IBM ABD Vadelilerini Yukarı Taşıdı; Dow Vadelileri 159 Puan Yükseldi Yazar Investing.comYazar: Peter Nurse

 

Investing.com – ABD hisseleri yükselişle açılmaya hazırlanıyor, yatırımcılar yeni mali teşvikler beklerken IBM ‘in (NYSE:) güçlü gelir raporu mevcut gelir dönemine dair güveni iyileştirdi.

 

Türkiye saatiyle 14:05 itibariyle 21 puan, ya da %0,7, 76 puan, ya da %0,7 ve sözleşmeleri 159 puan, ya da %0,6 yükseldi.

 

dünü %0,8’lik artışla kapatarak, 2020 için pozitif bölgeye çıktı. %2,5’lik artışa yeni bir rekor zirveye ulaşırken, bir ya da birden fazla COVID-19 aşısının yıl sonuna kadar kullanılmaya başlayancağına dair umutların artmasıyla birlikte yükseldi.

 

Bugünün başında, Avrupa Birliği liderleri bölgenin ekonomik iyileşmesini hızlandırmak adına hazırlanan ve dört günden uzun süredir müzakere edilen 750 milyar euroluk (860 milyar dolar) kurtarma fonu üzerinde nihayet anlaşmaya vardı.

 

Bu gelişmeyle birlikte gözler yeniden ABD’ye döndü; Kongre bu hafta, ev ve işyerlerinin önümüzdeki haftalardaki korunumuna yardımcı olacak yeni yasayı sonlandırmak için yeni bir korona virüs yardım paketini gündemine alacak.

 

İki parti arasında anlaşmanın büyüklüğü ve içeriği konusunda farklılıklar olsa da, iş gücünü desteklemek adına daha önce getirilen önlemlerin bu ay sonunda sona erecek olmasıyla birlikte baskı giderek artmış durumda.

 

İkinci çeyrek gelir dönemi bugün de tüm hızıyla devam ediyor; Texas Instruments (NASDAQ:) ve Lockheed Martin (NYSE:) bugün gelir raporlarını açıklayacak önemli isimler arasında.

 

Teknoloji devi IBM’in dün yayınladığı gelir raporunda ikinci çeyrek kârında beklentilerin üzerine çıkarak, bulut bilişimi hizmetine yönelik talebe dair işaret verişi de piyasayı taşıyacak.

 

Meşrubat sektörünün en büyük isimlerinden Coca-Cola da (NYSE:) bugün gelir raporunu yayınlayan isimler arasındaydı; şirketin satış geliri ikinci çeyrekte %33’lük düşüş yaşadı. Şirket, ikinci çeyreğin yılın en kötü çeyreği olmasını beklediklerini söylemenin dışında bir yönlendirmede bulunmadı.

 

ABD ekonomik veri akışı bugün sakin; önemli tek faktör yayını olacak. California, Florida ve Teksas’da kısıtlamaların yenilenmesi sebebiyle bu haftanın odak noktası Perşembe günü yayınlanacak olan olacak.

 

Petrol fiyatları bugün genel iyimser havayla beraber yükseldi. , Suudi Arabistan ve Rusya arasındaki petrol fiyatı savaşının başladığı 6 Mart’tan bu yana ilk kez varil başına 44 doların üzerine çıktı.

 

Amerikan Petrol Ensitüsü’nün haftalık ABD petrol stoğu raporu da bugün yayınlanacak.

 

14:05 itibariyle vadeli işlemleri %2,8’lik artışla varil başına 42,06 dolara, Brent ise %2,9’luk artışla 44,55 dolara yükseldi.

 

Diğer yandan, %0,5’lik düşüşle ons başına 1.826,95 dolara,   ise %0,1’lik düşüşle 1,1435’e geriledi.
Feragat: Fusion Media would like to remind you that the data contained in this website is not necessarily real-time nor accurate. All CFDs (stocks, indexes, futures) and Forex prices are not provided by exchanges but rather by market makers, and so prices may not be accurate and may differ from the actual market price, meaning prices are indicative and not appropriate for trading purposes. Therefore Fusion Media doesn`t bear any responsibility for any trading losses you might incur as a result of using this data.

Fusion Media or anyone involved with Fusion Media will not accept any liability for loss or damage as a result of reliance on the information including data, quotes, charts and buy/sell signals contained within this website. Please be fully informed regarding the risks and costs associated with trading the financial markets, it is one of the riskiest investment forms possible.

By admin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir