ana ortak Socar Türkiye’ye STAR Rafinerisi’nden pay alınmasıyla ilgili son taksit olan 240mn doların ertelenmesine rağmen Petkim’in net borcunun 2020 yılında 4,7milyar TL ile yıllık faaliyet karının 3,2 katına yükselmesini bekliyoruz.

Ürün marjlarındaki toparlanmanın devam etmesi, düşük petrol fiyatları, TL’nin değer kaybı, STAR Rafinerisi’nin temettü ödeyecek duruma gelmesi gibi faktörler daha olumlu bir görüşe sahip olmamızı sağlayabilir.

Petkim için hedef fiyatımız olan 4,30 TL güncel fiyatlara göre kısıtlı bir yükseliş potansiyeli taşımaktadır. 

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir