Kanal Finans

İthal Beyaz Eşyaya İlave Vergi Geliyor

12.05.2020 – Resmi Gazete’de İthalat Rejimi Kararına Ek Karar yürürlüğe konmuştur. Buna göre, AB ve Türk menşeili olmayan, içerisinde buzdolabı ve derin dondurucular, bulaşık makineleri, çamaşır makineleri, split klimalar, ocak ve yemek pişirme cihazları bulunan birçok ürüne 30 Eylül 2020 tarihine kadar maksimum %30’a kadar ilave gümrük vergisi getirilmiştir. İlave gümrük vergisinin Ekim ayından sonra maksimum %25’e kadar uygulanması planlanmaktadır.

100.000 TL Paranız Olsa Nasıl Yatırım Yapardınız? Sanal Para ile Deneyin!

Şeker Yatırım konuyla ilgili yorumunda Arçelik (ARCLK) ve Vestel Beyaz Eşya şirketleri açısından (VESBE) şu değerlendirmede bulundu: “İthal edilen beyaz eşya ürünleri Türkiye toplam beyaz eşya pazarı içerisinde yaklaşık olarak %5-10 paya sahiptirler. Gelişme, Türk üreticilerinin 2020 yılı pazar paylarında hafif artışa neden olabilir; payları Borsa İstanbul’da işlem gören şirketlerin kısa dönem pay performanslarını olumlu etkileyebilecektir.”

Kararın tamamında vergiden etkilenen kalemler şu şekilde: altından ve kıymetli taşlardan mücevherat, buzdolabı ve derin dondurucular, bulaşık makineleri, çamaşır makineleri, split klimalar, ocak ve yemek pişirme cihazları, su filtreleri, turbo kompresörler, motor parçaları, golf arabası, mensucat açma sarma makineleri, çeşitli el ve ziraat aletler, metalden eşyalar, alçıdan inşaat malzemeleri, ahşap kapı ve pencereler, prefabrik yapılar, demir-çelikten teller, halatlar, kablolar, zincirler, bakırdan teller, kablolar ve halatlar, yer kaplama ve döşemeleri, yapışkan bantlar, kauçuk levhalar, zaman kontrol cihazları, müzik aletleri, oyun aletleri, kayaklar ve spor malzemeleri, kilitler, menteşeler, makaslar, fırçalar, fermuarlar, çakmaklar, hijyenik ürünler, tripodlar vb. ile bazı muhtelif ürünler artıştan etkilenecek.

 

Mart Ayında Beyaz Eşya Satışlarında Artış

Mart ayında beyaz eşya iç satışları zayıf baz yılı etkisiyle %14 arttı, İş Yatırım

21.04.2020 – TURKBESD Mart ayı beyaz eşya sanayi verilerini açıkladı. Buna göre beyaz eşya iç satışları (6 ana ürün grubu) yıllık bazda düşük baz yılı etkisi ile %14 artışla 705 bin adete yükselirken, 1Ç20 kümülatif satışları %11 artışla 1.68 milyon adete taşıdı. Mart ayında beyaz eşya ihracatı %5 düşüşle 1.57 milyon adete gerilerken, 1Ç20 kümülatif ihracat hacmini %3 artışla 4.9 milyon adete yükseldi. Mart ayında beyaz eşya üretim hacmi ise %10 düşüşle 2.26 milyon adete gerildi. 1Ç20 üretim hacmi ise yıllık bazda değişiklik göstermeyerek 6.49 milyon adet olarak gerçekleşti. ARCLK, VESTL ve VESBE için kısmi olumlu

Nisan ayından itibaren beyaz eşya sanayi hacimlerinde Covid-19 olumsuz etkisiyle ciddi düşüşler öngörüyor ve 3Ç20’den itibaren normalleşmenin kısmen başlayabileceğini düşünüyoruz. 2020’de beyaz iç satışlarında yıllık bazda %10 düşüş, ihracat hacminde ise %15 düşüş tahmin ediyoruz.

 

Beyaz Eşya Satışları Şubat Ayında Artsa da Salgının İlk Belirtileri Görülmeye Başladı

26.03.2020 – Türkiye Beyaz Eşya Sanayicileri Derneği (TÜRKBESD) verilerine göre 4 ana ürün bazında beyaz eşya iç satışları Şubat ayında %13 artarak 504.6 bin adet olarak gerçekleşmiştir. Bunun yanında ihracat, COVID-19 pandemisinin Avrupa pazarı üzerindeki iç pazara kıyasla daha erken başlayan olumsuz etkisi ile, yıllık bazda %6 daralarak 1.36 mn adet olarak gerçekleşmiştir.

Böylelikle, Türkiye Beyaz Eşya Sanayicileri’nin Şubat ayındaki toplam üretimi, 4 ana ürün bazında, geçtiğimiz yılın aynı ayına kıyasla sabit kalarak 1.9mn adet olarak gerçekleşmiştir. Şubat ayı ile birlikte, yılın ilk 2 ayında 4 ana ürün bazında yurt içi beyaz eşya satışları yıllık bazda %9 oranında yükseliş göstermiş, ihracatlardaki artış ise yıllık %4’e gerilemiştir. Yılık ilk 2 ayında üretim, önceki yılın aynı dönemine kıyasla %1 oranında artış göstermiştir. Verilerin açıklanmasından sonra, TÜRKBESD Başkanı Sn. Dinçer, önümüzdeki dönemde hem iç talep hem de ihracatta daralmanın kaçınılmaz olduğunu belirtmiştir.

25.03.2020 – Beyaz Eşya Üreticileri Birliği verisine göre, yurtiçi beyaz eşya satışları Şubat ayında yıllık bazda %12 artarken, 2 aylık dönemde yıllık yükseliş %10’a ulaştı. Diğer yandan ihracat satışları Şubat ayında yıllık %3 düştü ancak 2 aylık dönemde yıllık yükseliş %7 oldu. Üretim ise Şubat ayında yıllık %6 ve 2 aylık dönemde yıllık %6’lık artış gösterdi.

Ocak Ayında Beyaz Eşya Satışları Yüzde 6 Arttı

Sektörel Haberler: Dayanıklı Tüketim Malları : Ocak ayında beyaz eşya iç satışları %6 arttı, İş Yatırım

25.02.2020 – Ocak ayı beyaz eşya satışları (6 ana grup ürün: buzdolabı,çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, fırın, derin dondurucu ve kurutma makinesi) %6 artışla 417 bin adete ulaştı. Ocak ayında beyaz eşya ihracatı ise yıllık bazda %18 artışla 1,705 bin adete yükseldi. Aralık ayında kötü hava koşulları nedeniyle ihracat teslimatlarının Ocak ayına kayması nedeniyle Ocak ayı beyaz eşya ihracat adetlerinde yüksek artış yaşandığını düşünüyoruz. Ocak ayında beyaz eşya toplam üretimi ise yıllık bazda %7 artışla 1,964 bin adete yükseldi. 2020 yılında beyaz eşya iç pazarında %5 büyüme öngörüyoruz. ARCLK, VESBE ve VESTL için olumlu.

 

Yurtiçi Beyaz Eşya Satışları Kasım Ayında Azaldı

20.12.2019 – Kasım ayında beyaz eşya satışları Ekim ayına göre %4.65 gerilerken, geçen yılın aynı ayına göre %5 artış gösterdi. İhracat ise geçen yıla göre %10 geriledi. Yurtiçi satışlarda ilk 11 aylık dönemdeki gerileme %7.2 ile, yıl sonu tahminimiz olan %7’lik gerilemeye oldukça yaklaştı. İlk 11 aylık ihracat rakamları ise %1.3 oranında bir daralmaya işaret ediyor.

 

20.11.2019 – Ekim’de beyaz eşya iç pazar satışları %20 arttı, İş Yatırım

Bugün açıklanan beyaz eşya verisine göre, yurtiçi beyaz eşya satışları (4 ana grup ürünleri – Buzdolabı, Çamaşır Makinesi, Bulaşık Makinesi, Fırın) Ekim ayında %20 büyüme kaydederek yılın ilk on ayının satışlarını %8.3 düşüşle 4.9 milyona taşıdı. Ekim ayında beyaz eşya ihracatı ise %5 düşüş gösririken 10A19 ihracat rakamını %0.3 düşüşle 15.8 milyon adede taşıdı. Beyaz eşya üretimi ise ihracattaki gerilme ile Ekim ayında %4 düşüş kaydederken, Ocak-Ekim ayı üretim hacmini %2.7 düşüşle 20.6 milyon adede taşıdı. Beyaz eşya iç satışlarında yılın ilk on ayında gerçekleşen %8.3 düşüş piyasanın 2019 yılı için öngördüğü %15 daralmadan daha iyi bir beyaz eşya iç pazarına işaret ediyor. ARCLK, VESTL ve VESBE için olumlu.

 

Yurtiçi Beyaz Eşya Satışları Eylül Ayında Arttı

22.10.2019 -Türkiye Beyaz Eşya Sanayicileri Derneği (TÜRKBESD) Eylül ayı beyaz eşya satış verilerini açıkladı. Yurtiçi beyaz eşya satışları Eylül ayında, yıllık bazda, %7 artış kaydetti. İhracat ise, yıllık bazda, %2 azalırken, ithalat ise %74 azaldı. Ocak-Eylül döneminde yurtiçi satışlar, yıllık bazda, %10 düşüşle 5,26 milyon adet olurken, ihracat ise, yıllık bazda %1 artış ile 15,9 milyon adet oldu. Yıllıklandırılmış bazda incelediğimizde, Eylül ayında yurtiçi satış daralması, yıllık bazda, %13 olurken, bu değer Ağustos ayı ise %17 idi.

Yurtiçi beyaz eşya satışları Eylül ayında yıllık bazda %7 arttı… Yurtiçi beyaz eşya satışları Eylül ayında düşük baz yılı etkisi nedeniyle yıllık bazda %7 arttarken, Ocak – Eylül dönemi iç satış hacmini %10 daralma ile 5.3 milyona taşıdı. Geçtiğimiz yıl Kasım ve Aralık aylarında uygulanan ÖTV indiriminin olumlu etkisi ile 4Ç18’deki güçlü baz yılı etkisi ile 4Ç19 beyaz eşya iç satışlarında yıllık bazda daralama öngörüyoruz. 2019 yılıda beyaz eşya iç satışlarında yıllık bazda %15 daralma tahminimizi koruyoruz. Beyaz eşya ihracatı ise Ocak – Eylül döneminde yıllık bazda %1 artış göstererek 15.9 milyona geriledi.

 

23.09.2019 – Beyaz eşya iç satışları Ağustos ayında %8 düştü. TURKSBED’in yayınladığı verilere göre, Ağustos ayında beyaz eşya, iç satışları %8 daralırken, ihracat hacmi yıllık bazda %3 arttı. Ağustos ayında üretim hacmi ise yıllık bazda %3 düştü. Yılın ilk sekiz ayında ise toplam iç satış hacmi %12 daralma ile 4.7 milyona gerilerken, ihracat hacmi %2 artışla 13.7 milyona yükseldi.

İş Yatırım, 2019 yılında beyaz eşya iç satışlarında %15 daralma öngördüğünü ve verilerin ARCLK, VESBE, VESTL için az olumsuz olduğunu not etti.

22.08.2019 – Temmuz ayında beyaz eşya satışları %31 daraldı… TURKBESD’in açıkladığı verilere göre, Haziran ayında ÖTV teşviğinin bitmesinden sonra yurtiçi beyaz eşya satışları %31 düşüşle 460 bin adete gerileyerek, Ocak-Temmuz dönemi satışlarını %12 daralma ile 3.4 milyon adede taşıdı.

İş Yatırım konuya dair değerlendirmesinde şu öngörülere yer verdi: “Temmuz ayında beyaz eşya ihracatı %1 artışla 1.55 milyon adede yükseldi (7A19: %1 büyüme). Sanayinin Temmuz ayında üretim hacmi ise %10 düşüşle 2.03 milyon adade gerilerken, yılın ilk yedi ayında toplam düşüş %2 olarak gerçekleşti. 2019 yılında yurtiçi beyaz eşya satışlarında %15 gerileme öngörüyoruz.”

Şeker Yatırım ise konuyu borsada işlem gören büyük beyaz eşya üreticileri açısından ele alarak şu yorumda bulundu:

“Arçelik (ARCLK), Vestel Beyaz Eşya (VESBE) TURKBESD verilerine göre, Türkiye beyaz eşya pazarı satışları, Temmuz 2019’da, 4 ana üründe, 30 Haziran 2019’da sonlanan ÖTV indiriminin ve önceki aylara çekilen talebin etkisiyle yıllık %31 oranında azalarak yaklaşık olarak 460bin adet olarak gerçekleşmiştir. Bunun yanında beyaz eşya ihracatındaki artış da, global büyümedeki görece yavaşlamanın etkisiyle yavaşlayarak önceki yılın aynı ayına göre %1 artarken, üretim yıllık %10 oranında azalarak 2.0mn adet olarak gerçekleşmiştir. Açıklanan veriler, her ne kadar Arçelik’in 1Y19’da belirgin daralma göstermiş olan iç pazarda satışlarını belirgin ölçüde arttırabilmiş olmasına rağmen, Şirket’in ve diğer beyaz eşya üreticilerinin ÖTV indirimlerinin sona ermesiyle 2Y19’da pazardaki daralmanın hızlanması beklentilerine paralel olup, BIST100’de işlem gören beyaz eşya üreticilerinin pay performansları üzerinde hafif olumsuz etkili olabilecektir.”

 

Beyaz eşya iç satışları Mayıs’da %20 daraldı

24.06.2019 – Türkbesd’in basında yer alan açıklamalarına göre beyaz eşya satışları Mayıs’da %20 daraldı. Bilindiği üzere beyaz eşyaya uygulanan vergi teşviği Haziran sonuna kadar devam edecek.

TURKBESD’nin verilerine dayanan habere göre, Mayıs ayında beyaz eşya iç satışları %20 düşüşle 0,66 milyon adede gerilerken, ihracat hacmi %4 artışla 1.93 milyona arttı. Mayıs ayında toplam beyaz eşya üretim hacmi ise yıllık bazda %8 artışla 2,78 milyon adede arttı. Ocak – Mayıs döneminde ise kümülatif iç satışlar %12 daralma ile 2,79 milyon adede geriledi. 2019 yılında toplam beyaz eşya iç satışlarında yıllık bazda %10 daralma öngörüyoruz. Az olumsuz.

 

Yurtiçi Beyaz Eşya Satışları Şubat Ayında Yüzde 14 Daraldı

25.03.2019 – Türkbesd açıklamasına göre Şubat ayında yıllık %14 daraldı. Ocak (%13 yıllık aşağıda) ve Şubat aylarında görülen daralma Kasım ve Aralık aylarında gerçekleşen ortalama yıllık %22 daralmanın altındadır.

Gerçekleşen daralma, kuvvetli baz etkisi, 2018 yılında gerçekleşmiş olan fiyat artışları, ve görece olarak zayıflamış olan tüketici güvenine bağlanabilir. Açıklanan verilere göre, beyaz eşya ürünleri ihracatında %1 oranında daralma gerçekleşirken, üretim yıllık %2 artmıştır.

Bilindiği üzere cuma günü Resmi Gazete’de yayınlanan tebliğe göre ÖTV teşviğinden yararlanmak için son tarih Haziran sonuna kadar ertelendi.

Beyaz eşya satışları Aralık ayında yüzde 15 daralarak 2018’deki daralmayı yüzde 17’e taşıdı.

21.01.2019 – TURKBESD verilerine göre Aralık ayında yurtiçi beyaz eşya pazarı yıllık bazda %15 düşüşle 2018 kümülatif daralmayı %17’e taşıdı. 2018 Aralık sonunda biten beyaz eşya satışlatındaki ÖTV indiriminin 2019 Mart ayı sonunda kadar uzatıldığını hatırlatmak isteriz.

Açıklanan veriler, Kasım ayında yıllık %21 oranında gerçekleşmiş olan yurt içi pazar daralmasının, Aralık ayında hızını kaybederek devam etmiş olduğuna işaret etmektedir. İhracat ise, 2018 yılında %6 oranında artış göstermiştir.

TURKBESD 2019 yılında beyaz eşya pazarında %20 daralma bekliyor. 2019’da ÖTV indiriminin yıl sonuna kadar uzatılması durumunda ise de pazardaki daralmanın %10 seviyesine inebileceği öngörülüyor.

Tacirler Yatırım ise 2019’da yurtiçi beyaz eşya pazarının %5 daralacağını
öngördüklerini kaydetmiştir.

 

Beyaz Eşya Sektörü Kasım Ayı Verileri

17.12.2018 -Türbesd verilerine göre Türkiye beyaz eşya sektörü Kasım ayında %21 yıllık daralırken 11A18’de %17 daraldı. Tacirler Yatırım verileri borsadaki beyaz aşya şirketleri açısından değerlendirdi:

Daralma Azaldı… “Ekim ayında görülen %29 daralma sonrası Kasım ayında açıklanan ÖTV teşviklerin katkısıyla daralmanın bir miktar azaldığını gözlemliyoruz. Ancak düşük baza rağmen %20lerin üzerinde daralmanın devam etmesini Arçelik ARCLK ve Vestel Beyaz Eşya VESBE açısından hafif olumsuz olarak değerlendiriyoruz.”

14.12.2018 – Kısa adı TÜRKBESD olan Türkiye Beyaz Eşya Sanayicileri Derneği tarafından açıklanan verilere göre yurtiçi beyaz eşya satışları Kasım ayında %21 daraldı.

Türkiye Beyaz Eşya Sanayicileri Derneği (TÜRKBESD) tarafından açıklanan verilere göre, yurtiçi beyaz eşya satışları Kasım ayında bir önceki yıl aynı aya göre %16 gerileyerek 555,546 adet oldu. Ocak-Kasım dönemi iç satışlar ise %17 artışla 8,08mn adet olarak gerçekleşti. Kasım ayında beyaz eşya üretimi %5 gerileyerek 2,39mn oldu. Üretim Ocak-Kasım’da ise %9 artışla 26,48mn adet olarak gerçekleşti. Beyaz eşya ihracatı Kasım’da %2 artışla 1,96mn adet, Ocak-Kasım döneminde ise %6 artışla 18,91mn adet oldu.

İş Yatırım konu ile ilgili şu yorumda bulundu: “TURKBESD verilerine göre, yurtiçi beyaz eşya satışları Kasım ayında ÖTV teşviğine rağmen %21 daralarak ilk on bir aydaki daralmayı %17’ye taşıdı. 2019 yılında yurtiçi beyaz eşya satışlarında 10% daralma öngörüyoruz. ARCLK, VESBE, VESTL için olumsuz.”

 

TÜRKBESD Hakkında

Kısa adı TÜRKBESD olan Türkiye Beyaz Eşya Sanayicileri Derneği, 1986 yılında sektörün önde gelen beyaz eşya firmalarının bir araya gelmesi ile Beyaz Eşya Sanayicileri Derneği (BESD) olarak kurulmuştur. 1999 yılında, derneğin Avrupa Birliği sektör üst kuruluşu olan CECED (European Committee of Domestic Equipment Manufacturers)’ e üye olması üzerine Bakanlar kurulu kararı ile Türkiye adını kullanma izni almış, Türkiye Beyaz Eşya Sanayicileri Derneği (TÜRKBESD) olarak adını değiştirmiştir. Derneğin şu anda, Arçelik, B/S/H, Candy Group, Demirdöküm, Indesit, Silverline ve Vestel olmak üzere 7 üyesi bulunmaktadır.

Dernek sektörün yaklaşık % 90 – 91’ini temsil etmektedir. Bunun yanında, TÜRKBESD AB bünyesindeki ev cihazları üreticilerinin bir araya gelerek karar aldıkları bir platform olan CECED (European Committee of Domestic Equipment Manufacturers) nezdinde Türkiye’yi temsil etmektedir. AB bünyesindeki çalışmalar bu üyelik vasıtasıyla sürdürülmekte olup üye şirketlerin uzman teknik elemanları, söz konusu kuruluşun teknik komite çalışmalarında yer almaktadır.

İhtiyaç duyulduğu ve talep olduğu takdirde dernek, ilgili bakanlıklara, sivil toplum kuruluşlarına ve basın yayın organlarına açıklamalar yapmaktadır (Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Enerji ve Tabii kaynaklar Bakanlığı, Ekonomi Bakanlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Tüketicinin ve Rekabetin Korunması Genel Müdürlüğü, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Dış Ticaret Müsteşarlığı, T.C. Merkez Bankası Başkanlığı TÜSİAD).

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ataşehir escortlara escortistanbul escortcasino siteleri mycbet.com en iyi casino siteleri