© Reuters.


© Reuters.

Yazar: Liz Moyer

Investing.com – ABD’nin pek çok eyaletinde yeni koronavirüs vakaları artmaya devam ederken yatırımcıların yeniden açılan iş alanlarının pozitif etkisini değerlendirmelerinden dolayı piyasalar, büyük teknoloji hisseleri öncülüğünde haftaya yüksek başlayacak.

Warren Buffett’ın Berkshire Hathaway B’sinin (NYSE:) sahip olduğu Apple Inc (NASDAQ:), Microsoft Corporation (NASDAQ:) ile birlikte getirilerin başını çekti. Öte yandan mağaza ve alışveriş merkezlerinin yeniden açılması ile perakendeciler destek görürken havayolu hisseleri düşüş yaşadı.

Ham petrol endüstri verileri ve ilişkili stok raporlarının yanında imalat ve yeni konut satış verileri Salı günü yayınlanacak. Yatırımcılar, Covid-19’un etkisinden toparlanarak işletmelerin canlandığına dair işaretler arıyor olacak.

Bugün piyasaları hareketlendirebilecek üç gelişme:

1. İmalat ve hizmet sektörlerinde toparlanma işaretleri bekleniyor

Haziran ayına ait verileri Salı günü raporlanacak. Investing.com tarafından takip edilen analistler, önceki ay 39,8 olan okumanın 48’e yükselmesini bekliyor. için beklenti ise 37,5 puandan 46,5’e yükseliş yönünde.

PMI (Satın Alma Müdürleri Endeksi), imalat sektöründeki satın alma müdürlerinin aktivite düzeyini ölçer. Genel ekonomik performansın öncü bir göstergesi olarak görülür. Hizmet PMI sektörleri ulaşım ve iletişim, finans, iş ve kişisel hizmetler, bilişim, hotel ve restoranları kapsar.

2. Emlak verilerinde iyileşme sinyalleri umudu

verileri TSİ 17.00’da yayınlanacak ve önceki ay yaşanan %0,6’lık artışa kıyasla Mayıs ayında %3,5, yani 640.000 artmış olması bekleniyor.

Pazartesi günü yayınlanan 3,9 milyon civarında, beklentilerin altında gerçekleşti ve 4 milyon üzerinde olan önceki aydan düşüş yaşadı.

3. stok verileri ile talebe anlık bir bakış

Amerikan Petrol Enstitüsü ve petrol ürünleri stok verilerini Salı günü TSİ 23.30’da paylaşacak. Bu rakamların ardından hükümet rakamları genellikle Çarşamba günü yayınlanır. Yatırımcılar iş aktivitesinin bir göstergesi olan ham petrol ve stok verilerini, talepte artış ya da azalış olup olmadığını görmek için inceler.

Feragat: Fusion Media would like to remind you that the data contained in this website is not necessarily real-time nor accurate. All CFDs (stocks, indexes, futures) and Forex prices are not provided by exchanges but rather by market makers, and so prices may not be accurate and may differ from the actual market price, meaning prices are indicative and not appropriate for trading purposes. Therefore Fusion Media doesn`t bear any responsibility for any trading losses you might incur as a result of using this data.

Fusion Media or anyone involved with Fusion Media will not accept any liability for loss or damage as a result of reliance on the information including data, quotes, charts and buy/sell signals contained within this website. Please be fully informed regarding the risks and costs associated with trading the financial markets, it is one of the riskiest investment forms possible.

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir