© Reuters.


© Reuters.

Yazar: Liz Moyer

Investing.com – Yatırımcılar koronavirüse dair kötü haberlerin, enerjilerini yüksekten uçan İnternet şirketlerine harcamasını engellemesine izin vermeyecek.

Majör endeksler on yıllar içindeki en iyi çeyrek dönemini kapattıktan sonra Pazartesi günkü artışlar yaşandı; 30 Haziran ile biten üç aylık dönemde %20 ve %30’dan fazla yükseldi. Piyasalar, Covid-19’un Mart ayında işyerlerini, şehirleri ve okulları kapattırdığı zaman kaybedilen alanların çoğunu geri aldı.

Tüketicilerin evde kalması ve İnternet üzerinden ihtiyaç ve eğlence alışverişi yapması ile kazanç sağlayan Amazon.com (NASDAQ:) ve Netflix (NASDAQ:), Pazartesi günkü artışın başını çekti. Her ikisi de rekor yüksekliklere ulaştı. Ancak analistler yeni karantina endişeleri ile görünümlerini düşürdükçe haftanın geri kalanında hisse senetlerinin bu gücü koruyup koruyamayacağını göreceğiz.

Bugün piyasaları hareketlendirebilecek üç gelişme:

1. İstihdama ilişkin yeni veriler

İşgücü İstatistik Bürosu Salı günü iş imkânları verilerini paylaşacak.

Investing.com tarafından takip edilen analistler, önceki ay için raporlanan 5 milyondan daha az bir rakam, 4,85 milyon görmeyi bekliyor. Anket iş açığı ve işe alım eğilimlerini ölçmeye olanak sağlıyor.

JOLTs, işlerde beklenenden daha güçlü bir toparlanma görülmesinin hemen ardından paylaşılmış olacak ancak pandemi çağı işsizliği, İkinci Dünya Savaşı sonunda görülen yüksek seviyelerde hala.

2. Petrol stoklarına ilişkin yeni tahmin turu

Salı günü petrol sanayisi bir önceki haftanın stok tahminlerini yayınlayacak. (API) raporu, hükümet verilerinin hemen öncesinde paylaşıldığı için yakından takip ediliyor.

API’nin bir önceki hafta için tahmini 8,1 milyon varil düşüş göstermişti. Pazartesi günü ise koronavirüs enfeksiyonlarının yeni dalgası, ülke çapındaki yeniden açılış planlarını durdurduğu için bu haftanın tahminlerinin tam tersini ya da hayal kırıklığı yaratacak kadar düşük bir rakam göstereceğine dair endişeler başladı.

Piyasa istihbarat firması Genscape, rakibi Seevol.com’un yaptığı gibi, biten sözleşmelerindeki petrol teslimatlarını alan merkezindeki ham petrol stoklarında önemli bir artış olduğunu iddia etti.

3. FANG gerçekten ralliyi sürdürebilecek mi?

FANG hisseleri, analistlerin koronavirüsten kaynaklı kapatılmaların bitmediği korkusuyla hisse senetlerinde dereceleri düşürmesine rağmen yükseldikçe teknoloji hisseleri bu hafta piyasa izleyicilerinin ilgi odağında olacak.

Dünyanın en büyük varlık yöneticisi BlackRock (NYSE:), Pazartesi günü, artan Covid-19 enfeksiyonlarının ve hükümetin ekonomik teşvik çabalarının bitmesinin kısa vadede hisse senetleri için risk oluşturduğunu söyleyerek tartışmaya katıldı. Bu yorumlar Amazon ve Netflix gibi büyük hisselerin yeni rekor seviyelere yükseldiği bir zamanda yapıldı.

Amazon Pazartesi günü 3.000 ve Netflix 499,50 doları gördü. Endeksin üst düzey finans dışı hisselerini temsil eden , yıl bazında %20 artış yaşamış durumda. Büyük FANG hisseleri ayrıca S&P 500’ün yükselmesine de yardım etti.

Feragat: Fusion Media would like to remind you that the data contained in this website is not necessarily real-time nor accurate. All CFDs (stocks, indexes, futures) and Forex prices are not provided by exchanges but rather by market makers, and so prices may not be accurate and may differ from the actual market price, meaning prices are indicative and not appropriate for trading purposes. Therefore Fusion Media doesn`t bear any responsibility for any trading losses you might incur as a result of using this data.

Fusion Media or anyone involved with Fusion Media will not accept any liability for loss or damage as a result of reliance on the information including data, quotes, charts and buy/sell signals contained within this website. Please be fully informed regarding the risks and costs associated with trading the financial markets, it is one of the riskiest investment forms possible.

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir