© Reuters. ABD piyasaları kapanışta yükseldi; Dow Jones Industrial Average 3,85% değer kazandı


© Reuters.

Yazar: Geoffrey Smith

 

Investing.com – ABD genelinde korona virüs vakalarındaki artışın ekonomik iyileşmeye zarar verdiğini gösteren yeni veriler sonrasında ABD hisse piyasası güne düşüşle başladı.

 

Çalışma Bakanlığı’nın yayınladığı veriler öncül işsizlik ödeneği başvurularının Nisan’dan beri ilk kez yükselerek 1,416 milyona ulaştığını gösterdi ve işten çıkarmaların geçtiğimiz üç ayda kademeli olarak yavaşlamanın ardından yeniden hız kazandığının sinyalini verdi.

 

Bunu takip eden diğer veriler de, COVID-19 virüsü kaynaklı ölümlerin ABD genelinde istikrarlı bir artış kaydettiğini gösterdi. Dün ülkede 1.100 kişinin hayatını kaybetmesiyle birlikte artık ABD’de virüs sebebiyle hayatını kaybedenlerin sayısı, çok daha büyük bir nüfusa sahip Avrupa Birliği’nde yaşanan can kayıplarının üzerine çıktı.

 

Federal ajanların protestoları bastırmak için görevlendirilmesi sonrasında ABD’nin bazı şehirlerinde şiddetin yayılması da piyasayı tedirgin etti.

 

Saat 16:35 itibariyle Industrial Average 47 puan, ya da %0,2’lik düşüşle 26.959’a gerilerken, S&P 500 ve NASDAQ Composite de sırasıyla %0,2 ve %0,3 düştü.

 

İstihdam piyasası verileri, Tesla ve Microsoft’un (NASDAQ:) dün kapanış sonrası yayınladıkları ve beklentilerin üzerinde gelen gelir raporlarını gölgede bıraktı. Tesla hissesi, şirketin gelirlerinin emisyon kredisi satışlarıyla normalin üzerinde geldiğine dair endişeler yüzünden gece ve açılış öncesi işlemlerdeki kazançlarını kaybederek %3,0 düştü. Microsoft hissesi ise Azure’daki büyümenin yavaşlaması sebebiyle %1,5 değer kaybetti.

 

Göz önündeki bir başka hisse olan Apple (NASDAQ:), Goldman Sachs’ın (NYSE:) yatırımcılara değerleme gerekçeleriyle hisseden uzak durulması tavsiyesi vermesi sonrasında %0,5 düştü. Analist Rod Hall’ın 299 dolarlık fiyat hedefi, dünkü kapanış fiyatının %20’den fazla altında.

 

Diğer yandan, Danaher (NYSE:) ve Kimberly-Clark (NYSE:) hisseleri, iki şirketin de beklentilerden daha güçlü gelir raporları yayınlamasıyla birlikte sırasıyla %2,5 ve %2,8 değer kazanırken, COVID-19 salgınının temel faaliyet gelirlerinden yarım milyar doların üzerinde kayıp yarattığı AT&T (NYSE:) %1,5 değer kaybetti.
Feragat: Fusion Media would like to remind you that the data contained in this website is not necessarily real-time nor accurate. All CFDs (stocks, indexes, futures) and Forex prices are not provided by exchanges but rather by market makers, and so prices may not be accurate and may differ from the actual market price, meaning prices are indicative and not appropriate for trading purposes. Therefore Fusion Media doesn`t bear any responsibility for any trading losses you might incur as a result of using this data.

Fusion Media or anyone involved with Fusion Media will not accept any liability for loss or damage as a result of reliance on the information including data, quotes, charts and buy/sell signals contained within this website. Please be fully informed regarding the risks and costs associated with trading the financial markets, it is one of the riskiest investment forms possible.

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir