© Reuters.


© Reuters.

Yazar: Liz Moyer

Investing.com – ABD hisse senetleri, sonunda ikinci dalga koronavirüs endişelerine yenik düştü.

Çarşamba günü 700 puan üzerinde kayıp yaşadı ve teknoloji devleri rekor tempoyu koruyamadı.

ABD’deki işletmeler, yeni vakalar artmaya devam etse de yeniden açılmaya çalışıyor. Bu, ilerlemenin Covid-19 kaynaklı yeni kapanışlar ile kesileceği endişelerine yol açtı. Apple (NASDAQ:), Perşembe gününden itibaren Houston’daki yedi mağazasını kapatacağını duyurarak perakende mağazalarını yeniden kapatmak zorunda kaldı bile.

Yeni kapatılma emirleri olduğu takdirde restoran grupları, perakendeciler ve boş zaman aktivitesi hisseleri daha çok zarar görebilir. Mart ve Nisan ayında talepte görülen büyük düşüşlerden toparlanma aşamasında olan petrol sektörü de toparlanmanın yavaş temposundan dolayı baskı hissediyor.

Bugün piyasaları hareketlendirebilecek üç gelişme:

1. Kazanç raporları Covid-19 kapanışlarının düzensiz etkilerini gösteriyor

Olive Garden ve Longhorn Steakhouse zincirlerinin sahibi Darden Restaurants Inc (NYSE:), açılış öncesinde Perşembe günü mali dördüncü çeyrek kazançlarını raporlayacak. Investing.com tarafından takip edilen analistlerin 1,2 milyar dolar gelir üzerine 1,71 dolar kayıp beklentisi ile görünüm zaten karamsar.

Öte yandan spor giyim markası Nike Inc (NYSE:) de dördüncü çeyrek kazançlarını paylaşacak ve analistlerin beklentisi, 7,4 milyar dolar gelire karşılık hisse başına 12 sent kazanç yönünde.

2. Karışık veriler sonrasında gözler petrol sektöründe

Hükümet beklenenden daha büyük bir artış olduğunu söyledikten sonra yaklaşık %6 kayıp yaşadı. Aynı zamanda WTI 38 dolar civarında iken üretim de sürpriz bir artış göstererek kayaç petrol üreticilerinin yeniden iş başında olduğuna işaret etti.

Bu yıl S&P 500’ün en kötü performansını yaşayan sektörü, Covid-19 kaynaklı kapanışlar nedeni ile petrol ve petrol ürünleri talebinin alt üst olduğu Mart ve Nisan ayından beri toparlanma yaşasa da enerji oldu. Çarşamba günü petrolde görülen satış da Exxon Mobil Corp (NYSE:) ve Royal Dutch Shell (LON:) B PLC (NYSE:) gibi büyük petrol şirketlerinin hisselerini baskı altına aldı.

3. Yatırımcılar işsizlik başvurularındaki eğilimi izliyor

Perşembe günü ayrıca hükümetin haftalık işsizlik rakamları paylaşılacak. İlerleme iyi ancak işsizlik hala İkinci Dünya Savaşı sonrası görülen yüksek seviyelerde. 21 Haziran ile biten haftadaki 1,3 milyon, 19,9 milyon olması bekleniyor. Her ikisi için de bu rakamlar önceki haftadan düşük olacak.

Feragat: Fusion Media would like to remind you that the data contained in this website is not necessarily real-time nor accurate. All CFDs (stocks, indexes, futures) and Forex prices are not provided by exchanges but rather by market makers, and so prices may not be accurate and may differ from the actual market price, meaning prices are indicative and not appropriate for trading purposes. Therefore Fusion Media doesn`t bear any responsibility for any trading losses you might incur as a result of using this data.

Fusion Media or anyone involved with Fusion Media will not accept any liability for loss or damage as a result of reliance on the information including data, quotes, charts and buy/sell signals contained within this website. Please be fully informed regarding the risks and costs associated with trading the financial markets, it is one of the riskiest investment forms possible.

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir