© Reuters.


© Reuters.

Yazar: Geoffrey Smith 

Investing.com – Dünya genelindeki Covid-19 enfeksiyonları, geçen hafta Amerika ve Hindistan’daki artışların ardından 10 milyonu aştı ancak ABD’deki yeni vakalarda iki gündür görülen düşüş, hisse senetlerinin karışık açılmasını sağladı. Facebook’un reklam boykotu meselesi derinleşirken Boeing semalarında bir ışık huzmesi görülüyor. Petrol ve gaz sektöründe Chesapeake Energy iflas başvurusu yaparken BP petrokimya işinden çekiliyor.

İşte 29 Haziran Pazartesi günü finans piyasalarında bilmeniz gerekenler:

1. Covid vakaları 10 milyonu aştı ancak ABD’nin yeni vaka sayısı geriledi

Johns Hopkins verilerine göre dünya genelinde koronavirüs vaka sayısı 10 milyonu, bildirilen ölü sayısı da 501.000’i aştı.

ABD’deki yeni enfeksiyonlar Cuma günü 42.000 üzerinde rekor kırdıktan sonra Pazar günü ikinci günde de düşüş yaşamış oldu. Yaşanan artış, Texas’ın barları kapatma ve Covid-19 vakalarına kapasite sağlamak için hastanelerdeki tercihe bağlı ameliyatları erteleme emri vermesine yol açtı.

ABD’nin güney ve batısının dışında en büyük artışlar Latin Amerika’da, özellikle Brezilya ve Meksika’da ayrıca Hindistan’da yaşandı.

2. Facebook’un boykot meselesi

Nefret söyleminin ve dezenformasyonun yayılmasını ele alma konusunda başarısız olduğu algısı nedeniyle Facebook’un iki büyük sosyal medya platformunu boykot eden büyük reklamcıların sayısı artmaya devam ediyor.

Hafta sonu Pepsico, Starbucks (NASDAQ:) ve içki grubu Diageo (Guinness ve Johnny Walker üreticisi), Facebook’un ağlarındaki reklamlarını çekeceğini söyleyerek Unilever, Verizon, Coca Cola ve adım atan diğerlerine katıldı.

Cuma günü %8 düşen Facebook hisseleri, piyasa öncesinde %2,3 daha kaybetti.

3. Borsalar karışık açılacak; 737 MAX test uçuşlarına devam ediyor

ABD borsaları, yeni Covid-19 vakalarındaki iki günlük düşüş ile rahatlatıcı bir temkinlilik arasında karışık açılacak.

30 83 puan artarken S&P 500 %0,2 yükseldi ve %0,3 düşüş yaşadı.

Pazartesi günü ilgi odağında olacak olan hisseler arasında Boeing olacak. Raporlara göre Federal Havacılık İdaresi, 737 MAX’ın 15 aylık uykunun ardından Pazartesi gibi erken bir vakitte test uçuşlarına devam etmesine izin verecek.

Bunun dışında askıda konut satış verileri ile eyaletin petrol ve gaz sektörü ve belki sağlık sistemi üzerindeki strese ışık tutacak Dallas Fed’in bölgesel işletme anketi yayınlanacak.

4. Chesapeake iflas ediyor, BP petrokimyasaldan çıkıyor

Kayaç dünyasındaki stres hafta sonu tam boy görünüyordu. Hidrolik kırılmanın öncüsü Chesapeake Energy, düşük doğalgaz fiyatları yıllarında dayandıktan sonra borçlarının ağırlığı altında nihayet çöküş yaşadı.

Daha kârlı petrol beklentilerine dönmemenin bedelini ödeyen şirketin, Bölüm 11 başvurusuna göre 11,8 milyar dolar borcu var.

Diğer yandan Avrupa’da BP, kaldıracı düşürmek ve temettü ödemesini sürdürmek için varlıklarını satmaya devam etti. İngiltere devi, İngiltere merkezli Ineos’u 5 milyar dolara satarak petrokimya işinden çıkacağını söyledi. Bu, 2021 sonuna kadar hedeflenen toplam varlık satışının üçte biri.

5 Covid-19 korkuları talep görünümünü vurduktan sonra petrol stabilize oldu

Koronavirüsün daha çok yayılması ile küresel ekonomik toparlanmanın zayıflayacağı korkularından dolayı hafta sonu düşüş yaşayan ham petrol fiyatları, stabilize oldu.

ABD ham petrol %0,1 artışla 38,56 dolar olurken Bren 40,09 dolarda sakin kaldı.

Çin’in en büyük petrol ithalat firmalarından beşinin, üreticilerle pazarlık gücünü artırmak için kolektif satın alma için güçlerini birleştireceğini söyleyen bir rapor ile fiyatlar düşüş yaşadı. Gelişme, Çin kıyılarındaki tankerlerde depolanan ham petrolü rekor seviyelerde olduğu bir ortamda yaşanıyor.

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir