© Reuters.


© Reuters.

Yazar: Geoffrey Smith 

Investing.com – ABD borsası kendisini ekonomik gerçeklikten ayırıyor olabilir ancak Avrupalı en azından bunu yapmamaya çalışıyor.

Kıta genelinde pazarlar, Avrupa Komisyonu’nun koronavirüs salgını nedeniyle hem bu yıl hem de önümüzdeki dönemde AB gayri safi yurtiçi hasıla tahminlerini düşüş yönlü revize etmesinin ardından Salı günü düşüş yaşadı.

Yeni tahminler, önümüzdeki 18 ay boyunca hem daha derin bir küçülme hem de daha zayıf bir toparlanma gösteriyor. Euro bölgesi gayri safi yurtiçi hasılasının bu yıl %7,7 yerine %8,7, gelecek yıl %6,3 yerine %6,1 oranında daralması bekleniyor.

Komisyonun düzenli üç aylık güncellemesi her zamankinden daha fazla dikkat çekiyor çünkü bahar öngörüleri temelde tahmin süreci ve karantina süresinden itibaren somut veri tabanına sahip değil. Bu boşluk şimdi doldu.

O zaman endekslerin düşüş yaşaması sürpriz değil; %1,0 düşüşle 367,50 olurken %1,4 kayıpla geriden geldi. %1,2 kaybetti ve FTSE MIB sadece %0,4 düşüşle üstün bir performans sergiledi.

DAX’ın düşük performansı kısmen Komisyon’un küresel ticarete yönelik karamsar bakış açısıyla açıklanıyor. Covid-19’un Hindistan’da ve hem Kuzey hem de Güney Amerika’daki yıkımları, Avrupa’nın geleneksel, durgunluktan çıkış yolunu ihraç etmesini engelleyecektir. Bu, ECB ve Euro bölgesi hükümetlerinin gelecek aylarda cömert ücret sübvansiyonları ve gevşek para politikası ile iç talebi desteklemeye devam etmesinin önemini iki kat artırıyor.

Komisyon, “özellikle ABD ve gelişmekte olan pazarlarda artmaya devam eden enfeksiyon oranı, küresel görünümü kötüleştirdi ve Avrupa ekonomisini engel olması bekleniyor” dedi.

Yeni görünüm hala bazı önemli varsayımların, özellikle de kontrol altına alma tedbirlerinin kademeli olarak kaldırılmasına ve önemli bir ikinci enfeksiyon dalgasının olmayışına bağlı durumda. Ayrıca maliye ve para politikasının büyük ölçekli iflasları ve işten çıkarmaları önleyeceğini varsayıyor.

Önümüzdeki birkaç hafta içinde kasvet yüklü olması garanti olan ikinci çeyrek kazanç sezonu, bu varsayımlara meydan okuyacak.

Açıklanan ilk rakamlar çok fazla güven sağlamadı: otel işletmecisi Whitbread PLC’nin hisseleri, ilk çeyrekte %80’lik bir gelir düşüşü raporlandıktan sonra %4,6 düştü ve Londra gibi önemli büyük şehirlerdeki odalara olan talebin “zayıf” kaldığı konusunda uyardı. Bu arada Fransız catering grubu Sodexo, tüm yıl faaliyet kârının önceden yapılan %25’lik tahminden daha az düşeceğini söylemesine rağmen üçüncü çeyrekte %30’luk bir gelir düşüşü bildirmesinin ardından hisseleri %5,6 geriledi.

Pazarın bu şirketler için görünümü ne kadar süre işleyeceği göz önüne alındığında, her iki güncellemenin de sürpriz olmaması gerekirdi. Hisse fiyatlarındaki keskin düşüşler sezonun geri kalanı için iyiye işaret değil.

Feragat: Fusion Media would like to remind you that the data contained in this website is not necessarily real-time nor accurate. All CFDs (stocks, indexes, futures) and Forex prices are not provided by exchanges but rather by market makers, and so prices may not be accurate and may differ from the actual market price, meaning prices are indicative and not appropriate for trading purposes. Therefore Fusion Media doesn`t bear any responsibility for any trading losses you might incur as a result of using this data.

Fusion Media or anyone involved with Fusion Media will not accept any liability for loss or damage as a result of reliance on the information including data, quotes, charts and buy/sell signals contained within this website. Please be fully informed regarding the risks and costs associated with trading the financial markets, it is one of the riskiest investment forms possible.

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir