© Reuters.


© Reuters.

Yazar: Geoffrey Smith 

Investing.com – Tünelin sonunda ışık var mı? Bazılarına göre bunu söylemek için hala çok erken olsa da Çarşamba günü yayınlanan Avrupa kazanç raporları, diğerlerinin daha güzel günlere olan güvenine işaret ediyor.

Avrupa’da %0,1 ile hafif bir artış yaşadı ancak bu, iyi ve kötü haberlerin karışımı olan raporlara karşı geniş bir tepki yelpazesini içine aldı.

Salgın nedeniyle ilk çeyrekteki bir çöküşten sonra Çin’den baz metallere gelen talepte sağlıklı bir toparlanma yaşayan madencilik sektöründe, göz ardı edilemeyecek kadar çok yaşam belirtisi vardı. Rio Tinto, ilk yarı için serbest nakit akışında %28’lik bir düşüş bildirmiş olabilir ancak görünüme dair, ara temettüsünü %3 oranında artıracak kadar rahattı.

Rio Tinto hisseleri, yeni bir maden geliştirirken Avustralya’nın aborijin nüfusu için kutsal olan bazı siteleri havaya uçurduğu utanç verici ve maliyetli bir döneme rağmen pandemi öncesi seviyelerinin %14 üzerinde. Ayrıca bu ay Avustralya’daki yeni bakır madenlerinden birinde, altın taşıyan bir cevher formasyonu keşfetme şansı oldu.

Ayrıca şirketlerin Covid sonrası dünyadaki çalışma belirsizlikleri ile baş edebildiklerine dair de belirtiler vardı. ilk çeyreğin ardından kılavuzunu askıya alanlardan biri olan İngiltere moda perakendecisi Next, vergi öncesi kârda 195 milyon sterlinlik yüksek bir hedefle geri döndü. Ayrıca ikinci çeyreğin daha önce göründüğü kadar kötü olmadığını söyledi: toplam maliyetli satışlar, şirketin en iyimser umutlarından bile az şekilde, %28 oranında düştü.

Şirket, “belirsiz kalan pek çok şey var ve esas senaryomuz, rehberliğimizin yılın bu zamanında normalde alacağı güven derecesinde değil” dedi. “Sosyal mesafelenme kurallarının süresi, karantina sonrası tüketici davranışı, kazançlar, işsizlik ve en önemlisi ikinci bir dalga karantinanın uygulanıp uygulanmayacağı bilinmiyor.”

“Bununla birlikte son 13 haftadaki deneyimlerimiz, karantina sırasındaki Çevrimiçi yeteneklerimiz ve tüketici talebinin durumu hakkında bize çok daha fazla netlik kazandırdı ve şimdi tüm yıl görünümüne dair, pandeminin en yoğun zamanında olduğumuzdan daha iyimseriz.”

Next hisseleri, gün ortasında %5,8 artış seviyesine düşmeden önce pandemi sonrası yeni yüksek seviyeleri görmüştü.

Kıtada da spor giyim markası Puma benzer ifadelerde bulundu. İkinci çeyreğin korkulduğu kadar kötü olmadığını ve 2020 yılının kalanı için görünüm epey belirsiz olmaya devam etse de gelecek yıl büyümeye dönmeyi beklediğini söyledi.

Gucci’nin sahibi Kering, online satışlarda büyük bir artış kaydettiğinden uyum sağlama konusunda işletmelerin kabiliyetine ilişkin de kanıtlar görüldü. LVMH’nin bu hafta paylaşılan kazanç raporu, rakamların butik işlerinden beklenmeyecek kadar yüksek olduğunu gösterdi. Kering hisseleri %4,4 yükseldi.

Feragat: Fusion Media would like to remind you that the data contained in this website is not necessarily real-time nor accurate. All CFDs (stocks, indexes, futures) and Forex prices are not provided by exchanges but rather by market makers, and so prices may not be accurate and may differ from the actual market price, meaning prices are indicative and not appropriate for trading purposes. Therefore Fusion Media doesn`t bear any responsibility for any trading losses you might incur as a result of using this data.

Fusion Media or anyone involved with Fusion Media will not accept any liability for loss or damage as a result of reliance on the information including data, quotes, charts and buy/sell signals contained within this website. Please be fully informed regarding the risks and costs associated with trading the financial markets, it is one of the riskiest investment forms possible.

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir